WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Вітчизняна техніка для основного обробітку грунту та ефективність її використання - Реферат

Вітчизняна техніка для основного обробітку грунту та ефективність її використання - Реферат

Реферат на тему:

Вітчизняна техніка для основного обробітку грунту та ефективність її використання

Результати наукових досліджень, виробничий досвід і багаторічні спостереження засвідчують, що запровадження на різних технологіях в усіх природно-кліматичних зонах України однотипної системи обробітку грунту є невиправданим.

Результати наукових досліджень, виробничий досвід і багаторічні спостереження засвідчують, що запровадження на різних технологіях в усіх природно-кліматичних зонах України однотипної системи обробітку грунту є невиправданим.

Міністерство аграрної політики України зацікавлене в збільшенні обсягів та розширенні номенклатури виробництва вітчизняної техніки, про що свідчать ініціативи щодо збільшення видатків бюджету для програми підтримки її придбання. Це й часткова компенсація вартості, й фінансовий лізинг, і компенсація кредитів.

У 2005 році ці програми було профінансовано на 632 млн грн, у 2006 — на 475 млн, а 2007 року — на понад один мільярд гривень.

Проте не брак державного фінансування є головною причиною кризи. Її підштовхували й живили цілком об'єктивні економічні явища: зменшення збуту продукції, втрата зовнішніх ринків, неплатежі покупців, подорожчання сировини, старіння технологічної бази, плинність кваліфікованих кадрів. До цього переліку слід обов'язково додати й невміння радянських управлінців працювати в умовах ринку, поставляти на нього товар гідної якості й достойно захищати його репутацію.

Темпи матеріально-технічного переоснащення ще не задовольняють технологічної потреби аграріїв: на оновлення щороку потрібно близько 22 млрд грн, а фактичні витрати за останні три роки становлять 3–8 млрд гривень.

Тому забезпечення аграріїв технікою охоплює лише 65–80% технологічної потреби.

Мінагрополітики для поліпшення технічного забезпечення в 2008 році передбачило в Держбюджеті кошти на такі програми:

- пільгове довгострокове кредитування — 1 млрд грн, з яких понад 400 млн планується спрямувати на придбання технічних засобів;

- часткова компенсація вартості техніки — 100,0 млн грн;

- фінансовий лізинг техніки — 233,6 млн гривень.

Фінансування зазначених програм і залучення власних коштів товаровиробників посприяє оновленню парку машин на суму близько 4 млрд гривень.

За спрямування 60% коштів, передбачених Держбюджетом на закупівлю техніки в лютому-травні 2008 року, сільгосптоваровиробники зможуть придбати:

- тракторів — 3,3 тис. одиниць,

у тому числі:

- виробництва ВАТ ХТЗ — 1,4 тис. од.;

- виробництва ДП ВО ПМЗ — 0,7 тис. од.;

- виробництва ТОВ "Укравтозапчастина" — 1,2 тис. од.;

- кормозбиральних машин — 150 од.;

- грунтообробної та посівної техніки — 9,3 тис. од.,

у тому числі:

- плугів — 2 тис. од.;

- дискових борін — 2,4 тис. од.;

- культиваторів — 2,4 тис. од.;

- сівалок — 2,5 тис. од.;

- машин для внесення добрив та хімічного захисту рослин — 1,6 тис. одиниць.

Технологічні процеси вирощування сільськогосподарських культур розпочинають переважно з механічного обробітку грунту, що змінює його фізичні, агрохімічні, біологічні та гідрологічні властивості. Ефективний обробіток сприяє поліпшенню водного й повітряного режимів грунту, поліпшення умов для накопичення й утримання вологи, життєдіяльності.

Правильно визначена система основного обробітку — один із дієвих заходів формування високих урожаїв. За поєднання з оптимальними нормами органічних і мінеральних добрив у сівозмінах вона забезпечує підвищення й найраціональніше використання родючості грунтів.

