WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Вирощування позасезонної продукції суниці - Реферат

Вирощування позасезонної продукції суниці - Реферат

Реферат на тему:

Вирощування позасезонної продукції суниці

Українські споживачі звикли бачити свіжу суницю на ринках і полицях супермаркетів здебільшого протягом червня. Завдяки організації транспортування продукції з південних регіонів країни, деякі оператори ринку постачають свіжі ягоди суниці на 1–2 тижні раніше, ніж вона достигає в північніших регіонах. Різниця в ціні за цей досить-таки нетривалий період може сягати від 100 до 400%, що дає змогу компенсувати транспортні затрати, врахувати можливі маркетингові ризики та при цьому загалом отримати непогані фінансові результати.

Ще одним шляхом постачання свіжих ягід суниці українським споживачам є імпорт/контрабанда продукції з Іспанії, Нідерландів, Туреччини та інших країн. За даними Держкомстату, імпорт свіжої суниці за останні п'ять років зріс у десятки разів. Особливо різке зростання спостерігалося в 2005 році, що можна пояснити не лише збільшенням попиту на продукцію внаслідок підвищення купівельної спроможності населення, а й зміною ставок увізного мита, що сприяло виходу деяких операторів ринку з "тіні".

Найбільшими імпортерами свіжої суниці в Україну є Іспанія, Нідерланди, Ізраїль та Єгипет. У 2001–2005 рр. ці країни разом забезпечили майже 95% усього імпорту.

Як уже було сказано, з 2005 року в Україні введено нові ставки мита на свіжу суницю: на період від 1 серпня до 30 квітня ввізне мито зменшено з 0,6 євро за кілограм до 20% задекларованої митної вартості продукції, незважаючи на те, що в період максимальної присутності на ринку вітчизняних виробників (травень-липень) ставка ввізного мита залишилась на попередньому рівні. У 2005 році 19% продукції було завезено саме в цей період (табл. 1).

Отже, зацікавленість фермерів у налагодженні виробництва позасезонної продукції суниці пояснюється стійко зростаючим попитом на внутрішньому ринку України та можливістю виходу на ринки країн СНД. Деякі технології вирощування позасезонної суниці успішно можуть впровадити невеликі фермерські господарства. Ми не зосереджуватимемось на технологіях закритого грунту, оскільки вони потребують значних інвестицій в інфраструктуру; обладнання та кваліфікований персонал є доцільними лише за умови достатнього фінансування, наявності ефективної системи логістики та напрацьованих каналів збуту продукції. Розглянемо весь спектр можливостей.

Використання сучасних сортів з різним періодом дозрівання

Дещо розширити період збору врожаю дає можливість асортимент комерційно доступного садивного матеріалу нових для України сортів.

Серед найпоширеніших варто назвати:

Елсанта (Elsanta) — нідерландський сорт, що був виведений у 1981 році внаслідок схрещування сортів Горелла (Gorella) і Холідей (Holiday). Має середній термін дозрівання (на 3–5 днів раніше, ніж Зенга Зенгана). Ягоди — від середнього до великого розміру, яскраво-червоні з сильним блиском. М'якоть — від яскраво-рожевої до яскраво-червоної. Ароматна, кисло-солодка на смак. Ягоди добре витримують транспортування на великі відстані. Плодоніжка відривається легко.

Рослини Елсанти незначною мірою пошкоджуються сірою гниллю. Вони досить стійкі проти плямистостей, але уражуються хворобами кореневої системи та борошнистою росою.

Морозостійкість слабка: в умовах Лісостепу України за відсутності снігового покриву насадження часто вимерзають.

Завдяки високій потенційній урожайності та чудовому смаку і вигляду ягід, Елсанта посідає перше місце в Європі за площами вирощування в закритому й відкритому грунті.

Ерос (Eros) — сорт англійської селекції, виведений у 1986 році схрещуванням Елсанти (Elsanta) та Аллстару (Allstar). Має середній термін дозрівання (на 3–5 днів раніше, ніж Зенга Зенгана). Ягоди великі та дуже великі, помаранчево-червоні з блиском, транспортабельні. М'якоть — яскраво-червона, соковита, кисло-солодкого десертного смаку. Плодоніжка відривається легко.

Сорт відносно стійкий проти сірої гнилі та середньо стійкий проти вертицильозу.

Морозостійкість дещо краща, ніж в Елсанти.

Хоней (Honeoye) — сорт американської селекції, виведений у 1979 році схрещуванням сортів Вібрант (Vibrant) і Холідей (Holiday). Характеризується раннім терміном дозрівання (на 7–10 днів раніше, ніж Зенга Зенгана). Ягоди великі та дуже великі, забарвлені інтенсивно — аж до темно-червоного кольору по всій поверхні, з блиском. М'якоть — помаранчево-червона, ароматна, винно-солодкого смаку. Плодоніжка відривається легко.

Через раннє дозрівання плодів сорт може лише незначно уражуватися сірою гниллю. Стійкий проти хвороб листя, але сприйнятливий до вертицильозу.

Морозостійкість рослин досить добра, хоча через ранній розвиток генеративних органів квіти можуть ушкоджувати весняні приморозки.

Корона (Korona) — голландський сорт, виведений у 1972 році схрещуванням сортів Тамелла (Tamella) та Індука (Induka). Має середньоранній термін дозрівання (на 3–6 днів раніше, ніж Зенга Зенгана). Ягоди — від середнього до великого розміру, від інтенсивно-червоного до темно-червоного забарвлення з легким блиском. М'якоть — помаранчево-червона, ароматна, приємного солодкого смаку. Плодоніжка відривається погано.

