WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Біологічний захист лікарських культур - Реферат

Біологічний захист лікарських культур - Реферат

Підвищення стійкості сільськогосподарських культур проти грунтових фітофагів. Спираючись на показники потреби шкідника в живленні рослинною їжею, ми створили оригінальний спосіб підвищення стійкості сільськогосподарських, у тому числі й лікарських, культур проти грунтових фітофагів. У його основі — застосування мікробіологічного препарату біоактиватора АЗОТОФІТ (діючою речовиною є клітини азотфіксуючих бактерій Azotobacter chroococcum) для стимуляції швидкого росту й збільшення маси коріння лікарських культур у початковий, найуразливіший період — період сходів. Ефект проявляється завдяки тому, що препарат почасти замінює азотні добрива, оскільки бактерія, що входить до його складу, здатна фіксувати азот. Крім того, бактерія Azotobacter chroococcum здатна синтезувати ріст, стимулюючи біологічно активні речовини, й виділяти фунгіцидні речовини.

"Біологічність" препарату підтверджують його складові. Азотофіт — бактеріологічний комплекс речовин білкової, ліпідної, вуглеводної і мінеральної природи (цеоліт природний мелений, глина бентонітова, торф верховий). І жодної хімічної складової (маються на увазі складні синтетичні органічні сполуки). Все, що належить до стабілізаторів, є або органічним добривом, або здатне поліпшувати структуру грунту.

Препарат застосовують для обробки насіння перед висіванням у грунт у нормі 100 мл/1 т. Проведені дослідження підтвердили високу ефективність способу.

Завдяки фіксації азоту бактеріями, Азотофіт здатен заощадити на внесенні 50–70 кг/га аміачної селітри, що за сучасних цін на добрива не так уже й погано. Так, вартість підживлення аміачною селітрою — 100 грн/т, Азотофітом — 45 грн/т. До того ж, "мікробіологічний" азот значно краще й повніше засвоюється рослинами.

Азотофіт під час вирощування лікарських культур можна застосовувати так:

- здійснювати передпосівну обробку насіння, замочуючи та обприскуючи його — 100 мл/т;

- обробляти розсаду лікарських культур способом занурення в розчин у нормі 100 одиниць розсади на 10 мл препарату, розчиненого в 3–5 л води;

- підживлювати рослини з допомогою обприскування під час вегетації;

- підживлювати, вносячи препарат у грунт під рослину з розрахунку 50 мл/гектар.

Для цього можна використовувати й інший препарат — Філазоніт МЦ (діюча речовина: Azotobacter chroococcum + Bacillus megaterium + гібберелін) у нормі 10 л/га (одноразова обробка протягом сезону).

Захист від шкідників стебел, листя та генеративних органів

Технологія отримання високоякісної лікарської сировини на рівні європейських стандартів не передбачає використання хімічних препаратів на плантаціях, а асортимент сучасних біологічних засобів доволі обмежений, тож і рекомендації не вирізнятимуться повнотою. І все ж проти блішок на жовтушнику сірому, беладоні, пасльоні часточковому, подорожнику, а також у разі виявлення жуків, що перезимували, або личинок першого покоління колорадського жука на пасльоні та беладоні можна рекомендувати біопрепарати на основі Bacillus thuringiensis (препарати — аналоги Бітоксибациліну) у нормі 2 кг/га або інсектицид Актофіт, 0,2% к.е. (аверсектин).

Проти шкідників сходів на рослинах, які вирощують як лікарські, можна застосовувати Бактофіл А10 (Azopirilus brasilense, Azotobacter vinelandi, Bacillus megaterium, Bacillus polymyxa, Pseudomonas fluorescens, Streptomyces albus — 3x108 клітин/мл) у нормі 10—15 л/га або Бактофіл Б10 (Azospirilum lipoferum, Azotobacter vinelandi, Bacillus megaterium, Bacillus circulans, Bacillus subtilis, Pseudomonas fluorescens, Micrococcus roseus — 3x108 клітин/мл) у нормі 1—1,5 л на гектар.

Для регуляції чисельності листогризучих совок на лікарських культурах доцільно застосовувати ентомофагів. Так, наприклад, у період, коли відкладає яйця капустяна совка, двічі, з інтервалом 10–12 діб, випускають трихограму в нормі 50 тис. особ./гектар.

