WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Брусниця — перспективна культура - Реферат

Брусниця — перспективна культура - Реферат

У сухі періоди року рослини потрібно поливати щодня. Найкраще використовувати дрібне дощування, застосовуючи спеціальні насадки на поливні шланги. Зрошування проводять доти, аж поки шар грунту не насичиться вологою. Потребу в додатковому зрошуванні ділянки визначають за станом грунту. Щоб визначити ступінь вогкості грунту, з верхнього горизонту беруть у руку землю, стискають її і дивляться на форму грудки. Якщо супіщаний грунт не тримається в грудці, хоча й здається, що він вологий, тоді ще треба поливати. На легких суглинистих грунтах поливати потрібно доти, доки грунт скачується в грудку, але без жодного натискання розвалюється. Торф'яний грунт вважається недостатньо зволоженим, якщо після стискання грудка легко розсипається.

Мульчування насаджень і контроль бур'янів. Перше мульчування можна проводити після висадження брусниці на постійне місце. В подальші роки насадження мульчують за потребою. Якщо шар мульчі швидко розкладається й зменшується, тоді мульчування проводять щорічно, якщо ж зберігається протягом кількох років, — один раз за два-три роки. За повторного мульчування товщину мульчуючого шару зменшують до 2 см. Мульчування перешкоджає росту бур'янів, знижує температуру грунту влітку, вирівнює її зволоження, запобігає пересиханню, перегріванню або переохолодженню, а також покращує структуру грунту, перешкоджає її ущільненню. Як мульчу можна використовувати різні органічні та мінеральні матеріали: торф, соснову кору, тирсу, опалу хвою, листя, подрібнену солому, пісок або гравій. На мінеральних грунтах найбільшого ефекту можна досягнути за використання для мульчування матеріалів органічного походження (торф, кора, хвоя, тирса), а на органогенних — мінеральних субстратів (пісок, гравій). Найчастіше для мульчування використовують тирсу та стружку як найбільш доступний матеріал, але при цьому слід враховувати, що в разі пізніх весняних заморозків температура на таких ділянках на 1...2°С вища, ніж на грядках без мульчування. Товщина мульчуючого шару може бути 2–5 сантиметри.

Здатність брусниці виростати й формувати урожай на кислих низькородючих грунтах свідчить про те, що ця рослина мало вимоглива до родючості грунту. В аматорському садівництві дуже важливо дотримуватися норм підживлення й не вносити добрива за принципом "що більше, то краще". Мінеральні добрива для брусниці рекомендовано вносити в малих дозах (10–30 кг/га), причому лише на бідних грунтах. З добрив перевагу слід надавати сірчанокислим формам, оскільки вони допомагають підтримувати кислу реакцію грунтового середовища.

Вирощуючи брусницю в культурі, велику увагу потрібно приділяти контролю бур'янів на ділянці. Якщо своєчасно не видаляти бур'яни, то поступово насадження заростуть ними з вологих, помірних і сухих місць. Бур'яни, розростаючись, утворять суцільне покриття. Основну увагу треба приділити своєчасному ручному прополюванню та скошуванню бур'янів. Для контролю бур'янів часто застосовують хімічні препарати — Раундап, Тарго та інші. Щоб мати високоякісну продукцію, на садових ділянках бажано мінімізувати використання хімічних засобів боротьби з бур'янами або й зовсім не застосовувати їх.

Обрізування кущів. Важливим агротехнічним заходом є "омолодження" кущів брусниці. Пагони брусниці обрізають на висоті 3–5 см від грунту так, щоб на кущі залишалося кілька листків. Роблять це рано навесні, до початку сокоруху. Пагони обрізують секатором або іншим зручним ріжучим інструментом. Через рік після обрізання брусниця починає плодоносити, а на третій-п'ятий рік дає високі врожаї. Зрізані пагони можна використати як посадковий матеріал для розмноження рослини або як лікарську сировину.

Захист від низьких температур. Брусниця досить холодостійка рослина й успішно витримує зими. Проте в холодні зими, за тривалих низьких температур повітря, особливо в сонячну погоду, незахищені частини рослин всихають. Сніг на ділянці захищає рослини від пересихання.

Певну небезпеку для брусниці становлять пізні весняні та ранні осінні заморозки. Весняні заморозки можуть пошкодити бруньки, молоді пагони й квіти. Пошкодження квіткових бруньок спричиняє втрати літнього (першого) врожаю. Осінні заморозки ушкоджують ягоди осіннього (другого) врожаю брусниці. Захистити ягоду в цей період можна за допомогою дощування напередодні заморозків, а також укриття різними матеріалами: спандбондом в два-три шари, соломою, тканиною, ялиновим гіллям, поролоном, поліетиленовою плівкою. Для обігрівання приземного шару повітря й запобігання заморозкам застосовують димові шашки, влаштовують задимлення, спалюючи купи сміття, листя, торф'яні брикети. Димові пристрої слід розміщувати з навітряного боку.

Збирання врожаю та зберігання ягід. Дозрівання ягід брусниці залежить від цілої низки чинників: температури, кількості опадів, засміченості ділянки, умов живлення, водопостачання тощо. У зв'язку з цим календарні терміни збирання врожаю можуть дещо різнитися. В умовах України культурні сорти, як водиться, дають два врожаї. Перший дозріває в кінці липня — початку серпня; другий — у кінці вересня — на початку жовтня. Ягоди збирають уручну восени, коли вони набувають технічної стиглості. Для цього використовують спеціальні пристрої — лопатки. Врожай збирають, коли 80% ягід має буре насіння й рівномірне червоне або темно-червоне забарвлення. За дуже раннього збору ягід втрачається значна частина господарського врожаю, оскільки плоди не встигають набрати своєї остаточної маси і є некондиційними за біохімічними показниками. Перезрілі ягоди втрачають здібність до зберігання і швидко псуються. Термін збирання ягід визначає ще й те, як їх використають — на продаж у свіжому вигляді, на переробку чи тривале зберігання. Для використання в свіжому вигляді або тривалого зберігання ягоди потрібно зібрати в терміни, коли плоди досягають властивих сорту вищої якості забарвлення, смаку та консистентності м'якоті. Такі плоди добре витримують транспортування й можуть зберігатися в звичайних складських приміщеннях із нерегульованим температурним режимом протягом двох-трьох тижнів. Ягоди, призначені для переробки, збирають пізніше. Вони мають бути повністю зрілими (побуріння насіння — 90–95%). Зібрані плоди очищають від рослинних решток, сортують і використовують для переробки або зберігання. Найкраще ягоди зберігаються за понижених температур. Для цього їх розкладають у поліетиленові пакети, які запаюють, потім піддають швидкому заморожуванню, після чого зберігають у холодильних камерах. Ягоди брусниці користуються підвищеним попитом на внутрішньому та зовнішньому ринках. Тож брусниця вважається рентабельною культурою. Плантація за середньої врожайності 5 т/га на четвертий-шостий рік після висаджування окупиться через наступні два-три роки.


 
 

Цікаве

Загрузка...