WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Досягнення селекціонерів Сумщини - Реферат

Досягнення селекціонерів Сумщини - Реферат

За І півріччя 2003 року у сільськогосподарському виробничому кооперативі АФ "Перше травня" Сумського району від 490 корів у середньому надоєно по 3054 кг молока, що на 158 кг (+5,4%) більше, ніж за такий самий період 2002 року. Собівартість 1 ц реалізованого молока становить 65,3 грн за реалізаційної ціни його 72,6 грн. Від реалізації молока отримано 310 тис. грн прибутку (+15 тис. грн до м.р.). Рентабельність виробництва молока досягла 11%.

Значну роботу з питань удосконалення породних та продуктивних якостей худоби, свиней, птиці та коней проводить Сумський державний селекційний центр (колишнє Сумське обласне державне підприємство з племінної справи у тваринництві). Понад 30 років воно координує селекційно-племінну роботу в області. Забезпечує якісне вдосконалення порід сільськогосподарських тварин через використання плідників високої племінної якості. Генетичний матеріал широко використовується для створення та вдосконалення нової бурої молочної породи, симентальської, української чорно-рябої молочної.

Селекційний центр обслуговує близько 500 господарств у 18 адміністративних районах області. Систему використання бугаїв-плідників спрямовано на створення та інтенсивне використання вірогідних поліпшувачів за певними ознаками.

Комплектування племпідприємств області плідниками здійснюють з різних популяцій бурої та чорно-рябої худоби племзаводів області, з Австрії, Німеччини. На сьогодні 60% поголів'я бугаїв-плідників західноєвропейського походження, решту тварин одержано в найкращих племзаводах України. Це елітні тварини, з міцною тілобудовою, вони мають гармонійні форми тіла, що відповідають вимогам молочно-м'ясного типу, міцний негрубий кістяк та добре розвинену мускулатуру, характеризуються високою енергією росту.

Усі бугаї мають високу племінну цінність (селекційні індекси), завдяки чому їх включено до "Каталогу бугаїв молочних і молочно-м'ясних порід" Мінагрополітики України і допущено до використання у сільськогосподарських підприємствах області. Розрахункова продуктивність дочок становить 5 тисяч і більше кілограмів молока за лактацію. Наявність цінного генетичного матеріалу на облплемпідприємстві дає змогу щороку штучно осіменяти майже 80% маточного поголів'я області спермою бугаїв-поліпшувачів швіцької, українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід.

Одним із найважливіших показників цілеспрямованої роботи зоотехніків-селекціонерів є наявність племінних господарств. За результатами державної атестації, проведеної у 2001 році, згідно з наказом Мінагрополітики України та УААН від 22.02.02 за №54/17, у Сумській області племінними затверджено 79 господарств.

Переважна більшість затверджених племінних господарств — 9 племінних заводів та 20 племінних репродукторів — спеціалізуються на молочному скотарстві, використовуючи у своїй діяльності, як правило, місцевих тварин і меншою мірою — закордонних та з інших областей України. У цих господарствах розводять лебединську породу — невибагливу і пристосовану до місцевих умов; швіцьку, покликану поліпшити технологічні властивості та збільшити молочну продуктивність "лебединки"; буру молочну — вдале поєднання зазначених вище порід; симентальську австрійську і вітчизняної селекції, що досить вдало поєднує в собі продуктивність і щодо молока, і щодо м'яса; українську чорно-рябу молочну, яку створено на базі місцевих порід з використанням голштинської, та українську червоно-рябу молочну — нову вітчизняну породу, результат багаторічної праці вчених-селекціонерів.

Найкращими господарствами, гордістю галузі племінного молочного скотарства є племінні заводи ТОВ "Владана", СЗАТ "Іскра", СВК АФ "1 Травня" Інституту агропромислового виробництва Сумського району, ПСП "Сигма" Конотопського, племрепродуктор ВАТ "Роменський племсервіс "Сула", у яких за 2002 рік середній надій на корову становив більш ніж 5000 кг молока.

