WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Брусниця — перспективна культура - Реферат

Брусниця — перспективна культура - Реферат

Реферат на тему:

Брусниця — перспективна культура

Невибаглива, вітамінна та корисна брусниця завойовує прихільників, яких з кожним днем стає більше і більше.

Коротка історія культури. Брусницю було введено в культуру в кінці минулого століття. Перші дослідження розпочали в Західній Європі. Так, у Швеції, в Оттарне (південна частина країни),1966 року створили першу плантацію брусниці на площі 5 га. Трохи згодом було закладено невеликі плантації в середній частині північної Швеції. Методом добору форм із дикорослих ягідників створено сорти брусниці Санна і Суссі, пізніше Аїда і Лінея.

Невибаглива, вітамінна та корисна брусниця завойовує прихільників, яких з кожним днем стає більше і більше.

Коротка історія культури. Брусницю було введено в культуру в кінці минулого століття. Перші дослідження розпочали в Західній Європі. Так, у Швеції, в Оттарне (південна частина країни),1966 року створили першу плантацію брусниці на площі 5 га. Трохи згодом було закладено невеликі плантації в середній частині північної Швеції. Методом добору форм із дикорослих ягідників створено сорти брусниці Санна і Суссі, пізніше Аїда і Лінея. 1968 року досліди з уведення брусниці в культуру розпочали у Фінляндії, в НДІ садівництва. Вивчали рослини багатьох клонів брусниці з різних районів, розробляли способи захисту рослин від хвороб, шкідників та бур'янів. Приблизно одночасно з фінами розпочали свої дослідження в Голландії. В 1969 році X. Сміт відібрав із природних популяцій сорт Корал, який високо оцінили фахівці. Цей сорт брусниці й донині — один із найбільш високоврожайних. Пізніше в цій країні створено ще один сорт — Ред Перл.

Лідером із окультурення брусниці в Західній Європі нині є Німеччина. Вчені інституту плодівництва при Мюнхенському технологічному університеті створили посадки форм брусниці, відібраних у різних районах, а також розробили комплекс машин для механізації робіт із вирощування брусниці. В Німеччині селекціонер-любитель А. Цілмер знайшов форми брусниці, які вирізняються високою врожайністю, саме тому їх було використано для створення перших німецьких сортів: Ернтеданк, Ернтекроне і Ернтезеген. Згодом у ФРН було зареєстровано ще два сорти брусниці: Аммерланд і Ерцгебіргсперле.

У Польщі Л. Кавецкі і К. Плішка створили два сорти брусниці: Мазовія і Руно Белявське. Два сорти брусниці вивели у США: Регал і Сплендор.

У Російській Федерації, на Костромській лісовій дослідній станції, створено три сорти брусниці: Костромичка, Костромська рожева й Рубін.

Багаторічні дослідження брусниці проводять у республіці Білорусь. Зокрема, апробують різні сорти й розробляють систему агротехнічних прийомів вирщування рослин.

Роботи з вирощування брусниці тривалий період проводять у Литві, Латвії, Естонії та Україні.

В Національному аграрному університеті, на лісогосподарському факультеті, досліджують лісові ягідні рослини лохини, журавлини, брусниці. Вивчають особливості екології брусниці, сорти, способи розмноження, а також вплив грунтових умов на врожайність рослин.

Біологічні особливості. Брусниця в природних умовах поширена на значній території лісової зони Євроазійського континенту та в Північній Америці. Брусниця — це кущик заввишки 10–25 см, листки обернено-яйцеподібні або еліптичні, 11–27 мм завдовжки, завширшки 6–12 мм, довжина черешків — 1,5–3 мм. Суцвіття з 4–8 (до 15) квіток, віночок завдовжки 4,5–6,5 мм блідо-рожевий. В арктичній зоні, в тундрі, на торф'яних горбах, піщаних ділянках зустрічається форма рослин брусниці заввишки 2,5–7 см з дрібними листками, еліптичної або майже округлої форми на дуже коротких черешках (0,5–1,5 мм) з китицями з 1–4 квіток яскраво-рожевого або майже червоного кольору. Плоди цих рослин — ягоди кулястої форми. У рослин зафіксовано внутрішньовидову мінливість. Дослідники виявили форми, що різняться за довжиною стовпчика й тичинок у квітці, формою куща (стебла, притиснуті до грунту або спрямовані вгору), розміром листя (дрібні й великі), довжиною стебла, (притупленою верхівкою), забарвленням квіток (світло-рожеві, яскраво-рожеві), довжиною та формою віночка (дрібні й більші), кількістю квіток у суцвітті, забарвленням ягід, величиною ягід. Загальний вид рослин брусниці див. на фото 1.

