WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Вплив біологічно активних препаратів на молочну та репродуктивну функцію тварин - Реферат

Вплив біологічно активних препаратів на молочну та репродуктивну функцію тварин - Реферат

Реферат на тему:

Вплив біологічно активних препаратів на молочну та репродуктивну функцію тварин

Відомо, що молочна продуктивність тварин насамперед залежить від повноцінної годівлі, а також утримання і раціонального використання маточного поголів'я. Особливо негативно впливає на рівень продуктивності корів і їхню відтворювальну здатність незбалансованість зимових раціонів за кислотно-лужними еквівалентами, тобто згодовування силосу з підвищеним вмістом масляної та оцтової кислот, коли порушується фосфорно-кальцієве співвідношення. Цьому сприяє також недостача мікро- і макроелементів, каротину та вітаміну Д, що, як правило, призводить до загального порушення кислотно-лужної рівноваги, тобто обмінних процесів в організмі тварин.

Загальні симптоми дефіциту мікроелементів в організмі тварин

Як підкреслював у своїх роботах П. Пшеничний, для підтримання у корів сталої високої молочної продуктивності потрібна міцна конституція тварини і її добре здоров'я. Організм лактуючої корови повинен поповнювати фізіологічні затрати, що використовуються на виробництво молока. А тому в раціоні тварин слід мати достатню кількість білка, вуглеводів, жирів, макро- і мікроелементів. У разі їх недостачі організм витрачає на утворення молока поживні речовини свого тіла — як наслідок, настають структурні зміни в м'язово-кісткових тканинах і виникають захворювання, наприклад, остеодистрофія.

Мінеральні речовини потрібні передусім для підтримання функцій центральної нервової системи, гіпофізу, щитоподібної та інших залоз, які регулюють секрецію молока. Встановлено, що в молоці міститься понад 30 мікроелементів, які є нормальною його складовою. Найбільше в молоці заліза, цинку, кобальту, міді, марганцю. Це біологічно активні речовини, які беруть участь у біохімічних процесах в організмі.

Слід зазначити, що коли в організмі не вистачає вказаних мікро- і макроелементів, то утворення ферментів, вітамінів і гормонів пригнічується, а отже, знижується рівень загального обміну речовин. Мікроелементи сприяють також синтезу білків, посиленню дихання, кращому кровотворенню, повнішому засвоєнню поживних речовин корму. Завдяки їхній ефективній дії, посилюються ріст і розвиток тварин, підвищується їх запліднювальна здатність і продуктивність.

Застосовувати суміші мікроелементів недоцільно без попереднього вивчення в конкретній місцевості вмісту кожного компонента в рослинах і грунті. Велике значення має не тільки абсолютний вміст мікроелементів у раціоні, а й правильне їх співвідношення.

Ефективність використання мікроелементів для годівлі тварин різної продуктивності можна значно підвищити, якщо їх поєднати з іншими біологічно активними речовинами (вітаміни, адаптогени рослинного походження тощо).

В умовах екологічної недостачі окремих мікро- і макроелементів значно уповільнюється обмін речовин, що призводить до різних патологічних змін в організмі, в тому числі і до зниження продуктивності та якості одержаної продукції. З їх допомогою можна впливати на вуглеводний, жировий, білковий і мінеральний обміни в організмі.

Висока фізіологічна роль мікроелементів в організмі тварин характеризується тим, що вони тісно пов'язані з дією основних регулюючих систем: гормонів, ферментів, вітамінів — і в такий спосіб активізують їх.

Мікроелементи активно з'єднуються з білками, внаслідок чого в разі з'єднання металів з органічними речовинами (особливо білками) утворюються нові речовини, які мають високу активність в організмі. Якщо в організмі не вистачає мікроелементів, то утворення гормонів, вітамінів і ферментів значно зменшується і, відповідно, знижується загальний обмін речовин. Значна кількість ферментів тісно пов'язана з мікроелементами. Так, марганець є активною складовою ферменту аргінази, з допомогою якого розщеплюються білки. Також мікроелементи зв'язуються з білками, які не належать до ферментів. Як наслідок, утворюються сполуки, що мають високу біологічну активність.

Мікроелементи активізують діяльність різних вітамінів, а в окремі із них вони входять як компоненти. Приміром, вітамін В12 містить у собі кобальт. Вони посилюють синтез та активність окремих вітамінів. Вплив мікроелементів на організм здійснюється в основному через ферменти, вітаміни і гормони. Підвищуючи їх діяльність, мікроелементи значно активізують загальний обмін речовин, білків, вуглеводів і, особливо, мінеральних речовин, сприяють посиленню дихання, кращому кровотворенню, синтезу білків, а також кращому засвоєнню поживних речовин корму, завдяки чому посилюється ріст і розвиток тварин, підвищується їх продуктивність відтворювальна здатність.