На посівах жовтушника сірого, календули та інших лікарських культур у разі появи гусені капустяної молі, совки-гамми або лучного метелика варто обприскати Bt-препаратами (аналогами Лепідоциду) у нормі 1–2 кг на гектар.

Знищити павутинного кліща на м'яті перцевій, подорожнику великому, астрагалі, пасльоні часточковому можна лише з допомогою обприскування рослин 1%-ною суспензією колоїдної сірки або випустити ентомофагів (клопа-подизуса, сонечка семикрапкового, золотоочок).

Проти клопів, попелиць, листогризучих лускокрилих (їхньої гусені) можна рекомендувати для всіх лікарських культур опилення 0,8%-ним дустом піретруму (інсектицидом рослинного походження) у нормі 25 кг/гектар.

Збудники захворювань

Збудників захворювань лікарських рослин відомо доволі багато, і нема потреби називати їх усіх у цій статті. Це й мікози, й бактеріози, й вірози, є й захворювання, що спричиняють мікоплазми. Загалом хвороби лікарських та інших культур дуже часто пересікаються, особливо коли належать до однакових систематичних груп, наприклад, пасльонові: пасльон часточковий, беладона, з одного боку, і томати, баклажани та картопля, — з другого. Нема потреби пояснювати, які в них спільні хвороби, це добре відомо кожному.

Інша річ — дати науково обгрунтовані рекомендації щодо захисту лікарських культур від хвороб. Захисту екологічного та "офіційного". Тобто тими препаратами, які на сьогодні дозволено для використання в сільському господарстві. Справа це не така вже й проста, адже біофунгіцидів, як і біоінсектицидів, у сучасному "Переліку..." доволі мало. І все ж...

Звичайно, насамперед слід дотримуватися профілактичних заходів: правильно обрати попередник, ретельно дотримуватися агротехнічних вимог щодо вирощування тієї чи іншої лікарської культури у конкретній природно-кліматичній зоні. Та, зазвичай, цього недостатньо, потрібно ще мати арсенал "оперативного реагування" — комплекс біопрепаратів, які допоможуть вирішити конкретну фітопатологічну проблему.

Найнебезпечніші хвороби для лікарських рослин — у період проростання та сходів, тобто у найуразливіший період їхнього росту. Тут їх "підстерігають", передусім, різноманітні кореневі гнилі, які спричинюються бактеріальними збудниками. Як же захиститися від них?

Можна використовувати цілу низку препаратів, серед яких уже згадуваний Фітоцид. Препарат високоефективний проти широкого спектрf грибкових і бактеріальних хвороб, таких як: парша, фітофтороз, чорна ніжка, летюча сажка, фузаріоз, септоріоз тощо. Препарат рекомендується для передпосівної обробки насіння лікарських культур. Але цим не обмежується його використання: він ефективний під час обробки розсади та обприскування. Використовують його й для прискорення росту рослин і підвищення врожаю.

Для передпосівної обробки насіння лікарських культур норма витрати становить 0,5–1,5 л/т. Випускають Фітоцид у двох препаративних формах: рідкій — "Фітоцид-Р" і сухій — "Фітоцид-С".

Для уникнення ураження кореневими гнилями можна також рекомендувати застосування фунгіцидів Агат-25 К, т.п. (інактивовані бактерії Pseudomonas aureofaciens Н 16 — 2%, біологічно активні речовини культуральної рідини — 38%) у нормі 8–10 мл/т насіння (передпосівна обробка), Сімтес, в.р. (лужний екстракт плодових тіл афілофоральних грибів і соку борщівника Сосновського та ВАС, ТУ У30721813-001-2001) у нормі 7–12 л/га (допускається до трьох обробок) і Триходермін БТ (гриб Trichoderma lignorum) у нормі 5–10 л/га (дві-три обробки протягом сезону), крім того, Триходермін ефективний проти збудників вертицильозного та фузаріозного в'янення.

Проти комплексу хвороб, особливо хвороб зелених частин рослин (стебла, листя), крім біофунгіциду Фітоцид, можна також застосовувати такі продукти, як Мікосан (марок Н та В), 3% в.р.к. (лужний екстракт афілофорального гриба Fomas fomentanus, хітозан) з нормою витрати 10 л/га та Планриз (Pseudomonas fluorenscens) у нормі 1–4 л/га (допускається п'ять-шість обробок за вегетацію).


 
 

Цікаве

Загрузка...