WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Екологічні засоби боротьби з бур’янами - Реферат

Екологічні засоби боротьби з бур’янами - Реферат

Під час дослідження ми порівнювали два сівозмінні плани, один з яких (у табл. 1 умовно позначено як 1:1) передбачав щорічне чергування холодостійких і теплолюбних культур, а інший складався з пари дворічних циклів, протягом яких висівали холодостійкі або теплолюбні культури (див. 2:2 у табл. 1). Згідно із зазначеним вище, найбільшою щільністю бур'янів на обох ділянках характеризувався сівозмінний план 1:1. Однак важливо відзначити, що, незалежно від застосованого сівозмінного плану, оранка посилювала проблему ураження бур'янами. Крім того, було встановлено, що різниця між щільністю бур'янів на ділянках, які обробляли згідно з дворічним і чотирирічним сівозмінними планами, значно зростає, якщо обробку здійснювати за безорною технологією. Так, на ораних ділянках, оброблених за циклом 1:1, щільність популяції бур'янів виявилася вп'ятеро вищою, ніж на ораних ділянках, оброблених за чотирирічним циклом, тоді як для неораних ділянок відповідний показник сягнув 13. Розбіжність пояснюється тим, що закладення насіння бур'яну в грунт створює сприятливі умови для довготривалого збереження його життєздатності.

Навіть за умов застосування гербіцидів дотримання вимог безорної технології дає змогу досягати кращих результатів у боротьбі з бу'рянами. Це стимулює рослинників відмовлятися від традиційних хімікатів на основі безводного аміаку на користь рідких добрив, що не потребують оранки.

Початковий досвід упровадження технології безорного обробітку грунту в регіоні Великих рівнин продемонстрував, що процес проростання бур'янових паростків відчутно стримувався на ділянках зі значною кількістю пожнивних решток. Було з'ясовано, що пожнивні рештки формують несприятливе оточення для розвинення паростка як у фізичному, так і в алелопатичному сенсі. Кожні додаткові 1000 кг пожнивних решток озимої пшениці в перерахунку на гектар площі зменшують інтенсивність проростання бур'янових паростків на 14%.

Задля підвищення ефективності використання пожнивних решток для боротьби з бур'янами виробники вдаються до збільшення щільності висівання озимої пшениці та використовують високорослі сорти. Ці заходи дають змогу збільшити масу решток на 2000–2500 кг/га порівняно з традиційною практикою. Використання пожнивних решток проса для боротьби з бур'янами дає аналогічні результати.

Конкурентне витиснення бур'янів культурними рослинами

Будь-який спосіб боротьби з бур'янами не є абсолютним: завжди слід припускати, що, попри всі запобіжні заходи, певна кількість бур'янів проросте і вступить у конкурентну боротьбу з культурними рослинами. Отже, важливо створити умови, за яких останні матимуть у цій боротьбі якнайбільше конкурентних переваг. Такою перевагою може бути, приміром, висока щільність висівання, здатна значною мірою позбавити паростки бур'янів потрібної для їхнього розвитку енергії сонячного випромінювання. Однак запорукою перемоги в боротьбі з бур'янами на цій стадії є оптимальне комбінування кількох агротехнологічних заходів. Наприклад, конкурентоспроможність соняшнику в боротьбі з бур'янами залежить від щільності висівання, використання високорослих сортів і відстрочення сівби. Упровадження одного з цих заходів може зменшити біомасу бур'янів на 5–10% порівняно з традиційною практикою. Комбінація двох заходів дає виграш у 29–25%. А вдавшись до трьох заходів водночас, виробник може довести цей показник майже до 90%. Синергетичне сполучення кількох чинників кількісного характеру дає можливість отримати якісну перевагу не лише у виробництві соняшнику. Наприклад, кукурудза виграє в боротьбі з бур'янами завдяки зменшенню міжрядкової відстані, збільшенню щільності висівання та адресному використанню добрив.

Синергетичне сполучення кількох чинників можливе також для озимої пшениці та проса. Виробники проса можуть позбутися близько 90% щириці звичайної у перерахунку на біомасу завдяки ущільненому висіванню та відстроченій сівбі.

Важливо пам'ятати, що збитки від рослин, які не вдалося знищити в такий спосіб, можна мінімізувати за допомогою інших заходів, наприклад, завдяки впровадженню повністю безорної технології. Як згадувалося вище, у рослинницьких господарствах поширюється практика використання рідких добрив, що дають можливість відмовитися від оранки, а також обмежити площу внесення шириною рядка.

Переваги екологічних заходів боротьби з бур'янами

Запровадження безорної технології обробітку грунту та розширення асортименту сівозмінних культур у сучасних рослинницьких фермах США робить їх учетверо прибутковішими порівняно з традиційними господарствами, де сівозмінний цикл обмежується озимою пшеницею та паром. Основне джерело економічних переваг завдяки модернізації — підвищення продуктивності та зменшення витрат на обробіток ділянок.

Зокрема, вартість витрат на заходи боротьби з бур'янами зменшується на 50%, оскільки природне зменшення щільності популяції бур'янів знижує потребу використання гербіцидів. Застосування циклу озима пшениця — кукурудза — просо — пар звільняє виробників від потреби обробляти гербіцидами поля з озимою пшеницею та просом, оскільки мала щільність популяції бур'янів не впливає на показники родючості цих культур. Ефективність обох класів гербіцидів, які можна призначати для обробітку грунтової поверхні або листовиння, характеризується зворотною залежністю від щільності популяції бур'янів; отже, застосування природних заходів боротьби з бур'янами сприяє зменшенню рівня внесення агрохімікатів. Потреби щодо агрохімічної обробки ділянок під паром також скорочуються: зазвичай, виробники задовольняються дво- або триразовим внесенням гербіцидів, що значно зменшує виробничі витрати порівняно з традиційною практикою п'яти- або семиразового внесення. Виробники, які запровадили технологію безорного обробітку грунту та практику сівозміни з використанням розширеного асортименту культур, вважають витрати на боротьбу з бур'янами одним із незначних пунктів своїх накладних витрат.

Слід зауважити, що модернізація рослинницького виробництва потребує розуміння комплексної взаємодії численних агротехнологічних чинників. Застережливим прикладом може слугувати досвід деяких виробників, що практикують сівозміну за схемою озима пшениця — кукурудза — просо, складену з двох теплолюбних та однієї холодостійкої культури. Незважаючи на безорний обробіток грунту, розширення асортименту сівозмінних культур, консервативне вживання пожнивних решток і здійснення заходів для підвищення конкурентоспроможності культур у боротьбі зі шкідливими рослинами, їхні ділянки страждають від холодостійких бур'янів. Аналогічна проблема спостерігається в господарствах, де практикується п'ятирічна сівозмінна схема озима пшениця — кукурудза — просо — кукурудза — пар: щільність тамтешньої популяції теплолюбних бур'янів із плином часу зростає. Відмова від безорного обробітку грунту теж може зумовити небажані наслідки, пов'язані зі створенням сприятливих умов для підвищення життєздатності бур'янистого насіння, а також із непродуктивними втратами пожнивних решток.


 
 

Цікаве

Загрузка...