WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Годівля й утримання високопродуктивних молочних корів - Реферат

Годівля й утримання високопродуктивних молочних корів - Реферат

Контроль за годівлею та станом здоров'я корів

Обмін речовин у корів з високою продуктивністю зазнає дуже великих навантажень. Тому так потрібні постійний контроль і спостереження за тваринами, які слід, проте, здійснювати без порушень їхнього комфорту і самопочуття, щоб запобігти зниженню молочної продуктивності. Господар має визначити ступінь стурбованості тварин, який може бути спричинений порушенням режиму годівлі чи станом здоров'я, і внести відповідні корективи. Основні з них такі.

- Вгодованість. Оцінку рекомендують проводити за п'ятибальною шкалою, де 1 — дуже худі корови, 3 — середні і 5 — з надмірною кількістю жиру. Для кожного періоду лактації корів має бути відповідна вгодованість. У процесі формування виробничих груп рекомендують враховувати не тільки надій, а й, обов'язково, вгодованість корів. Це допоможе запобігти надлишкові або нестачі енергії в їхньому раціоні.

- Вміст білка в молоці. Дає відомості про можливе перенасичення або нестачу енергії в раціоні. Низький вміст білка в молоці пояснюється також недостатнім споживанням корму. Причиною цього може бути низька якість об'ємних кормів, порушення режиму годівлі тощо.

- Вміст жиру в молоці. Низький вміст жиру свідчить про нестачу в раціоні клітковини, згодовування кормів низької якості, високі даванки концкормів, порушення рубцевого травлення.

- Співвідношення "жир : білок" у молоці має наближатися до рівня 1,2:1. Якщо відношення наближається до 1:1, слід провести аналіз раціону, звернувши увагу на вміст клітковини, крохмалю, жиру та відповідність їх нормі.

- Вміст сечовини в молоці. Підвищений вміст протеїну в раціоні підвищує вміст сечовини в молоці. Верхньою межею є вміст 30 мкг у 100 мл молока. Менш ніж 15 мг вмісту сечовини в молоці свідчить про недостатнє забезпечення протеїном корів.

- Активність пережовування корму. Висока активність жуйки сприяє поліпшенню стійкості середовища рубця та його функціонального стану. Вона також залежить від складу раціону. Корові потрібно близько 7 годин для поїдання кормів і 10–13 — для їх жування. Фермерам рекомендують вести спостереження за поведінкою корів при жуванні. У стані спокою 50–70% корів мають пережовувати корми. Якщо це не так, слід провести аналіз раціону.

- Консистенція калових мас повинна мати форму яєшні. Дуже твердий кал свідчить про те, що корови їдять корм, багатий на клітковину і бідний на протеїн, а також про нестачу в корів води. Тварини, які з'їли багато концентрованого корму з підвищеним вмістом вологи, багатого на протеїн і бідного на клітковину, мають дуже м'які фекалії, близькі до проносу.

- Стан ратиць. Помилки, допущені в годівлі корів, можна визначити і за станом їхніх ратиць. М'які ратиці або нариви можуть бути зумовлені тривалою годівлею корів раціонами з недостатнім вмістом структурної клітковини, мінеральних речовин і підвищеним — протеїну. Проблеми з ратицями в корів у перші 100 днів лактації виникають не частіше, ніж у тих, які перебувають на пізнішій стадії після отелення. Оптимально, якщо у стаді проблеми з ратицями виникають не більш як у 5,0% тварин.

У 75% господарств регулярно проводять контроль за станом здоров'я за допомогою аналізів сечі, крові та молока і слідкують за такими показниками, як стан печінки, вміст цукру, мікроелементів у крові та ін.

