WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Вітчизняна техніка для основного обробітку грунту та ефективність її використання - Реферат

Вітчизняна техніка для основного обробітку грунту та ефективність її використання - Реферат

На сьогодні в Україні більшу половину земель обробляють плугами. Модельний ряд плугів поповнюється новими типами: обертовими, поворотними, плугами зі змінною шириною захвату та з кількістю корпусів від 2 до 16.

Одна з найважливіших технологічних операцій у вирощуванні сільськогосподарських культур — культивація грунту. Особливо ефективно використовують культиватори за безполицевого обробітку грунту. Ця технологія забезпечує збереження вологи, зменшення енергоємності обробітку грунту і є ефективною у боротьбі з вітровою ерозією.

З огляду на подорожчання палива й часті посухи особливий інтерес виробників сільськогосподарської продукції викликають культиватори.

В Україні культиватори виробляють: ТОВ НВП "БілоцерківМАЗ", ВАТ "Галещина, машзавод", ТОВ "Завод "Проммаш" (Краматорськ Донецької обл.), ВАТ "Уманьферммаш", ВАТ "Хмільниксільмаш", ТОВ "ЛКМЗ" (м. Лозова Харківської обл.), ВАТ "Червона зірка" (Кіровоград), Корпорація "Агро-Союз" тощо.

Пріоритетним напрямом створення досконалої грунтообробної техніки є перехід від одноопераційних енергозатратних знарядь до багатофункціональних комбінованих широкозахватних машин і агрегатів, які за одне проходження полем виконують кілька технологічних операцій (розпушування, вирівнювання поверхні грунту та належне його ущільнення) і цим забезпечують високу якість обробітку, зберігають вологість і вдосконалюють родючість грунтів, істотно зменшують терміни польових робіт, скорочують витрати пально-мастильних матеріалів і трудозатрати.

За конструктивними й технічними даними агрегати практично подібні. Якість виконання технологічного процесу за продуктивністю — в межах допустимого, але різняться прямі експлуатаційні витрати, оскільки агрегати різні за ціною.

Отже, передпосівний обробіток грунту є одним із ключових технологічних процесів, який впливає на рівень майбутнього врожаю. Тож під час його проведення слід суворо дотримуватися регламентованих агровимог. Аналіз якості передпосівного обробітку, здійсненого вітчизняними машинами, свідчить, що всі вони забезпечують реалізацію поставлених вимог, мають достатню надійність, а за рівнем цін доступні великому колу користувачів.

Останні десятиліття світовий аграрний сектор економіки інтенсивно розробляє та впроваджує нові альтернативні технології вирощування сільськогосподарських культур, що грунтуються на зменшенні антропогенного тиску на довкілля, в тому числі й на грунт, на повнішому використанні його природного біопотенціалу з одночасним істотним зниженням витрат на виконання механізованих операцій і заощадженням енергоресурсів.

До перспективних альтернатив ведення сільського господарства належать моделі, що базуються на глибокому розумінні процесів, які відбуваються в природі, спрямовані на поліпшення структури грунту, відтворення їхньої природної родю-чості та створення стійких агроландшафтів. Кожна з моделей, безперечно, далека від абсолютизації, має свої переваги та недоліки, ефективна в конкретних грунтово-кліматичних умовах і потребує відповідного технічного забезпечення новими спеціальними сільськогосподарськими знаряддями, яких у недалекому минулому вітчизняні машинобудівні заводи сільськогосподарського профілю не виробляли.

Модель маловитратного сталого землеробства на даному етапі розвитку землеробства України, на наш погляд, є найоптимальнішою, бо не потребує значних капітальних та обігових коштів і дає змогу гарантовано збирати сталі врожаї та вести рентабельне сільськогосподарське виробництво з одночасним поліпшенням стану сільськогосподарських угідь. Це є основою постійного нарощування обсягів валового виробництва.

Саме завдання з розробки та налагодження виробництва машин для реалізації маловитратної моделі обробітку грунту та висіву поставили перед собою фахівці машинобудівних заводів України: ТОВ НВП "БілоцерківМАЗ", СТ ВФ "Агрореммаш", ВАТ ВО "ВОСХОД", ПП ПКФ "Велес-Агро". Вони взяли за мету не просто виробляти сільськогосподарську техніку, а пропонувати користувачам комплекси високотехнологічних сільськогосподарських знарядь, використання яких дасть змогу гарантовано отримувати сталі врожаї, знижувати витрати на проведення механізованих операцій і зменшувати собівартість виробництва.

За відгуками аграріїв, вітчизняних науковців та інженерів, наша сільськогосподарська техніка поки що не витримує конкуренції із західною, а попит має лише завдяки низькій ціні. Але можна виокремити вітчизняних виробників грунтообробної техніки, яким під силу конкурувати з європейськими. Це такі підприємства: ВАТ "Завод "Фрегат", м. Первомайськ, ВАТ "Галещина, машзавод", ТОВ НВП "БілоцерківМАЗ", ТОВ "Завод "Проммаш" (м. Краматорськ Донецької обл.) тощо.

Працівники НДІ "Украгропромпродуктивність" дослідили роботу універсального дискового агрегату УДА-4,5-20 виробництва ТОВ НВП "БілоцерківМАЗ". За матеріалами наукових досліджень було розроблено норми продуктивності (га) та витрати палива (л/га) на двох фонах: дискування стерні та передпосівна підготовка грунту під висівання зернових.

Лабораторія систем економічних нормативів на нову техніку НДІ "Украгропромпродуктивність" теж провела дослідження згідно з ДСТУ 4397:2005 і визначила показники економічної ефективності використання універсального дискового агрегату УДА-4,5-20 виробництва ТОВ НВП "БілоцерківМАЗ", порівняно із зарубіжним аналогом — дисковою бороною Discover XM 36 — виробництва фірми KUHN (Франція).

Аналіз результатів досліджень свідчить, що універсальний дисковий агрегат УДА-4,5-20 порівняно із зарубіжним аналогом — дисковою бороною Discover XM 36 — має менші прямі експлуатаційні витрати на 45,8%. При цьому річний еконо-мічний ефект становить 24545,80 грн. Оскільки вони різні за ціною, то в універсального дискового агрегату УДА-4,5-20 будуть значно менші прямі експлуатаційні витрати, що дає можливість заощаджувати кошти сільськогосподарським підприємствам під час закупівлі та експлуатації вітчизняної грунтообробної техніки.

Техніка вітчизняного виробництва для села має відповідати вимогам сучасних високоефективних енерго-, ресурсоощадних технологій виробництва, переробки та зберігання продукції сільського господарства; забезпечувати оптимальні строки й високу якість виконання технологічних операцій, дотримання норм, умов і безпеки праці, захисту довкілля та економії енергоресурсів.

Вітчизняним виробникам потрібно використовувати досвід зарубіжних фірм у забезпеченні надійності техніки та якісного сервісного обслуговування й створювати спільні підприємства з ними.


 
 

Цікаве

Загрузка...