WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Вплив біологічно активних препаратів на молочну та репродуктивну здатність тварин і їх збереження - Реферат

Вплив біологічно активних препаратів на молочну та репродуктивну здатність тварин і їх збереження - Реферат

Вітамін ВІ2 впливає на синтез нуклеїнових кислот, жирів, вуглеводів, обмін амінокислот, а також стимулює роботу кровотворних органів. Вітамін В12 підвищує ферментну діяльність залоз шлунково-кишкового тракту та печінки, стимулює розвиток корисної мікрофлори шлунково-кишкового тракту, підвищує засвоєння каротину й відкладення вітаміну А в організмі. Вітамін В12 позитивно впливає на засвоєння вуглеводів і зниження вмісту жиру в печінці. Потреба тварин у цьому вітаміні залежить від умов годівлі, утримання, від виду й віку тварин, а також від умісту інших вітамінів групи В. Якщо раціон достатньо забезпечено кобальтом, жуйні тварини задовольняють свою потребу у вітаміні В12 за рахунок інтенсивного мікробного синтезу. Вміст каротину й вітамінів групи В в зеленій масі залежить від складу травостою, кліматичних умов, стадії вегетації, тривалості зберігання тощо.

Основними доповнювачами вітамінів у раціоні годівлі тварин є силос, своєчасно заготовлене сіно, сінаж, а також трав'яне та хвойне борошно. Для одержання високоякісного сіна з достатнім умістом каротину слід використовувати ефективні технології сушіння й зберігання. Сіно, заготовлене з молодого травостою бобових і злакових трав, в 1 кг містить близько 60 мг каротину. Штучне сушіння сіна дає можливість зберегти в ньому близько 95% каротину.

У зимово-стійловий період неабияке значення має силос, у якому міститься близько 20 мг каротину й вітаміну Е. У силосі, який закладали з підв'яленої зеленої маси, міститься менше каротину, порівняно з силосом, який закладали зі свіжої зеленої маси. Втрати каротину під час силосування залежать від стадії вегетації рослин і періоду закладення силосної маси в траншею.

Не поступається силосу за поживними та смаковим якостям сінаж, якщо його заготовлено в оптимальні строки. Один кілограм сінажу з конюшини містить близько 60 г перетравного протеїну, 40 мг каротину, а також вітаміни групи В і С.

У зимово-стійловий період для профілактики гіпоавітамінозів, особливо авітамінозів, коровам потрібно щодня згодовувати корми, багаті на каротин, а саме: моркву, хвойне і трав'яне борошно тощо.

Біологічно активною кормовою добавкою є вітамінне трав'яне борошно. Це — вітамінно-білковий корм, де, крім каротину, вітамінів групи В, Е, К, міститься близько 25% протеїну. Для приготування трав'яного борошна можна використовувати травостій як злакових, так і бобових культур, а також зелену масу з інших рослин, у тому числі й бур'янів. Найповноціннішим є трав'яне борошно, виготовлене з люцерни та інших бобових трав. У 1 кг такого борошна міститься близько 200 мг каротину, а вміст перетравного протеїну становить майже 20%. Використання трав'яного борошна для годівлі тварин дає змогу значно підвищити біологічну повноцінність раціону за рахунок поповнення його незамінимими амінокислотами й вітамінами.

Треба широко практикувати виробництво трав'яного борошна зі штучно висушених зелених рослин. Цей кормовий продукт за кількістю протеїну та лімітуючих амінокислот переважає зерно злаків, а тому є цінним кормом для годівлі тварин. Поживність цього корму залежить від того, з яких рослин виготовлено трав'яне борошно, а також від того, в якій фазі розвитку ці рослини скошено. У фазі цвітіння конюшини й люцерни вміст лізину знижується до 30% і більше. А тому заготовляти трав'яне борошно слід у час максимального нагромадження амінокислот у зелених рослинах.

