WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Годівля й утримання високопродуктивних молочних корів - Реферат

Годівля й утримання високопродуктивних молочних корів - Реферат

Реферат на тему:

Годівля й утримання високопродуктивних молочних корів

Залежно від наявної техніки і розмірів стада, дістали поширення дві основні системи годівлі тварин, а саме: роздільна годівля окремими кормами та годівля кормосумішками. На практиці ж використовують численні їх варіанти. Вирішальним чинником у виборі системи годівлі є правильна оцінка свого стада, поживності кормів, а також вміння складати на основі цього збалансований раціон.

Досвід використання кормосумішок засвідчує, що, з погляду фізіології, ця система має перевагу. Вона сприяє оптимальному і постійному забезпеченню тварин поживними речовинами. Крім того, вона доволі проста у виконанні і легко піддається організації й контролю.

Склад раціону для групи корів розраховується на основі кількості поїдання корму і потреби в поживних речовинах. Більша частка господарств (62%) використовує одну кормосуміш, 22% — дві і 16% — 3 і більше. Основний раціон в 45% господарств дають коровам за три і більше прийомів і тільки в 30% із них — один раз на добу.

Корів, які схильні до ожиріння, годують менш калорійним кормом. Калорійність у цьому разі має бути такою, щоб забезпечити енергією корову, виходячи з її фактичних надоїв на цей період.

Правильне й достатнє забезпечення високопродуктивних корів поживними речовинами має особливе значення в перший період лактації. Для зменшення дефіциту енергії великі вимоги ставляться до споживання корму і розрахунку раціону. Корови з більшим апетитом поїдають корм, який не лежить тривалий час. Годівниці чистять щодня. Щоб задовольнити потребу корів в енергії і поживних речовинах, основний корм має бути високоякісним. У період роздоювання корів переважно використовують концентровані корми промислового виробництва із вмістом сирого протеїну 19% і високою енергетичною цінністю. Після отелення рекомендують упродовж 4–6 тижнів проводити авансовану годівлю на роздоювання корів. Раціон, складений на підставі даних про фактичну продуктивність корови, слід згодовувати не раніш ніж за 70 днів після початку лактації.

У перші 3 місяці лактації високі надої досягаються, переважно, завдяки високому рівню споживання корму й значному вмісту крохмалю в раціоні. Крохмаль, який міститься в кукурудзі, більш стійкий до середовища рубця, і тому в кишківник надходить більше крохмалю, що не розпадається. Завдяки цьому поліпшується забезпечення корів глюкозою, підвищується рН у рубці, створюються кращі умови для розпаду клітковини. Ступінь розпаду кукурудзяного крохмалю в рубці залежить від сорту, ступеня подрібнення зерен кукурудзи, а також від ступеня її зрілості.

Орієнтовний раціон на основі кукурудзяного силосу (надій — 34 кг): сінаж — 10 кг, кукурудзяний силос — 25, силос із пресованого жому — 10, зерно — 3, зернова кукурудза — 1,5, соєвий шрот — 3,4, ріпакова макуха — 2,0 кг. Раціон містить 22,6 кг сухої речовини.

У перший період лактації в раціоні корів вміст крохмалю й цукру в раціоні пересічно має становити 25% від сухої речовини. Нестача енергії в раціоні в цей період компенсується за рахунок резервів жирових відкладень в організмі тварин. Проте здатність їх до саморегуляції обмежена. За інтенсивного використання внутрішніх резервів є безпека захворювання на кетоз та навантаження на печінку й порушення функції відтворення. Крім того, у цьому разі спостерігається нестача енергії для бактеріального синтезу протеїну в рубці і уповільнюється синтез білка в молоці. На практиці в такій ситуації використовують білкові добавки, аби забезпечити нормальний вміст білка в молоці, навіть за високих надоїв.

У другій половині лактації кількість комбікорму в раціоні корів зменшують поступово, як правило, один раз на тиждень, щоб запобігти стрибкам у надоях молока. Впродовж лактації використовують раціони як на основі силосу кукурудзяного, так і на основі силосу з трави, за умови балансування мінеральними речовинами. Брак останніх призводить до імунного дефіциту в корів і телят та порушення відтворної функції тварин.

У період сухостою корів годують тільки для покриття потреби на підтримання організму корови, використовуючи вегетативні корми. За перехідної годівлі (два тижні перед отеленням) концентрацію енергії підвищують, щоб корови пристосовувалися до корму, який одержать після отелення. За цих умов буде досягнуто більш позитивний ефект стосовно поїдання кормів на початку лактації.