Набуває розвитку в області і галузь м'ясного скотарства. Племінні репродуктори (11) зосереджені у північних поліських районах області: Середино-Будському, Конотопському та Шосткинському, де природно-кліматичні умови є найоптимальнішими для розведення м'ясної худоби — абердин-ангуської породи, м'ясних сименталів, української м'ясної породи. Тварини цих порід добре використовують корми природних пасовищ і дають високі прирости живої ваги — понад 1000 г за добу, що забезпечує економічну доцільність ведення галузі.

Значну увагу в області приділяють свинарству, проте воно потребує постійного оновлення якісного складу поголів'я, "прилиття крові", щоб уникнути близькоспорідненого схрещування в стаді. Племінна база у свинарстві нараховує 6 племзаводів та 13 племінних репродукторів, у яких утримується близько 200 кнурів і 2000 свиноматок. Головною метою цих племінних господарств є цілеспрямоване вирощування та реалізація високоякісного молодняку, що несе у собі високі генетичні задатки продуктивності. Більшість племінних господарств, що спеціалізуються на свинарстві, займаються розведенням великої білої породи. Це — ВАТ "Племзавод "Михайлівка" Лебединського, Інститут АПВ Сумського, СЗАТ ім. Шевченка Тростянецького районів. СВК "Агрофірма "1 Травня" Сумського району розводить миргородську породу, ПП "Агрофірма "Надія" цього ж району — полтавську м'ясну, ТОВ "Агрофірма "Низи" Недригайлівського району — велику чорну.

Овець асканійської кросбредної породи (харківський тип української м'ясо-вовнової) розводять у ЗАТ "Руно" Лебединського району, де нараховується 2728 голів племінних тварин.

Племінних коней розводять у 5 племінних репродукторах. Верхову і рисисту породи — у ТОВ "Перший Сумський племінний конезавод" та ВАТ "Роменський племсервіс "Сула". Новоолександрівську ваговозну породу коней — у СТОВ "Вікторія" Краснопільського району.

ВАТ "Роменський племсервіс "Сула" створено у 1998 році на базі державної заводської конюшні. Спеціалізація підприємства — племінна справа у тваринництві. Підприємство обслуговує 5 адміністративних районів Сумської області (Роменський, Недригайлівський, Липоводолинський, Конотопський, Буринський) і частину господарств Чернігівської, Полтавської, Харківської та інших областей України.

З огляду на особливості зони обслуговування, де основний масив худоби становлять тварини червоно-рябої масті, на племпідприємстві поголів'я бугаїв представлене сименталами і червоними голштинами. Запас спермопродукції бугаїв цих порід — понад 100 тисяч доз.

У 1997 році на племпідприємство з Австрії було завезено 12 голів племінних бугаїв. Нині комплектація відбувається за рахунок тварин, отриманих у вітчизняних племзаводах. У 2002 році обсяг реалізації спермопродукції бугаїв молочних і м'ясних порід становив 132,2 тисячі доз.

ВАТ "Роменський племсервіс "Сула" працює в напрямі розширення мережі племінних господарств, організації пунктів штучного осіменіння громадського та приватного секторів. Здійснює підготовку спеціалістів з відтворення за сучасними технологіями. На цьому племпідприємстві діє два племінних репродуктори з розведення великої рогатої худоби симентальської породи і коней української верхової породи.

Рівень молочної продуктивності червоно-рябих корів репродуктора за 2002 рік становив 5454 кг молока на голову, реалізовано 24 голови племінного молодняку. Підприємство з року в рік працює ефективно. Рентабельність за останні 5 років становить у середньому 18%.

ВАТ "Роменський племсервіс "Сула" щороку бере участь у Міжнародній сільськогосподарській виставці-ярмарку "Агро" (Київ), а також в обласних виставках, співпрацює з такими зарубіжними країнами, як Австрія та Німеччина.

З метою надання товаровиробникам продукції тваринництва практичної допомоги у збільшенні обсягів виробництва шляхом створення високопродуктивних стад худоби, а також в організації цілеспрямованої племінної роботи, поліпшенні кормової бази, підвищенні кваліфікації кадрів, створенні мережі дорадницьких послуг, представницьких функцій у виконавчій та законодавчій владі в березні 2003 року з ініціативи понад 150 господарств Сумської області створено Сумську асоціацію виробників продукції тваринництва. Асоціація об'єднує племінні господарства, сервісні організації та наукові навчальні заклади Сумської області.


 
 

Цікаве

Загрузка...