WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Відродження свинокомплексу - Реферат

Відродження свинокомплексу - Реферат

Реферат на тему:

Відродження свинокомплексу

Проблема забезпечення населення України м'ясом та м'ясопродуктами в найближчі роки може бути вирішена, значною мірою, шляхом розвитку та зміцнення галузі свинарства. Про це свідчить практика світового досвіду, де в структурі м'яса свинина займає 40–50 відсотків. Процес постійного зростання виробництва свинини має місце в багатьох країнах світу, і пріоритетність у світовому виробництві м'яса належить свинарству. Завдяки своїм винятковим біологічним особливостям (високій скоростиглості та багатоплідності, ефективному використанню кормів, всеїдності, інтенсивному росту), свині значно випереджають інші види домашніх тварин. Слід відмітити, що свинина — повноцінний продукт харчування. Вона містить 60–62% води, а яловичина та баранина, відповідно, — 72 і 75, жиру — 21–22, у яловичині близько 7% жиру. При середній вгодованості свиней 1 кг їхнього м'яса містить 3050 ккал, при жирній — 4060, калорійність сала — 8100 ккал, а яловичини — близько 1520 ккал.

Дальше нарощування обсягів виробництва свинини буде здійснюватися не лише за рахунок зростання поголів'я свиней, а, в основному, за рахунок переходу до інтенсивних методів ведення галузі та широкого впровадження міжпорідного схрещування та гібридизації, що сприяє значному підвищенню продуктивності тварин.

Прикладом інтенсивного ведення свинарства на індустріальній основі є СВАТ "Агрокомбінат "Калита", який розташований в 6 км від с. Калита. Його створено 6 квітня 2000 року Броварською райдержадміністрацією на потужностях колишнього радгоспу-комбінату "Калитянський". Місце розташування СВАТ "Агрокомбінат "Калита" — у зоні північного Лісостепу України на відстані 32 км від районного центру Бровари та 60 км від Києва. Станом на 1 січня 2004 року під сільськогосподарськими угіддями тут було зайнято 2891,6 га, або 88,4% загальної земельної площі. У їхній структурі рілля становить 71,1%, сіножаті — 27,7 і пасовища — 0,7%. Зрошувальних та осушених земель — 1800 гектарів.

Колишній радгосп-комбінат "Калитянський" був одним із п'яти подібних гігантів тваринницької галузі Радянської України з проектною потужністю 108 тис. відгодівельних свиней на рік (13,7 тис. тонн свиней живою вагою). Ці підприємства впродовж тривалого часу забезпечували м'ясопереробну промисловість і торговельні установи Києва, Харкова, Луганська, Донецька, Дніпропетровська та інших обласних центрів високоякісною дешевою сировиною та продукцією.

Разом з тим, внаслідок диспаритету цін на обладнання, енергоносії, комбікорми та продукцію тваринництва, відсутність кредитного забезпечення та надмірний податковий тиск, виробництво продукції на промислових тваринницьких (в т.ч. радгоспі-комбінаті "Калитянський") та птахівничих підприємствах у 1995–1997 роки значно скоротилось, а на деяких — практично зупинилось. Станом на 1 січня 1998 року у виробничих корпусах агрокомбінату "Калитянський" залишилося всього 500 голів свиней.

Проте збережене технологічне обладнання та наявний кадровий потенціал дали змогу при вирішенні низки питань економічного та інтеграційного характеру в короткі строки наростити обсяги виробництва свинини та продукції її переробки.

Поворотною віхою у відродженні свинокомплексу стало відвідування радгоспу-комбінату "Калитянський" (в числі підприємств Київської області та міста Києва) Президентом України Л. Кучмою. За підсумками відвідування, було дане доручення Президента України від 3 серпня 1998 року за №1–14/577 щодо здійснення заходів, спрямованих на відновлення роботи радгоспу-комбінату "Калитянський".

