WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Амброзія полинолиста на виноградниках Одеської області - Реферат

Амброзія полинолиста на виноградниках Одеської області - Реферат

Для розв'язання проблеми забур'янення сільськогосподарських угідь цією небезпечною рослиною в Україні впроваджується державна Концепція щодо амброзії полинолистої. Мета програми — проведення комплексу заходів з ліквідації бур'яну та стабілізація карантинного стану протягом 2005–2010 років. Основне завдання розробки — привернути увагу населення та громадськості до проблеми засмічення земель цим карантинним бур'яном; обмежити його чисельність і ліквідувати в населених пунктах, на узбіччях доріг (автошляхів, залізниць), на полях сівозміни та залишених полях, що повністю заростають. На державному рівні визначити травень місяцем загальнодержавного обмеження чисельності та ліквідації амброзії полинолистої. У цей період одночасно здійснювати боротьбу з бур'яном хімічними, агротехнічними, механічними та іншими методами.

Для забезпечення збалансованих і комплексних заходів обмеження амброзії полинолистої найближчими роками пріоритетне значення буде надано оптимальним способам і засобам розв'язання проблеми.

— У населених пунктах — скошування рослини перед цвітінням у період бутонізації; викопування рослин із корінням і знищення їх спалюванням або подрібненням з дальшим захороненням решток у санітарних ямах; знищення рослин за допомогою перекопування або переорювання грунту з подрібненими рослинними рештками та подальше висівання на цих ділянках газонних трав.

— На полях сівозміни — чітке дотримання технологій обробітку грунту, дотримання агротехнічних заходів догляду за посівами, збирання врожаю.

— На узбіччях доріг і залишених полях — застосування гербіцидів відповідно до "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні".

За ефективного застосування перелічених заходів передбачається знищення цього карантинного бур'яну на 80% земель усієї площі зараження.

Із наведеного аналізу літературних джерел видно, що не тільки в періодичних публікаціях, а й у чинних юридичних і економічних виданнях немає відомостей про поширення, шкодочинність і заходи боротьби з амброзією полинолистою в садах та виноградниках, що є традиційними і найпоширенішими багаторічними культурами в агрокліматичній зоні Степу. Це породило негайну потребу в першочерговому визначенні фітосанітарного стану виноградників, де проведення механічної обробки насаджень ускладнено. Тож розглянемо уважніше забур'янення на виноградниках Одещини. Встановлено, що на багаторічних насадженнях можна виявити понад 100 видів бур'янів, серед яких найбільше поширення донедавна мали всі види щириць, нетреба звичайна, злинка канадська, березка польова, осоти рожевий та жовтий, а окремими локалітетами фіксували пирій повзучий, гумай і свинорий пальчастий. Останнім часом пріоритетного значення на виноградниках набула амброзія полинолиста, яка за чисельністю може становити п'яту частину кількості всіх бур'янів, а інколи вона сягає рівня щільності найпоширенішої щириці звичайної і може коливатися в межах 12–36 рослин на кв. метр.

Серед агротехнічних заходів боротьби з амброзією полинолистою в господарствах застосовують скошування, але ефективність його невелика. Від прикореневих частин скошеної перед збором винограду рослини відростали численні додаткові паростки, які встигали зацвісти й через 35–40 днів дати життєздатне насіння ще до морозів. На жаль, агротехнічні заходи не можуть забезпечити доволі ефективного захисту культури від амброзії полинолистої. Тому для контролю її чисельності доводиться вдаватися до хімічних заходів, обробляти поля гербіцидами. Ефективність їхнього застосування ми вивчали протягом 2004–2005 років. Оскільки виноградники засмічуються різноманітним видовим складом бур'янів, доцільним вважали випробування гербіцидів суцільної дії, які знищують у насадженнях усі бур'яни.

Насамперед провели серію випробувань ефективності гербіцидів-аналогів за діючою речовиною: Ураган Форте, 48% в.р. ("Сингента", Швейцарія) та Чистопол, 48% в.р. ("Презенс", Україна) порівняно з еталоном Раундап, 48% в.р. ("Монсанто", США).