Кількість мікроелементів у молоці змінюється залежно від пори року, тобто від кормової бази. Взимку їх вміст нижчий порівняно з літнім періодом, коли в раціоні тварин достатня кількість зеленої маси. Найбільше мікроелементів виділяється з молоком у молозивний період.

Мікроелементи також впливають на процес молокоутворення і, в цілому, на весь організм через його нейрогуморальну систему, що пов'язано з підвищенням активності ферментів.

За нашими дослідженнями, резервна лужність, загальний білок і каротин сироватки крові у корів значно знижувались у стійловий період, тоді як влітку ці показники крові зводилися до норми. Тобто сонячні промені, свіже повітря, моціон і повноцінні зелені корми сприяють поліпшенню обміну речовин в організмі тварин.

Вплив мікроелементів на організм корів у період лактації здійснюється через залози внутрішньої секреції, оскільки вони тісно пов'язані з секреторними процесами в молочній залозі. Важливе значення має гіпофіз, який відіграє велику роль у регулюванні жирового і вуглеводного обміну. В лактуючих тварин гіпофіз завжди містить більше гормону пролактину, ніж в інших тварин. Відмічається також позитивний вплив мікроелементів на мікробіологічні процеси в рубці жуйних та товстому відділі кишківника.

У лактуючих корів у разі незбалансованого раціону порушується вуглеводний та жировий обмін, зменшується вміст мікроелементів, а через це підвищується рівень кетонових тіл, і корови хворіють на ацетонемію.

Слід зазначити, що порушення відтворювальної здатності у корів не завжди пов'язані з їх захворюванням. Часто-густо клінічно здорові корови після отелення тривалий час не запліднюються.

Дослідженнями встановлено, що у певної частини таких корів значні функціональні порушення в системі органів репродукції спостерігаються внаслідок дефіциту вітамінно-мінеральних елементів у раціоні тварин. Недостача вітамінно-мінеральних елементів особливо проявляється у зимово-весняний періоди. Наприклад, для забезпечення своєчасного запліднення й одержання високої продуктивності корів каротину в раціоні повинно бути не менше 600 для сухостійних і 700–1000 мг для дійних тварин, а тому контроль за його вмістом слід проводити щомісяця з допомогою біохімічних досліджень крові та зоохіманалізів кормів. При цьому потрібно виходити з того, що в середньому в 1 кг сіна міститься 20–35 мг каротину, в силосі — близько 20, а в зелених кормах —30–90 мг каротину.У разі недостачі в організмі вітаміну А виникають функціональні розлади в системі органів репродукції тварин, спостерігається ембріональна смертність, аборти, мертвороди, затримання посліду, негативні структурні зміни в яєчниках і слизовій оболонці матки, а статевий потяг затримується на невизначений строк. Тому для одержання високої молочної продуктивності корів і нормального функціонування системи органів репродукції тварин раціони годівлі слід складати з урахуванням вмісту в них кобальту, заліза, сірчанокислого цинку, йоду та вітамінів, оскільки під впливом саме цих мікроелементів посилюються перетворення каротину корму у вітамін А і збільшується його вміст у молоці.

Роль окремих мікроелементів у життєдіяльності організму корів

Якщо для годівлі корів використовують корми, бідні на цинк, тоді порушується вуглеводний і азотний обмін в організмі, значно уповільнюється засвоєння глюкози, в шлунково-кишковому тракті знижується активність підшлункового соку. В разі недостачі цього мікроелемента в раціоні знижується репродуктивність тварин, бо запліднена яйцеклітина не приживляється в матці. Короткочасне зниження вмісту цинку в організмі тварини витримують майже непомітно, тоді як тривала його нестача веде до значного погіршення відтворювальної здатності корів. При цьому значно розтягується післяродовий період, після отелу затримується статевий потяг, спостерігаються різні захворювання статевих органів, що в кінцевому наслідку призводить до багаторазових невдалих запліднень і яловості корів.

Якщо раціон тварин бідний на цинк, в їх організмі знижується засвоєння каротину, значно зменшується вміст гемоглобіну, еритроцитів і загального білка крові. Цинк впливає на вуглеводний, жировий, мінеральний та білковий обміни. Використання цинку в раціоні тварин дає можливість впливати на ріст молодняку, підвищувати надої і жирність молока у корів, нормалізувати їх репродуктивну функцію.


 
 

Цікаве

Загрузка...