Комбікорм згодовують, як правило, малими порціями, щоб не порушувати середовище рубця корів.

Перед отеленням і в період лактації корів витрати комбікорму пересічно такі:

- 2 тижні перед отеленням — 2,7 кг/добу;

- при отеленні — 3,4 кг;

- 2 тижні після отелення — 7,3 кг;

- 4 тижні після отелення — 10,2 кг;

- 6 тижнів після отелення — 11,2 кг/добу.

У перший період лактації фахівці рекомендують давати коровам такі добавки:

- пропіленгліколь — для профілактики кетозу, 200–300 мл на день на корову за 3 тижні до і до 4 тижнів після отелення;

- ніацин (вітамін РР) — для покращання синтезу молока і регуляції обміну речовин, 6–10 г на день на корову, до 10–12 тижнів після отелення;

- захищений метіонін — для стабілізації обміну речовин за високої продуктивності і зменшення безпеки кетозу, 10–30 г в день на корову, у період за 1–2 тижні перед отеленням і до 2–3 місяців лактації;

- захищені жири — рекомендують застосовувати за високого рівня продуктивності в перші 2–3 місяці лактації;

- кислі солі — для профілактики післяродового парезу за 2 тижні до отелення;

- живі дріжджі — для підтримки обміну речовин у період до і після отелення;

- вітамін Е — для запобігання затримці посліду і підтримки захисних функцій організму, щоденно за 2–3 тижні до отелення;

- буферні добавки — для стабілізації значення рН у рубці корів, по 100–200 г/добу.

Рішення про застосування тих або інших добавок приймається індивідуально в умовах кожного конкретного господарства. При цьому враховується користь від них, необхідні витрати, а також технічне застосування.

Мистецтво годувати корів полягає в тому, щоб примусити їх з'їсти хоча б трохи більше корму. Дослідження, проведені у США, показали, що корова в середньому їсть 12 разів на добу і витрачає щоразу близько 25 хвилин. Майже 5 годин корова стоїть біля годівниці. Ось чому важливо правильно конструювати годівницю. Поверхня, з якої корова їсть, має бути на 25 см вища за ту, на якій вона стоїть.

Менеджмент у годівлі означає щоденний контроль за її процесом і постійність у таких технологічних операціях, як:

- забезпечення постійності режиму годівлі: час, якість корму, склад його тощо;

- стимуляція тварин до поїдання корму шляхом подавання нової свіжої порції;

- щоденне прибирання кормового столу;

- підготовча годівля за три тижні перед отеленням;

- окрема годівля й утримання корів-первісток упродовж перших 3-4 тижнів лактації.

Умови годівлі мають бути такими

- Мінімум упродовж 22 годин на добу корови мають бути забезпечені свіжим кормом. Якщо в годівниці постійно є свіжий корм, то за прийомом його побачити всіх корів одночасно практично не можна ніколи.

- За регулярного (до 5 разів на день) "підсовування" корму можливе суттєве збільшення споживання корму.

- Якщо корми літом нагріваються, то їх слід кілька разів перемішати і роздати заново.

- Годувати корів потрібно з таким розрахунком, щоб залишки корму становили 5–10%, і бути певним, що вони наїлися досита. Залишки корму — це не втрати, а свідчення правильної годівлі корів. Вони повинні мати такий самий запах і колір, що й свіжий корм; залишки корму можна використовувати, наприклад, для годівлі молодняку.

- Вміст сухої речовини в раціоні має становити 45–50%.

Корови потребують 4–5 л води на 1 кг молока. Кількість води, яку п'є корова щодня, коливається залежно від продуктивності і температури навколишнього середовища. Високопродуктивна корова може випивати спекотного літнього дня до 180 л води. За 1 хвилину корова випиває зазвичай 5–8 л води. Корови віддають перевагу воді, що має температуру тіла або наближається до неї. Значення рН води має становити 6,0–8,0. Ознаками недостатнього споживання води є тверда консистенція калу, мала кількість сечі, зміна поведінки під час напування, низька продуктивність, лакання сечі (останнє може бути також обумовлено нестачею в раціоні солей, калію або білка). Для поїння корів найкраще користуватися напувалками у формі корита, встановленими на висоті 80 см від підлоги. Вони мають бути чистими завжди.


 
 

Цікаве

Загрузка...