WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Два підходи до передпосівної підготовки грунту - Реферат

Два підходи до передпосівної підготовки грунту - Реферат

Ще одним надзвичайно важливим фактором одержання дружних і рівномірних сходів культур є сівба.

Посівна кампанія має бути здійснена в оптимальні для кожної культури строки, які істотно регулюються погодними умовами й детермінуються настанням відповідної температури та наявністю вологи на глибині висіву на час сівби, й потребує найвищої організації та злагодженості у виробничому процесі.

Розглянемо застосування нових технологічних рішень під час сівби на прикладі кукурудзи, що останнім часом є однією з найрентабельніших культур для вітчизняних сільгосптоваровиробників, з огляду на високі закупівельні ціни та стабільний попит. Остання обставина спонукала різке збільшення площ посівів кукурудзи та спричинила дефіцит якісного посівного матеріалу.

Біологічні умови вирощування культури: насіння кукурудзи сходить за температури грунту 8...12°С на глибині посіву 4–10 см залежно від зони вирощування та наявності вологи в грунті (для проростання насіння треба 45–60% вологи від маси зерна).

Крім сприятливих біологічних аспектів для культури під час сівби, для отримання високих урожаїв кукурудзи надзвичайно важливими є ще два технологічні аспекти.

1. Висівання кожної насінини на однакову глибину. Це забезпечить рівномірність появи сходів та одночасне й повноцінне проходження всіма рослинами основних фаз онтогенезу, а також проведення всіх операцій з догляду рослин господарником в оптимальні строки, за мінімального стресу та травмування.

2. Відстань між рослинами в рядку, незалежно від норми висіву, має бути зажди однакова (13–25 см). За таких умов кожна рослина матиме рівну площу освітлення й живлення, що дасть їй можливість сформувати максимальний урожай та бути конкурентноспроможнішою, порівняно з бур'янами, завдяки швидкому наростанню листкової поверхні.

Для забезпечення наведених вище умов потрібні сучасні сівалки точного висіву. Однією з найкращих є сівалка MF 555, яка повністю задовольняє вимоги, що їх ставлять до якісного висівання кукурудзи. Основний тренд тут полягає в підвищенні продуктивності сівалки, точніше — в збільшенні швидкості висіву за збереження його якості.

Щоб зрозуміти принцип роботи швидкісної сівалки, розглянемо робочий процес висівання на класичних кукурудзяних сівалках, що нині предомінують на ринку України. Насіння, засипане в бункер сівалки, насіннєпроводом потрапляє у висівний диск, де, завдяки вакууму, присмоктується до чарунок і утримується в них, аж поки в момент прокручування диска не відсічеться відбійним механізмом. Усі висівні диски сполучені між собою валом, кінець якого зв'язаний із редуктором змінних шестерень. Комбінуванням їхнього передавального числа, і встановлюється норма висіву — 55–110 тис. насінин/га. Відірвавшись від диска, насінина проходить ще досить значну відстань вільного падіння, перш ніж попаде в насіннєве ложе. Ми спеціально акцентуємо увагу на останній обставині, оскільки саме вона лімітує швидкість руху сівалки на рівні 6–10 км/год. За вищої швидкості відразу починаються проблеми з рівномірністю розміщення насінин у рядку. Весь секрет у силах, що діють на насінину в момент її вільного падіння з насіннєпроводу в насіннєве ложе: з погляду фізики насінина кукурудзи є досить масивним тілом, під час падіння якого з моменту відсікання на нього діють три сили: земного тяжіння, протидії руху сівалки (парусність) та обертального моменту. Тому під час падіння насінина проходить досить складну траєкторію до того, як потрапляє в насіннєве ложо. Причому, що більша швидкість руху сівалки, то більший вплив обертального моменту та сили, пов'язаної з парусністю: результат веде до перекочування насінини насіннєвим ложем. Внаслідок цього насіння розміщується нерівномірно, що є неприпустимим з огляду на судження, зроблені вище.

В інноваційній сівалці процес висівання здійснюється так. Насінина з бункера проходить лабіринтом до розподільчого механізму, який задає норму, потім через спеціальний (особливої конструкції) насіннєпровід потрапляє в насіннєве ложе. На відміну від класичного способу (насінина вільно падає насіннєпроводом у ложе під силою тяжіння), в згаданий особливої конструкції насіннєпровід подається повітря високого тиску, яке ніби забиває насінину в ложе, нівелюючи дію сил, що проявляються за класичної сівби, не травмуючи при цьому насінини.

За таких умов кожна насінина висівається на однакову глибину з константною відстанню, зате змінюється суттєвий показник — швидкість сівби. За нормальних умов: рівна поверхня поля та якісний передпосівний обробіток грунту — вона може бути збільшена до 18–20 км/год. А це значить, що одна сівалка нового типу може замінити дві класичного типу без шкоди для якісних показників сівби.

Нині помітною тенденцією в сільському господарстві України є зростання кількості великих господарств (з площею ріллі 50–100 тис. га) та їхнє подальше розширення, що відбувається на тлі відтоку найкваліфікованішої робочої сили з села в місто, в тому числі й за кордон.

Зважаючи на це, більшість компаній — виробників сільськогосподарської техніки масово перейшла на випуск широкозахватної техніки з повним "фаршем" електроніки для максимального контролю всіх операції під час вирощування та мінімального втручання людини в робочий процес.

Постіндустріальні підходи до економіки, що дедалі потужніше прокладають собі дорогу в агропромисловому комплексі, стимулюють упровадження в виробництво GPS -навігацію, прилади для вимірювання щільності грунту, прикладні агро-хімлабораторії розміром із саквояж... Серед новітніх конструкторських рішень і розробка нових сільськогосподарських машин, що суттєво збільшать швидкість основних технологічних процесів у сільському господарстві.


 
 

Цікаве

Загрузка...