Урожайність суцільних заростей брусниці в природних умовах лісу щорічно змінюється й становить 50–200 кг/га. На плантаціях урожайність ягід сягає 20–100 ц/га залежно від умов росту, агротехніки вирощування, сорту рослин та кліматичних умов року.

Вибір ділянки та агротехніка вирощування. Ділянка, обрана для брусниці, повинна мати рівну поверхню. Якщо ж вона з нахилом, тоді треба зробити тераси з рівною поверхнею. Високий урожай брусниці можна зібрати за достатнього освітлення й забезпечення рослин вологою. Бажано мати біля ділянки воду для поливання рослин. Рекомендується уникати замкнених низин, де є схильність до накопичення та застоювання поверхневих вод. Для вирощування брусниці придатні різні типи грунтів: торф'яні, легкі суглинки, супіщані, піщані. Найкраще брусниця розвивається і плодоносить на легких грунтах із достатньою кількістю гумусу. Загальною вимогою до всіх грунтів є кисла реакція середовища. Брусниця добре росте й розвивається, якщо рН від 3 до 5. Про кислотність грунту дають уявлення рослини-індикатори, які там ростуть. На грунтах із кислою реакцією часто ростуть: брусниця, багно звичайне, чорниця, лохина, сосна, береза, осика, хвощі та деякі інші рослини.

Якщо місце для брусниці вибрали, ділянку слід ретельно очистити від бур'янів і провести глибоку оранку. Бідні грунти (перш ніж висаджувати брусницю), потрібно збагатити органікою, торфом тощо. На 100 м2 рекомендується вносити 4–6 м3 торфу. Піщаний або суглинистий грунт треба замульчувати торфом. Після цього можна висаджувати брусницю. Можна використовувати парціальні кущі та пагони з частиною кореневища. Культурні сорти розмножують живцями, з яких протягом одного сезону вегетації в теплиці можна отримати саджанці заввишки 10–15 см. Такі рослини цілком придатні для висаджування на постійному місці.

Висаджувати молоді рослини на постійне місце краще навесні, коли грунт повністю відтане й прогріється. Можна робити це й протягом усього періоду вегетації, але тоді корінці саджанців мають бути із землею.

Ділянку для брусниці маркують згідно зі схемою, за якою рослини висаджуватимуть у грунт. Садять брусницю рядами на відстані 30–40 см. Відстань у рядку між рослинами — 15–20 см. Відстань між рядами залежить також від того, які машини буде використано для садіння та догляду за рослинами. Протягом перших десяти днів після посадки поливати треба регулярно, особливо навесні, якщо стоїть тепла й сонячна погода. З часом рослини слід поливати за потреби. Брусницю необхідно рясно поливити відразу після того, як її висадали на постійне місце. Надалі, до кінця вегетаційного періоду і в подальші роки вирощування, рівень зволоження підтримують з урахуванням природних опадів і температури повітря. Сприятливі умови зволоження шару грунту на глибині коріння для брусниці — у межах 60–80% від повної вологості грунту. Брусниця негативно реагує як на нестачу вологи в грунті, так і на її надлишок. Оскільки коренева система брусниці міститься у верхньому шарі грунту (на глибині 10–15 см), то вона чутлива до грунтової посухи. На швидко висушуваних піщаних грунтах без регулярних поливань значно знижується приріст пагонів, а також урожай ягід. Підтримувати нормальний режим вологості особливо важливо в спекотливі періоди, коли поверхня грунту не тільки висушується, а й перегрівається, а рослини витрачають велику кількість води. У цьому разі потрібне охолоджувальне поливання. Один зі способів регулювання водного режиму грунту — підтримання певного рівня стояння грунтових вод. Оптимальні умови для росту й розвитку брусниці формуються за рівня грунтових вод 30–40 см від поверхні грунту. В разі високого стояння грунтових вод на ділянці треба створювати відкритий або закритий дренаж.


 
 

Цікаве

Загрузка...