На виконання даного доручення Президента України була прийнята спільна постанова Міністерства агропромислового комплексу України, Київської міської і обласної держадміністрацій від 10 серпня 1998 року за №441–412/234 "Про вдосконалення забезпечення споживачів м. Києва м'ясом та м'ясопродуктами за рахунок зміцнення сировинної бази Київської області", якою, зокрема, передбачено виділення коштів Київською держадміністрацією на відновлення роботи радгоспу-комбінату "Калитянський" в сумі 9,5 млн грн, в тому числі: 4,1 млн грн у другому півріччі 1998 року та 5,4 млн грн у першому півріччі 1999 року з поверненням їх через 2 роки.

Спільним наказом Мінагропрому України і ДАК "Хліб України" від 31 серпня 1998 року за №256/87 "Про забезпечення свинопоголів'ям та збалансованими повноцінними комбікормами радгоспу-комбінату "Калитянський" передбачалось здійснити організаційно-ветеринарні заходи щодо підготовки приміщень комплексу, обстеження племінних господарств, дослідження і карантинування племінних свиней відповідно до графіка комплектування та забезпечення свинопоголів'я повноцінними комбікормами.

Крім того, Мінагропромом України спільно з Управлінням агропромислового комплексу Київської облдержадміністрації розроблено робочий план заходів із комплектування ремонтним племінним молодняком великої білої породи свиней та підготовлено наказ від 19 жовтня 1998 року за №12 "Про забезпечення свинопоголів'ям та збалансованими повноцінними комбікормами радгоспу-комбінату "Калитянський", яким передбачено проведення організаційних заходів з підготовки свинопоголів'я в господарствах-постачальниках і забезпечення господарств повноцінними комбікормами.

Проведена робота дала позитивні результати. Нині це підприємство — одне з найбільших в Україні спеціалізованих підприємств з виробництва свинини, яке працює за італійською технологією відтворення стада, вирощування та відгодівлі свинопоголів'я. За 2003 рік тут реалізовано 10169 тонн свиней у живій вазі, що на 1584 тонни, або 18%, більше, ніж у попередньому 2002 році.

Середня чисельність працюючих в агрокомбінаті — 854 робітники, в тому числі зайнятих у сільськогосподарському виробництві — 787, з них на виробництві свинини — 618 працівників. Вартість основних засобів підприємства станом на 01.01.2004 року становить 83,5 млн грн. За 2003 рік від реалізації сільськогосподарської продукції, робіт та послуг виручено (без урахування ПДВ) 13,0 млн грн. Підприємство працює прибутково. Тільки від реалізації свиней у живій вазі у 2003 році отримано близько 5,1 млн грн прибутку, що в 2,2 раза більше, ніж у попередньому році.

Станом на 1 квітня 2004 року в сільгосппідприємстві утримувалося 73133 голови свиней, з них 6667 голів основних свиноматок, що, відповідно, на 5161 голову свиней менше, а основних свиноматок — на 570 голів (9,3%) більше, ніж на таку саму дату минулого року, в тому числі на племрепродукторі утримувалося 10227 голів свиней, із них 990 голів основних свиноматок.

Останнім часом підприємство значно збільшило виробництво і продаж свинини. Якщо в 2001 році валова реалізація продукції становила 2559 тонн, то в 2002 році — 8585 і 2003 році — 10169 тонн. За три останні роки валова реалізація свиней у живій вазі збільшилася майже вчетверо. Цього досягнуто завдяки підвищенню продуктивності свинопоголів'я, впровадженню прогресивних технологій годівлі та утримання, насамперед науково обгрунтованої годівлі різних вікових груп свиней, чіткій системі відтворення стада, цілеспрямованій селекційно-племінній роботі, якісному ветеринарному забезпеченню, чіткому виконанню всіх технологічних процесів та високій організації праці на виробничих дільницях.

Темпи інтенсифікації свинарства в господарстві характеризуються показниками, наведеними в таблиці.

З таблиці видно, що за останні два (2002–2003) роки більшість показників основних технологічних вимог з інтенсивного розвитку свинарства, розроблених Інститутом свинарства УААН і затверджених Держагропромом України від 20.02.1986 р., виконуються.


 
 

Цікаве

Загрузка...