Для забезпечення оптимальних умов росту та розвитку культурних рослин основний обробіток грунту має вирішувати такі завдання:

- забезпечення сприятливих водного, повітряного, теплового та поживного режимів грунту;

- надання грунту на тій чи іншій глибині дрібногрудкуватого стану зі сприятливою будовою;

- посилення кругообігу поживних речовин завдяки залученню їх із глибших шарів грунту в орний шар;

- активізація корисних мікробіологічних процесів у грунті;

- знищення бур'янів, збудників хвороб і шкідників;

- загортання на потрібну глибину добрив, рослинних решток або залишення стерні на поверхні грунту;

- запобігання ерозійним процесам і пов'язаним із цим втратам води та поживних речовин;

- надання потрібних властивостей і стану верхньому шару грунту для загортання висіяного насіння на задану глибину.

Обробіток грунту — найенергоємніший і найвитратніший процес. Сучасний розвиток сільськогосподарського виробництва потребує широкого впровадження нових енергоощадних технологій обробітку. У землеробстві основою енергоощадження є мінімалізація обробітку грунту, яка дає можливість збільшити ширину захвату грунтообробних машин і завдяки цьому зменшити витрати пального.

Виробництво грунтообробної техніки — це, мабуть, одна з небагатьох машинобудівних галузей, де Україні є чим похвалитися. У цілому можна назвати близько 40 заводів, які нині випускають для нашого села грунтообробну техніку. Принаймні, таке враження складається під час відвідин сільськогосподарських виставок, на яких вітчизняні знаряддя для обробітку грунту займають більші площі, ніж імпортні. Та й маркетингова активність деяких наших підприємств справляє непогане враження. Хоча широке впровадження нових підходів до обробітку грунту зумовлює труднощі фінансового, організаційного й наукового характеру, в Україні є підприємства, які випускають грунтообробну й посівну техніку для грунтозахисних технологій і зарекомендували себе з позитивного боку. Це такі виробники, як ВАТ "Галещина, машзавод", ВАТ "Хмільниксільмаш", ВАТ "Точмаш", ТОВ НВП "БілоцерківМАЗ", ТОВ "Краснянське СП "Агромаш", ВАТ "Червона зірка" (Кіровоград), Корпорація "Агро-Союз" та інші, які спільно з провідними вченими-аграріями розробляють і серійно виготовляють грунтообробну техніку для економічного та екологічного землеробства, адаптовану до грунтово-кліматичних і економічних умов усіх зон України.

У таблиці 1 наведені основні виробники й асортимент грунтообробних машин вітчизняного виробництва.

Незважаючи на те, що дедалі активніше популяризують і рекламують технології вирощування сільгоспкультур із застосуванням безполицевого, мінімального обробітку грунту, поки що переважна більшість площ підлягає енергоємній оранці, й така тенденція зберігатиметься ще тривалий час. На думку основоположника землеробської механіки академіка В. Горячкіна, оранка як найпоширеніший захід основного обробітку грунту є тривалою, важкою й капіталозатратною роботою. Проте сучасні вчені та науковці сходяться на тому, що оранка, в її класичному розумінні, в сівозмінах польових культур є вкрай потрібною, бо у верхньому шарі грунту накопичується більше поживних речовин, і вони краще використовуються рослинами, якщо їх загортати глибше, щоб вони потрапляли в той шар, де вологість оптимальніша та стабільніша. Крім того, у верхньому шарі спостерігається більша біологічна активність, що сприяє швидшому розкладанню рослинних решток та інтенсивнішому виділенню вуглекислого газу. Під час оранки глибший шар грунту вивертається наверх, у зону кращого доступу повітря, що сприяє підвищенню його біологічної активності, а відтак, посиленню активності всього орного шару, що дуже важливо для поліпшення умов живлення рослин і посилення фотосинтезу. Ефективність оранки визначається режимами її виконання.


 
 

Цікаве

Загрузка...