Обліками вихідної засміченості встановлено, що на дослідному винограднику в кількісному відношенні серед дводольних бур'янів переважали такі види: щириця звичайна (24%), амброзія полинолиста (20%), нетреба звичайна (16%). Інші види були менш чисельні, тому ефективність застосованих гербіцидів визначали за цими трьома основними видами бур'янів. Випробування здійснювали згідно з усталеними методиками польової наукової агрономії. Досліджували норми витрат препаратів 2, 3 та 4 л/га за витрати робочої рідини 400 л/га, які застосовували на амброзії полинолистій, заввишки 10–15 сантиметрів.

Результатами підрахунків забур'яненості контрольних ділянок встановлено наростання кількості дводольних бур'янів протягом облікового періоду. Так, якщо в травні загальна кількість рослин амброзії полинолистої становила 11,7 шт./м2, то в червні цей показник зріс до 14,3, а в серпні підвищився втричі проти травня й сягнув рівня 35,7 шт./м2. Така сама динаміка наростання щільності властива й іншим підконтрольним дводольним бур'янам. Чисельність щириці за чотири місяці спостережень зросла в 1,3 раза (з 50,6 до 68,3 шт./м2), а нетреби звичайної — в 2,3 раза (з 12,2 до 28,8).

На варіантах досліду зі встановлення раціональної норми витрати гербіцидів, що вивчаються, за датами обліків, спостерігалася явна тенденція до зменшення кількості бур'янів на досліджуваних майданчиках. Але наведені в таблиці 1 дані свідчать про те, що дозування 2,0 л/га є недостатнім для повної загибелі бур'янів. За підвищення норми витрати до 3,0 л/га показники зниження забур'яненості дослідних ділянок були значно кращими. Особливо ефективно знищують гербіциди в цьому дозуванні амброзію полинолисту та нетребу звичайну. А виявлені поодинокі рослини щириці звичайної повністю припинили ріст і не утворювали генеративних органів. На наш погляд, одержані результати свідчать не лише про видову стійкість щириці (якщо порівняти з амброзією), а й про набуту нею резистентність щодо гліфосату (діюча речовина досліджуваних гербіцидів). За збільшення норми витрати препаратів до 4,0 л/га їхня активність була максимальною, а біологічна ефективність становила 100 відсотків.

Отже, внаслідок оцінювання ефективності дії досліджуваних гербіцидів-аналогів, які різнилися лише фірмами-виробниками, встановлено, що раціональною нормою їхньої витрати проти амброзії полинолистої та супутніх дводольних бур'янів є 3,0 л/га, а оптимальний строк їхнього застосування — перша декада червня. Адже за витрати 2,0 л/га результати одержано незадовільні, а збільшення дозування до 4,0 л/га буде економічно недоцільним.

Отже, підрахунки врожайності виноградних кущів з дослідних ділянок (табл. 2) засвідчили, що збережена частка винограду за норми витрати гербіцидів 3,0 л/га була на рівні 79,2–80% і становила 31,6–32,8 ц/га, або 65,1–68,9% проти контролю. Хоча за врожайністю найкращі результати дали Раундап, а потім Ураган Форте та Чистопол, але різниця між одержаними показниками не істотна.

Результати розрахунків засвідчили, що найвища комерційна ціна обробки 1 га винограднику еталонним препаратом Раундап (156 грн), а найменшими були витрати в разі застосування Чистополу (143,6 грн). Це, на наш погляд, може бути привабливим і забезпечить долучення цього перспективного вітчизняного гербіциду до кола широкого застосування.

Показники економічної ефективності розраховували за закупівельної ціни винограду 150 грн/ц. Аналіз одержаних даних (табл. 2) свідчить, що вартість продукції з ділянки, обробленої гербіцидом Чистопол, перевищувала контроль на 4740 грн/га, Ураганом — на 4770 грн/га, Раундапом — на 4860 грн/га. Все це показники одного порядку, тому й собівартість винограду з дослідних ділянок була практично однаковою: 42,1–42,4 грн/га. Прибуток, одержаний з дослідних ділянок, теж практично не різниться, хоча Раундап і має невеличку перевагу.

Отже, узагальнюючи результати порівняльного випробування ефективності аналогів гербіциду Раундап, 48% в.р., у боротьбі з амброзією полинолистою та супутніми шкодочинними дводольними бур'янами на винограднику, можна констатувати: вітчизняний гербіцид Чистопол, 48% в.р., у разі раціональної норми витрати (3,0 л/га) за всіма розглянутими чинниками рівноцінний зарубіжним препаратам Ураган Форте, 48% в.р., і Раундап, 48% в.р.


 
 

Цікаве

Загрузка...