WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Вплив біологічно активних препаратів на молочну та репродуктивну функцію тварин - Реферат

Вплив біологічно активних препаратів на молочну та репродуктивну функцію тварин - Реферат

Забезпеченість потреби організму тварин в мікроелементах залежить від їх вмісту в грунті, воді, кормах, а також від пори року, фізіологічного стану, віку тощо. Так, кількість йоду в організмі влітку зростає, взимку зменшується, особливо в кінці зимово-стійлового періоду. Йод у щитоподібній залозі має зв'язок не тільки з тироксином. У ній утворюються й інші гормони, що містять йод. Секреція тироксину перебуває в прямій залежності від кількості йоду, що поступає в організм. Якщо його не вистачає, зменшується кількість тироксину, і тварини хворіють на зоб. Цей мікроелемент посилює обмін азоту, а також впливає на кальцієво-фосфорне співвідношення. Недостатнє надходження в організм тварин з кормами і водою йоду призводить до порушення обміну речовин, послаблення функції репродуктивних органів, що є наслідком порушення діяльності щитоподібної залози, і особливо гіпофіза. Як наслідок, розвивається гормональна недостатність організму і, особливо, порушується обмін кальцію, вуглеводів, жирів, що призводить до зниження продуктивності тварин. У корів і телиць парувального віку спостерігаються ановуляторні цикли, функціональні порушення системи органів репродукції, що є основною причиною їх неплідності. Крім цього, спостерігається ембріональна смертність і аборти, а телята народжуються нежиттєздатними і в подальшому відстають у рості й розвитку.

Щоб підтримувати в організмі тварин на оптимальному рівні обмін речовин, їхній раціон має бути з достатнім вмістом йоду. Для цього слід періодично проводити лабораторне обстеження кормів і води на вміст йоду. Добова потреба йоду для статевозрілих тварин становить 40–80, а для дрібних тварин — 10–12 мг.

Додавання до кормових сумішей мікроелементів сухостійним коровам позитивно впливало на приплід, який мав при народженні живу вагу на 15–16% більшу і в подальшому вирізнявся інтенсивнішим ростом порівняно з контролем. Уведення в раціон годівлі корів йодованої солі сприяло підвищенню молочної продуктивності та зростанню вмісту жиру в молоці, з цією метою слід використовувати кухонну сіль і крейду. Кухонну сіль з мікроелементами треба давати за рецептами відповідно до конкретних природнокліматичних зон і видів тварин.

Піщані й підзолисті грунти і кормові культури, які вирощуються на них, як правило, бідні на мікроелементи, особливо на кобальт. Нестача кобальту в кормах призводить до зниження синтезу вітаміну В12. У жуйних тварин його синтез відбувається в основному в рубці. Якщо в організмі тварин не вистачає кобальту, порушується їх відтворювальна здатність. У тільних корів відмічаються залежування, аборти, телята народжуються слабкими, з низькою резистентністю, а потім відстають у рості й розвитку. Часто спостерігається затримання посліду в корів, субінволюція матки, післяродові ендометрити.

За внесення в раціон годівлі солей кобальту збільшується об'єм крові, підвищується вміст вітамінів. Внаслідок цього підвищується стійкість тварин до захворювань, поліпшується їх запліднюваність. Кобальт і вітамін В12 впливають на синтез білків, що зумовлює приріст живої ваги у тварин. Вважається, що кобальт і вітамін В12 — специфічні кровотворні речовини. Хлористого кобальту на добу корові потрібно 40–60 мг, особливо його потребують високопродуктивні тварини і молодняк. Кобальт відіграє головну роль у біохімічних процесах в організмі, особливо у кровотворній, сприяє збільшенню живої ваги, надоїв і приростів молодняку.

Марганець бере активну участь у формуванні скелету і розмноженні тварин. Він є активатором процесів окислення, позитивно впливає на вуглеводний обмін, кровотворення, а також активізує дію гіпофіза і статевих залоз. У разі недостачі марганцю в організмі спостерігаються зниження молочної продуктивності, затримання росту і розвитку молодняку, деформація кісток. Відмічаються дистрофічні процеси в яєчниках, що призводить до тривалої неплідності корів.

Найбільше марганцю міститься в кукурудзяному силосі, сіні люцерни, пшеничних висівках тощо. З лікувальною метою використовують сірчанокислий марганець, який покращує обмін речовин в організмі тварин і особливо широко використовується з метою підвищення їх продуктивності.

