WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Захисні заходи проти церкоспорозу цукрових буряків - Реферат

Захисні заходи проти церкоспорозу цукрових буряків - Реферат

У країнах, де щороку відбувається сильне поширення церкоспорозу, отримання прогнозованого врожаю можливе лише за вирощування стійких гібридів і застосування засобів хімічного захисту. За умов низького ступеня розвитку церкоспорозу стійкі форми буряків стримують розповсюдження інфекції і віддаляють строки обробки фунгіцидами і таким способом зменшують кількість хімічних обробок.

Раніше стійкі проти церкоспорозу генотипи цукрових буряків поступалися за врожайністю сприйнятливим гібридам за відсутності хвороби. Це певною мірою пояснюється тим, що активація механізмів захисту передбачає споживання значного обсягу енергетичних ресурсів, які інакше використовувалися б для синтезу та накопичення цукрози. Однак останнім часом із розвитком методів селекції сучасні стійкі проти церкоспорозу гібриди за продуктивністю не поступаються звичайним гібридам, а в роки з епіфітотіями значно їх перевищують.

Серед поширених гібридів стійкістю проти церкоспорозу вирізняються Білоцерківський ЧС 57, Слов'янський ЧС 94, Іванівський ЧС 33, Верхняцький ЧС 63 та інші. Серед нових гібридів ІЦБ УААН — Максим, Анічка, Ромул, Смарагд тощо.

На окрему увагу заслуговує також потенціал трансгенних форм цукрових буряків, стійких проти C. beticola. Хоча перше покоління трансгенних цукрових буряків, що синтезують протигрибкові білки, не продемонструвало бажаного рівня, перспектива таких форм очевидна. Розпочато дослідження зі створення трансгенних рослин, які контролюють синтез церкоспорину або містять нові фунгітоксичні пептиди, що ефективніше протистоятимуть розвитку інфекції.

Хімічний контроль хвороби

Попри те, що існують гібриди з відносною стійкістю проти церкоспорозу, рівень стійкості більшості гібридів невисокий та нестабільний за роками. Вчасне застосування фунгіцидів дає можливість обмежити розвиток, поширення та шкодочинність церкоспорозу. З появою високоефективних системних препаратів із широким спектром фунгіцидної активності та специфічними механізмами дії, результативність захисних заходів значно підвищилася. Перевагами системних фунгіцидів перед препаратами контактної дії є швидке поглинання їх рослиною (протягом 0,5–1 год), тому їхня ефективність менше залежить від опадів, ніж контактних. Вони здатні пересуватися в рослині та захищати всю рослину й нові листки, які з'являються вже після обробки, тоді як контактні препарати захищають тільки ті частини рослини, на які наносять фунгіцид. Термін захисної дії системних фунгіцидів становить два-чотири тижні, а іноді й більше, контактних — сім-десять діб, а насправді — до першого рясного дощу.

Більшість системних фунгіцидів характеризується захисною та лікувальною дією, тоді як контактні — тільки захисною. Контактні фунгіциди захищають рослину від проникнення збудників хвороб до її тканин і не здатні контролювати їх після проникнення в рослину. Ефективність таких препаратів залежить від терміну останньої обробки, кількості й рівномірності нанесення препарату на рослину, погодних умов. Застосовують їх переважно з профілактичною метою. В інтегрованих системах захисту слід застосовувати фунгіциди контактної і системної дії, які належать до різних хімічних класів і мають різні механізми впливу на збудника хвороби. Обов'язкове їхнє чергування теж дає можливість запобігти виникненню стійкості в збудника церкоспорозу до препаратів і подовжити термін захисної дії фунгіцидів.

