WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Вирощування та захист тютюну - Реферат

Вирощування та захист тютюну - Реферат

Бронзовість томатів, збудником є вірус Tomato spotled wilt virus. Симптоми захворювання різноманітні. Їх об'єднують у дві форми: карликовість тютюну (на ранніх стадіях розвитку рослини) — як наслідок уповільнення росту — й листкова плямистість (фаза бутонізації і цвітіння). У цьому разі верхівки листя світліють, на пластинках утворюється сітчастий хлоротичний малюнок із некротичними плямами вздовж жилок. Переносником вірусу є тютюновий трипс, який заражується ним лише на стадії личинки.

Вірус (Potato virus) передається соком, з прививкою, і персиковою попелицею. Симптоми: на листі спочатку з'являється некротична сітка, потім хлоротичні плями, які некротизуються, внаслідок чого на листках утворюється велика кількість дрібних білих плям.

Огіркова мозаїка, збудник — Сucumber mosaic virus — проявляється у вигляді мозаїчності листя: темно-зелені ділянки містяться між жилками. Часто спостерігається посвітління жилок, здуття, некротичні плями, деформуються суцвіття. Переносником є персикова попелиця.

Тютюнова мозаїка, збудник — Tabacco mosaic virus — проявляється у вигляді мозаїчності: чергуванні світло-зелених плям неправильної форми з нормально забарвленими ділянками. На молодих листках з'являється посвітління жилок і крапчастість, а на дорослих рослинах — некротичні плями. Джерелом інфекції є рослинні рештки, сухе листя, попелиці.

Із вірусних захворювань доволі поширені біла плямистість і кільцева мозаїка, які проявляються у вигляді дрібних світлих некротичних плям різної форми. Джерело — інфіковане насіння, посіви картоплі, попелиці.

Вовчок (Orobanche romosa) — однорічний квітковий паразит із світлим стеблом, листям у вигляді лусок без хлорофілу. Рослина-паразит прикріплюється до рослини тютюну й пригнічує його ріст і розвиток, значно зменшуючи продуктивність. Рослина-господар часто гине.

Організаційно-господарські та агротехнічні заходи вирощування тютюну

Повертати тютюн у сівозміні на те саме поле слід не раніше ніж через п'ять років. Не варто вирощувати тютюн на полі після культур, що мають спільних шкідників і збудників хвороб (пасльонові, баштанні культури, соняшник, кукурудза). Кращим попередником для тютюну є багаторічні трави, озимі колосові та зернобобові культури.

Обов'язково потрібно враховувати вибагливість тютюну до поживних речовин. Норми внесення NPK добрив залежать від родючості грунту.

Потрібні сорти, стійкі проти хвороб і шкідників. Найпоширеніші сорти тютюну: Тернопільський 14, Тернопільський 7, Американ 307, Дойна 211 тощо. Насіння має бути зібране зі здорових рослин без ознак хвороб.

Перед висіванням насіння в парниках і теплицях, аби убезпечитися від галових нематод та інших грунтових шкідників, грунт потрібно знезаразити паром за температури 100°С на глибину 25—30 см (експозиція — не менше трьох годин) чи проморозити взимку. В разі потреби провести хімічне знезараження грунту.

Треба дотримуватися просторової ізоляції теплиць і парників (не менш як на 1 км) від полів із пасльоновими культурами, персикових і абрикосових садів, тютюнових складів і сушильних споруд.

Внутрішні конструкції теплиць і парників, а також інвентар рекомендується обробити 20%-ним розчином 40%-ного формаліну з витратою робочої рідини 1 л/м2, потім накрити їх поліетиленовою плівкою (експозиція — чотири-п'ять діб).

За п'ять днів до сівби насіння треба протруїти 0,2% розчином формаліну (20 мл формаліну на 1 л води). На 1 кг насіння — 2 л розчину. Експозиція під час замочування насіння — від 10 до 15 хв, потім його слід промити водою й підсушити в затінку.

Потрібно дотримуватися рекомендованої оптимальної норми висіву насіння (0,3 г/м2). Щоб запобігти розвитку збудників хвороб, потрібно дотримуватись оптимальної густоти розсади та режиму вологості й температури.