Рослини сильно ушкоджують сіра гниль та біла плямистість листя, проте сорт досить стійкий проти вертицильозу.

Корона потребує підвищеного забезпечення вологою для отримання високого врожаю. Морозостійкість дуже добра.

Полка (Polka) — сорт нідерландської селекції середньопізнього строку дозрівання, виведений у 1977 році внаслідок схрещування сортів Індука (Induka) і Сіветта (Sivetta). Дозріває практично одночасно із Зенгою Зенганою. Ягоди середнього розміру, в кінці періоду збирання дрібнішають; забарвлення — від інтенсивно- до пурпурово-червоного із сильним блиском. М'якоть — інтенсивно-червоного кольору, ароматна, смак — від солодкого до солодко-кислого. Плодоніжка відривається легко.

Ягоди можуть уражуватись сірою гниллю. Сорт сприйнятливий до вертицильозу. Морозостійкість рослин досить добра, хоча дещо слабша, ніж у Зенги Зенгани.

Ред Гаунтлет (Red Gauntlet) — сорт виведений у Шотландії в 1956 році способом схрещування сортів Аучінкрув Клаймекс (Auchincruive Climax) і Нью Джерсі 1051 (New Jersey 1051). Має середній термін дозрівання (на 2–4 дні раніше, ніж Зенга Зенгана). Ягоди — від середнього до великого розміру; забарвлення — яскраво-червоне, з легким полиском, дозрівають нерівномірно. М'якоть — яскраво-червона, малоароматна, кисла на смак. Транспортабельність висока. Плодоніжка відривається погано.

Рослини досить стійкі проти сірої гнилі, плямистостостей листя та хвороб кореневої системи.

Морозостійкість протягом зимового періоду добра, однак через раннє цвітіння квіти можуть ушкоджуватись весняними приморозками.

Симфонія (Symphony) — сорт шотландської селекції, виведений у 1979 році схрещуванням сортів Рапсодія (Rhapsody) і Холідей (Holiday). Має середньопізній строк дозрівання (практично одночасно із Зенгою Зенганою). Ягоди середнього та великого розміру, забарвлення інтенсивно-червоне, із сильним блиском. М'якоть — червона, рівномірно забарвлена, ароматна, приємного десертного смаку. Плодоніжка відривається добре.

Рослини досить стійкі проти сірої гнилі й вертицильозу та лише незначною мірою уражуються хворобами листя.

Морозостійкість рослин досить добра.

Зенга Зенгана (Senga Sengana) — найпоширеніший сорт німецької селекції, виведений 1954 року внаслідок схрещування сортів Маркі (Markee) і Сігер (Sieger). Має середньопізній термін дозрівання. Ягоди великі, але під кінець періоду плодоношення дрібнішають; забарвлення від інтенсивно- до темно-червоного, вирівняне по всій поверхні. М'якоть — інтенсивно-червона, соковита, дуже ароматна. Плодоніжка відділяється добре. Транспортабельність ягід середня.

Рослини сильно уражуються сірою гниллю та білою плямистістю листя, проте досить стійкі проти хвороб кореневої системи.

Сорт дуже морозостійкий.

Незважаючи на те, що Зенгу Зенгану вивели понад півстоліття тому, цей сорт і досі надзвичайно популярний в Україні та низці країн Європи. Його вирощують для промислової переробки й заморожування.

Істочнік (Источник) — сорт виведено в Інституті садівництва УААН способом схрещування сортів Покахонтас (Poсakhontas) та Гренадир (Grenadier). Має середній строк дозрівання (на кілька днів раніше, ніж Зенга Зенгана), високоврожайний. Ягоди — великі, світло-червоного забарвлення, відносно транспортабельні.

Сорт, особливо в дощові роки, уражується сірою гниллю.

Зимостійкість добра.

Присвята — сорт виведено в Інституті садівництва УААН способом схрещування сортів: Покахонтас (Poсakhontas) х Гренадир (Grenadier) і Коралова 100 х Зенга Зенгана. Має середньопізній термін дозрівання. Перші ягоди дуже великі (до 40 г), потім дещо дрібнішають. Забарвлення ягоди темно-червоне, з блиском; м'якоть червона, щільна, приємного десертного смаку. Транспортабельність ягід середня.

Сорт досить стійкий проти хвороб листя та середньостійкий проти сірої гнилі.

Морозостійкість добра.

Русанівка — сорт раннього строку дозрівання, виведений в Інституті садівництва УААН способом схрещування сортів Львівська рання та Кавальєр. Ягоди — великі й дуже великі (перші — до 40–45 г), до кінця збирання дрібнішають; яскраво-червоні, із сильним блиском, приємного кисло-солодкого смаку.

Сорт стійкий проти грибкових захворювань, але ушкоджується кліщем.

Зимостійкість добра.

Октава — ранній сорт, виведений в Інституті садівництва УААН за допомогою схрещування сортів Присвята та Дубровський Роднік. Ягоди — великі, ширококонічні з шийкою. Колір — темно-червоний, з блиском. М'якоть — інтенсивно-червона, щільна, соковита, кисло-солодка.

Зимостійкість добра.


 
 

Цікаве

Загрузка...