Ефективність системних препаратів залежить від того, коли відбулося проникнення збудника та почався розвиток інфекції у рослині, а також від часу початку хімічної обробки. Що коротшим є цей період, то вища ефективність застосування фунгіциду. Для визначення ефективності фунгіцидів за пізніх строків обробки (фунгіциди застосовували через п'ять-сім діб від часу перших проявів хвороби) ми дослідили препарати Альто супер, 330 ЕС, к.е. (ципроконазол, 80 г/л + пропіконазол, 250 г/л) та Фундазол, з.п. (беноміл, 500 г/кг). Препарати використовували в концентраціях відповідно до визначених норм по розвинутому інфекційному фону.

Досліди засвідчили, що за умов сталого розвитку церкоспорозу на посівах цукрових буряків після обробки фунгіцидами зниження розвитку хвороби становило лише 10% проти контролю (інфіковані посіви буряків без обробки). Крім того, в разі запізнення з обробкою відзначено істотне скорочення захисної дії препаратів — до 20–25 діб, при цьому ураженість церкоспорозом дослідних посівів і контролю вирівнялися. Підсумок: для одних гібридів не встановлено достовірної різниці в зниженні врожайності як за умов обробки фунгіцидами, так і без обробки, а отже, визначено економічну нерентабельність їхнього застосування, для других, навпаки, встановлено доцільність застосування певних фунгіцидів навіть за сильного розвитку хвороби.

Застосування сучасних фунгіцидів системної дії дає можливість обмежити кількість профілактичних обробок посівів. Така сама тактика може бути доцільною в умовах раннього епіфітотійного розвитку церкоспорозу й завжди передбачає потребу у повторних обробках.

Для визначення найефективніших фунгіцидів для боротьби з церкоспорозом у 2007 р. у ТОВ АФ "Троїцька" Глобинського району Полтавської області було проведено дослідження шести сучасних системних препаратів проти церкоспорозної плямистості.

Усі фунгіциди, крім Амістар Екстра 280 SC, к.c, рекомендовано для захисту цукрових буряків від цієї хвороби. Вибір саме цього препарату для дослідів зумовлено тим, що він містить азоксистробін, який належить до нової групи діючих речовин — стробілуринів, і ципроконазол, ефективність якого проти церкоспорозу є загальновідомою. Крім того, цей препарат у більшості бурякосійних країн широко використовують проти церкоспорозу. Ще одним новим препаратом був Емінент, в.м.е, який, завдяки високій ефективності та відносній дешевизні, теж широко використовують у більшості країн. Особливістю цього фунгіциду є його препаративна форма — мікроемульсія, яка, порівняно зі звичайною емульсією, в тисячу разів менша, що дає змогу щільніше та якісніше вкрити всю листкову поверхню й значно підвищити ефективність захисної дії препарату. Норми витрати препаратів у дослідах було встановлено згідно з рекомендаціями фірм-виробників, лише для препарату Імпакт 25 SC, к.с. застосовували подвійну норму.

Згідно з результатами випробування, найкращий ефект, за підсумком двох обробок, виявили фунгіциди: Амістар Екстра 280 SC, к.c, Емінент, в.м.е., та Рекс Дуо, к.е., (табл. 5). Ми надали результати тільки однорічних дослідів і наступного року повторимо їх. Однак з урахуванням того, що 2007 року зафіксовано епіфітотійний стан розвитку церкоспорозу (ураженість на контрольному варіанті в половині серпня становила 70%), вважаємо, що вже за результатами одного досліду можна об'єктивно оцінити ефективність кожного фунгіциду.

Доцільність проведення захисних обробок визначається як терміном появи церкоспорозної плямистості та динамікою розвитку хвороби, так і строком збирання коренеплодів. Рентабельність обробки залежить як від вчасності її проведення, так і від її якості. При цьому захист не буде економічно обгрунтованим, якщо поля засмічені високостебловими бур'янами, рослини пошкоджені листогризучими шкідниками, а також за низького потенціалу врожайності сортів і гібридів цукрових буряків (170–200 ц/га).

Отже, дяя максимального ефекту потрібно використовувати фунгіциди різних хімічних груп протягом сезону, враховувати ефективність препаратів, і проводити обробки з урахуванням їхньої економічної доцільності.


 
 

Цікаве

Загрузка...