У разі появи симптомів пероноспорозу, кореневих гнилей, бактеріальної рябухи та інших хвороб розсаду тютюну треба обприскати 0,3% суспензією Полікарбацину (80% з.п.); норма витрати рідини — 0,2–0,5 л/м2. За появи перших ознак гнилей рослини слід обробити 0,2% суспензією Фундазолу, з.п. (1 л/м2). За перших симптомів захворювань обробку Полікарбацином чи Фундазолом повторити (періодичність — сім-десять діб).

Догляд за розсадою: розпушування грунту, помірне поливання, провітрювання та удобрення (із розрахунку: на 5 м2 площі — 10 л розчину, що містить 30–40 г суперфосфату, 20–30 г аміачної селітри, 15–20 г калійної солі).

Перед висаджуванням розсади у відкритий грунт, за високої чисельності грунтових шкідників (личинки коваликів, довгоніжки, личинки пластинчастовусих, чорниші, капустянка, підгризаючі совки) корені розсади потрібно замочити в 0,2% розчині інсектициду Актара 25WG, в.г. (тіаметоксам, 250 г/кг), експозиція — 90–120 хв за температури 18...23°С. Або на площі під тютюн як принаду висіяти овес, насіння якого обробити Прометом 400, 40% м.к.с. (25 л/т) з нормою витрати 40–50 кг/га. Культуру-принаду перед висаджуванням розсади знищити за допомогою культивації. Проти тютюнового трипса рекомендується за три дні до висаджування розсади обробити її 0,1–0,15% розчином інсектициду Бі-58 новий, к.е. (диметоат, 400 г/л), норма витрати робочого розчину — 1л/м2.

Проти однорічних злакових і двосім'ядольних бур'янів перед висаджуванням розсади грунт треба обробити грунтовим гербіцидом із негайним його загортанням або з одночасною культивацією. Рекомендується застосовувати Трефлан 480, к.е. чи Трифлурекс 480, к.е., (трифлуралін, 480 г/л), норма витрати — 2,0–4,0 л/га, а також Дуал Голд 960 ЕС, к.е. (S-метолахлор, 960 г/л), норма витрати — 1,3–1,6 л/га, або Стомп, к.е. (330 г/л), норма витрати — 6,0 л/га, Нортрон, 50% с.к. (4,0–8,0 л/га).

Ефективним агрозаходом проти листогризучих совок і лучного метелика є обсівання посадок тютюну культурою-принадою — кукурудзою. Висівають її у першій декаді червня, щоб фаза молочно-воскової стиглості збіглася з масовим відкладанням яєць другим поколінням совок. Потім кукурудзу скошують на силос.

Під час вегетації за перших проявів збудника пероноспорозу та інших хвороб тютюн потрібно обробити фунгіцидами: Ридоміл Голд МЦ 68WG, в.г. (металаксил М, 40 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг), Полікарбацин, 80% з.п. (1,6–3,3 кг/га) або Фундазол, з.п. (Беноміл, 500 г/кг). Першу обробку слід провести через 10-12 днів після висаджування розсади, дальші — в разі прояву перших симптомів збудників грибних хвороб і бактеріальних плямистостей, особливо за сприятливих для розвитку хвороб погодних умов. Рекомендується проводити не більше трьох обробок і не пізніше як за 14 днів до збирання тютюну. Проти вовчка слід застосувати МГ-натрію, 60% п. (5–6 кг/га) не пізніше як за 20 діб до збирання. Ефективним біологічним методом проти вовчка є використання паразита — мухи фітомізи.

Через сім-десять днів після висаджування розсади за наявності трьох-п'яти трипсів на десяти рослинах та інших шкідників плантації треба обробити інсектицидами: Бі-58 новий, к.е. 0,8–1,0 л/га, Золон, к.е. (1,6–2,0 л/га).

У разі зростання кількості фітофагів, зокрема попелиць (заселено понад 10% рослин), трипсів (5–7 екз. на 10 рослинах) та проти гусениць лучного метелика й листогризучих совок (8–9 екз. метеликів на феромонну пастку за 1 тиждень) рослини тютюну потрібно обробити Сумітіоном, к.е. (фенітротіон, 50%), норма витрати — 1,0–1,4 л/га, та Золоном, к.е., чи Бі-58 новим, к.е.

Обприскування проти хвороб і шкідників треба поєднувати, використовуючи бакові суміші препаратів. За 20 днів до збирання врожаю хімічні обробки проводити не рекомендується. Коли листя культури буде зібрано, стебла потрібно подрібнити й приорати, щоб зменшити запас інфікованих трипсів та збудників хвороб.


 
 

Цікаве

Загрузка...