Встановлено, що продуктивність тварин підвищується, якщо додавати в раціон мікроелементи, яких не вистачає, водночас їх надлишок може справляти негативну дію. Це свідчить про те, що мікроелементи впливають на ферментативну або гормональну системи, внаслідок чого активізується дія вітамінів, що активізує обмін речовин в організмі тварин.

Отже, використання таких мікроелементів, як кобальт, йод, сірчанокислий цинк, сприяє підсиленню діяльності статевих органів тварин, вони краще запліднюються, а одержані від них телята швидше ростуть і розвиваються.

Враховуючи це, деякі науковці рекомендують регулярно згодовувати дійним коровам таку мінеральну суміш:

— хлористий кобальт — 50 мг;

— сірчанокислий цинк — 130 мг;

— сірчанокислий марганець — 130 мг;

— йод — 60–80 мг.

Дослідженнями встановлено, що така мінеральна добавка сприяє кращій інволюції матки після родів, підвищує запліднюваність корів з першого разу на 15–18%, а також збільшує їх молочну продуктивність на 10–15% порівняно до контролю. При цьому значно зростає гемоглобін і лужна ємність крові.

У літній період, коли для годівлі тварин використовують удосталь зеленої маси, багатої на біологічно активні речовини, підгодівля мікроелементами недоцільна, за винятком елементів, яких не вистачає в грунті і рослинах даного регіону.

Найдоцільніше використовувати підгодівлю біологічно активними препаратами в зимово-весняний період, коли в організмі тварин накопичуються продукти розпаду жирів, які обумовлюють розщеплення вітамінів А, Є, каротиноїдів тощо. Внаслідок цього порушується обмін речовин, що негативно позначається на ембріогенезі. А в разі недостачі вітаміну Е гіпофіз втрачає можливість виділяти гормони, тому понижується запліднюваність тварин, а часто наступають і ембріональна смертність, аборти.

Для підвищення запліднюваності тварин і профілактики ембріональної смертності водночас із повноцінною годівлею тварин доброякісними кормами слід вводити внутрім'язово вітамін Е — по 800 мг триразово з інтервалом 5–6 днів. У такий спосіб яловість корів можна знизити на 20–30%.

Дефіцит вітаміну Д в раціоні тварин призводить до порушення фосфорно-кальцієвого обміну і їх відтворювальної здатності. Депо провітаміну Д — зелені корми, добре сіно, силос, сінаж. Раціон корів повинен містити не лише достатню кількість кальцію й фосфору, а й оптимальне їх співвідношення — 1,5 : 1 до 2,3 : 1, недотримання якого може призвести до порушення обміну речовин в організмі тварин. Особливо такі розлади спостерігаються, коли в сонячну зимову погоду тварин не вигонять на прогулянку.

Клінічні ознаки захворювань, пов'язаних із Д-авітамінозом у корів — це аритмічні статеві цикли; багаторазові безрезультатні осеменіння, а якщо корова запліднюється, то це часто закінчується ембріональною смертністю.

Під час ректального дослідження було помічено патологічні зміни в системі органів репродукції тварин, при цьому вміст кальцію в сироватці крові буває нижчий 70–90 мг/л. У разі недостачі вітаміну Д відмічається часткова неплідність, тоді як хронічна недостача вітаміну Д призводить до глибоких дистрофічних процесів у яєчниках.

Для лікування хворим тваринам з Д-авітамінозом слід давати білкові корми, багаті вітамінами Д, А, а також макро- і мікроелементами. Ефективні використання вітаміну Д або риб'ячого жиру і вигульне утримання тварин у сонячну погоду.

Якщо в раціоні тварин не вистачає тільки кальцію, тоді знижується рівень заплідненість, спостерігається затримання посліду і аборти. За недостачі фосфору, крім яловості, знижуються надої, телята народжуються з малою живою вагою, часто хворіють, а також спостерігаються функціональні зміни в статевому апараті корів. Лікування направлене на повноцінну годівлю тварин: кісткове борошно — по 30–40 г, фосфорнокислий кальцій — по 20–30, крейда — 40–60 г за день, кухонна сіль — по 100–120 г. Тільних корів, у яких спостерігається остеодистрофія, слід запускати раніше. В раціоні тварин значно збільшити вуглеводисті корми.

Таким чином, використання біологічно активних препаратів, і особливо мікроелементів і вітамінів, значно поліпшує обмінні процеси в організмі тварин, що сприяє підвищенню продуктивності й поліпшенню їхньої відтворної здатності.


 
 

Цікаве

Загрузка...