Особливу увагу потрібно звернути на хвойне борошно — високоефективний вітамінно-мінеральний корм для сільськогосподарських тварин, в 1 кг якого міститься 0,4 к. о. і 37 г перетравного протеїну, а також каротин, вітаміни В, С, РР, Е, К, провітамін Д та інші. Слід зазначити, що в 1 кг хвойного борошна міститься 75–225 мг каротину, 3000 мг вітаміну С, 20 мг вітаміну К, 5 мг рибофлавіту, 1300 мг кальцію, 325 мг заліза, 100–110 мг фосфору і стільки ж марганцю, 5 мг цинку, 2,5 мг міді, 0,6 мг кобальту. Для збалансування раціонів годівлі тварин хвойне борошно по 0,7–1 кг треба змішувати з концентрованими кормами і згодовувати щодня. Таким чином стимулюється природна резистентність, підвищується імунітет у тварин, а також значно активізується метаболізм, завдяки чому зростають продуктивність тварин, прирости молодняку та стійкість його до захворювань. На практиці дуже часто використовують свіжі хвойні гілочки, їх подрібнюють на соломорізці, змішують із соломою або силосом і згодовують тваринам різних фізіологічних груп.

У зимово-стійловий період згодовування свіжої хвої ВРХ, вівцям, свиням значно підвищує запліднюваність тварин і їх продуктивність, поліпшує вітамінну цінність молока. В разі використання в раціоні сільськогосподарських тварин кормів, багатих на каротин, необхідно враховувати вміст його в основному раціоні та потребу організму залежно від віку, продуктивних якостей та фізіологічного стану тварин. Якщо для годівлі використовують неповноцінні корми з низьким умістом вітамінів, тоді доповненням можуть бути вітамінні препарати промислового виробництва, в тому числі одержані з допомогою хімічного та мікробного синтезу.

В разі появи у тварин авітамінозів, гіпоавітамінозів можна ефективно використовувати вітамінні препарати: тетравіт, тривіт, фольвіт, масляні розчини вітамінів А, В, Е для ін'єкцій. Серед препаратів вітаміну В12 найбільш ефективні і поширені біовіт-40, біовіт-80, в яких, крім вітаміну ВІ2, є ще тіамін, рибофлавін, амінокислоти а також протеїн, кальцій і фосфор.

Потрібно сказати, що недосконала технологія заготівлі кормів на зиму з порушенням технології їх збирання, особливо під час несприятливих погодних умов, а також зберігання, призводить до втрати ними поживних речовин (20–35% і більше). Водночас застосування прогресивних способів силосування кормів, приготування сінажу, трав'яного борошна тощо значно підвищує поживну цінність корму та його смакові якості. Раціони годівлі тварин повинні бути збалансовані за амінокислотним складом, а також містити біологічно активні речовини (вітаміни, мікро-, макроелементи, амінокислоти тощо), які позитивно впливають на клініко-фізіологічні функції організму, а також сприяють підвищенню продуктивності й відтворювальної здатності тварин.

Слід зазначити, що стимулюючий ефект справляють на організм тварин не тільки гормони й продукти розпаду багатьох із них, а й гормоноподібні речовини, які є в багатьох рослинах. Деякі види бобових рослин містять фітоестрагени — речовини споріднені зі стероїдними гормонами. А тому, складаючи раціон годівлі тварин, треба враховувати дію цих речовин, особливо на функцію репродуктивних органів.

У ветеринарній практиці використовують також екстракти із коренів і листя елеутерокока колючого. У цій рослині є глікозиди, жирні та ефірні масла, крохмаль, фітонциди та низка мікро- й макроелементів. Як стимулятор, він близький за своєю дією до женьшеню, тобто стимулює обмін речовин, прискорює ріст і розвиток тварин. Екстрат елеутерококу — добрий адаптоген для тварин у разі стресових ситуацій. ВРХ його потрібно вводити внутрішньом'язево в дозі 0,01 мг/кг для підвищення захисних функцій організму.

Звіробій звичайний містить у собі ефірну олію, каротин і вітамін С (9–13 мг%). Він має протизапальні та в'яжучі властивості, регулює функціональну діяльність шлунково-кишкового тракту, використовують його і як дезінфікуючий засіб.

У кропиві дводомній є мурашина кислота і дубильні речовини. Це багатовітамінний корм для худоби, особливо для свиней, оскільки в ній містяться вітаміни А, С, К, В2, В3, а також макро- й мікроелементи, органічні кислоти, каротиноїди, хлорофіл тощо. Кропиву використовують у суміші з іншими кормовими рослинами для приготування трав'яного борошна з високим умістом вітамінів і каротину. Згодовують її і в свіжому вигляді як білково-вітамінний корм. Вона поліпшує обмін речовин, нормалізує функціональну діяльність шлунково-кишкового тракту.


 
 

Цікаве

Загрузка...