Відкладення жиру в сухостійний період, брак енергії під час отелення та стреси підвищують небезпеку захворювань тварин синдромом "жирової мобілізації". Він характеризується інтенсивним розпадом жиру після отелення, що супроводжується ожирінням печінки, зростанням частки тварин із затримкою посліду, порушенням функції відтворення, маститами, захворюваннями ратиць та інфекціями. Навантаження на енергетичний та жировий обмін речовин і його порушення зашкоджують здоров'ю тварин, особливо високопродуктивних. Тому здійснення постійного контролю за вгодованістю є важливим засобом оцінки стану тварин. Ранню діагностику порушень обміну речовин проводять уже на третій день після отелення.

Різькі зміни в надоях і вмісті жиру і білка в молоці є, як правило, наслідком змін кількості та якості кормів раціону або послідовності їх роздавання тваринам.

Комфорт тварин — передумова високої продуктивності корів

Комфорт тварин означає, що високопродуктивна корова впродовж 24 годин має перебувати в оптимальних для себе умовах утримання. Не слід обмежувати природну активність корови протягом дня: поїдання корму, поїння, відпочинок, жування корму.

Корова почувається добре за трьох таких основних умов:

- сухі, м'які зручні бокси (стійло) для відпочинку;

- свіже повітря і прохолода;

- необмежений підхід до корму і води.

Якщо місце для відпочинку зручне, корови можуть лежати до 14 годин на добу. Якщо ж тварина змушена лежати на бетоні, то цей час значно скорочується. Численні дослідження свідчать, що корови, які тривалий час стоять, менш продуктивні, ніж ті, що відпочивають за бажанням. Коли корови лежать, діють різні чинники, які сприяють підвищенню їхньої продуктивності:

- більш інтенсивний синтез слини стабілізує рН у рубці, що попереджує такі типові хвороби високопродуктивних корів, як субклінічний ацидоз рубця або ламініт;

- циркуляція крові у вимені лежачої корови більша, ніж у вимені стоячої. При цьому синтез молока збільшується на 8,0%;

- зменшується навантаження на суглоби та ратиці. У лежачої корови ратиці підсихають краще і, як наслідок, ріг їх стає твердішим.

Корови дуже люблять прохолоду. Оптимальна температура для них коливається в межах від 7 до 17°С. Споживання корму збільшується, і завдяки цьому з'являється більше енергії для росту продуктивності. Набагато проблематичніші високі температури повітря, що створюють велике навантаження на організм корови, а також збільшують її потребу в енергії. За підвищених температур поїдання корму знижується і виникає дефіцит енергії, внаслідок чого продуктивність корів знижується до 20%. За тривалих високих температур виникають порушення у статевій функції, а також з'являються гострі запалення підошви ратиць.

Температуру навколишнього середовища слід розглядати у зв'язку з вологістю повітря. Стрес корів від холоду виникає тільки тоді, коли вологе повітря в корівнику зменшує ізоляційні властивості волосяного покриву тварин. Узимку з видихуваним повітрям корова виділяє до 10 л рідини, яка підвищує вологість у корівнику. Улітку корови можуть у процесі дихання виділяти до 30 л води за добу. Якщо за відносної вологості повітря 40% межа нормального самопочуття корів перебуває на позначці 28°С, то за вологості 80% вона знижується до 23°С. За подальшого підвищення температури спостерігаються ознаки стресу корів. Встановлено, що за підвищення вологості повітря в корівнику створюються умови для передачі збудників інфекційних хвороб. Заміну повітря в корівнику слід проводити незалежно від сезону року, погодних умов і зовнішньої температури.

Отже, на шляху до досягнення високої продуктивності мікроклімат у корівнику відіграє далеко не останню роль.

Рентабельність виробництва молока можна покращити передусім за рахунок зменшення витрат на виробництво одиниці продукції. За підвищення продуктивності корів на 1000 кг зниження витрат становить 5,0%. Витрати на корми для високопродуктивних корів дещо підвищуються через більшу кількість компонентів, що стабілізують обмін речовин. За зростання продуктивності ці витрати, так само, як і загальні витрати на виробництво молока, зменшуються.


 
 

Цікаве

Загрузка...