WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Альтернативне чи традиційне свинарство? - Реферат

Альтернативне чи традиційне свинарство? - Реферат

Реферат на тему:

Альтернативне чи традиційне свинарство?

Порівнюючи показники різних країн, слід врахувати той факт, що там можуть застосовувати різні системи й стандарти визначення ваги (зокрема, співвідношення жива маса/забійна маса однієї експериментальної свині можуть бути в кожній країні свої), різний фінансовий і податковий облік. Крім того, вивчаючи економічні показники, наведені в доповіді, варто також звернути увагу на те, що вартість кормів, середні витрати на будівництво споруджень та оплату праці в Україні теж різняться з тими, що наведено в доповіді. Суттєва різниця і в кредитах, що їх зазвичай сплачують сільгоспвиробники в Україні та США. Але доповідь дає уявлення про продуктивність вирощування свиней у традиційних свинарниках та спорудах ангарного типу, а також про фінансові показники під час виробництва свиней з використанням як традиційних, так і альтернативних технологій. Результати засвідчують, що ангари дещо поступаються за технологічною ефективністю традиційним свинарникам. Крім того, у традиційного свинарника триваліший строк експлуатації. До переваг вирощування свиней в ангарах, з погляду інвестиційного аналізу, можна зарахувати менший період окупності, що в т. ч. зумовлюється потребою в значно менших початкових капіталовкладеннях. Порівняння виробничих витрат, доходів і рентабельності систем виробництва

Матеріали й методи

У цьому звіті охарактеризовано шість груп свиней. Результати оцінюються, виходячи з показників ефективності реального виробництва, звичайних витрат на свиней під час відгодівлі, на корм тощо. Закладали в розрахунки й середню реалізаційну ціну на товарну свиню. Це дало змогу порівняти очікувані витрати й доходи за середніх витрат та ціни.

Дві групи на відгодівлі утримували в приміщеннях протягом року, проводячи щорічні сезонні порівняння. Відгодівлю свиней починали навесні (літня група) та восени (зимова). Тож відгодовували свиней за сезонних екстремальних температур. Групи були усереднені, щоб приблизно визначити ефективність та чистий прибуток цих систем у середньому за рік. У всіх групах, окрім однієї, тварин тримали на відгодівлі понад чотири тижні, потім три тижні — в спорудах ангарного типу й тиждень — у традиційному свинарнику. Реалізовували свиней поступово, щоб продавати їх з однаковою ринковою вагою, незалежно від місця утримання.

Порівняння продуктивності

Показники ефективності виробництва за літній період наведено в таблиці 1. Такі показники, як відсоток реалізованих свиней, конверсія корму та середньодобовий приріст маси, істотно впливають на економіку кожного типу утримання. Відсоток реалізованих свиней вираховували способом поділу кількості реалізованих товарних свиней на кількість свиней, яких було поміщено на відгодівлю. Цей відсоток має прямий вплив на доходи системи, тому що реалізовані свині повинні покривати всі витрати системи. Протягом літніх експериментів відсоток реалізації свиней з ангарів становив 96,57%, порівняно з 95,76% для традиційних свинарників (різниця 0,81% — на користь ангарів). Ефективність використання корму вираховували з урахуванням загальної кількості корму, спожитого групою протягом дослідження. Ефективність корму в ангарних спорудах була 2,96, тоді як у свиней в традиційному свинарнику — 3,03 (це означає, що в традиційному свинарнику витрати на приріст були більші, ніж за вирощування в ангарних спорудах). Середньодобовий приріст маси був однаковим. Темп росту в ангарних спорудах становив 0,79 кг на день, а в традиційному свинарнику — 0,78 кг.

З ангарних спорудах більше реалізовували свиней влітку: від 98,00 до 95,18%, з традиційного свинарника — від 96,21 до 95,42%. Можливо, це через перепад температур усередині ангару, що призводить до додаткового стресу й може викликати появу хвороб у тварин. У традиційному свинарнику спостерігали більші коливання ефективності використання кормів — від 3,27 до 2,91, тоді як в ангарних спорудах — лише від 3,12 до 2,96. Ця різниця в коливанні поряд з більшими потребами в кормах та нижчим середньодобовим приростом маси можуть демонструвати підвищений ризик впливу високих літніх температур у системі традиційного свинарника, де складніше домогтися зниження температур.

Інший важливий чинник — маркетинговий план, що впливає на масу свині та ефективність використання споруд. Протягом літніх експериментів стартова маса свиней в ангарах була менша на 0,77 кг, при цьому наприкінці відгодівлі вони вже важили на 2,04 кг більше, ніж у традиційних приміщеннях (маса туші теж була більша на 0,217 кг). На це вплинули: різниця в середньодобовому прирості маси, середня кількість днів на відгодівлі та показники забійного виходу. В середньому в ангарах у літній період свині були на відгодівлі на два дні довше. Забійний вихід у них у цей період в середньому становив 73,87% порівняно з 75,01% у свиней із традиційного свинарника (різниця 1,14% на користь традиційного свинарника, однак, як уже зазначалося вище, середня маса туші була більшою в свиней з ангарів).

Показники щодо продуктивності свиней зимової групи наведено в таблиці 2. Зимові результати відрізняються від літніх. Вони свідчать про те, що в зимовий період вирощувати свиней в ангарах менш ефективно, ніж у традиційних приміщеннях. Також у ангарах спостерігалися значні коливання всіх ключових показників.

Ефективність виробництва за рік, підрахували, усереднивши результати трьох літніх та трьох зимових досліджень. Результати показали, що ангари дещо уступають традиційним свинарникам у технологічній ефективності.

Порівняння витрат на виробництво

Порівняння показників на одну свиню в традиційному свинарнику й ангарі проводили з використанням оцінки витрат, доходу від реалізації та чистого прибутку на реалізовану свиню. Для цього використали показник середніх витрат і реальні показники виробництва. Витрати підрахували й відняли від доходу за реалізацію, щоб визначити чистий прибуток зі свині.

Витрати на приміщення закладали з розрахунку $180 на свиномісце в традиційному свинарнику та $55 — на свиню в ангарі плюс додаткові $36 — на свиномісце на устаткування для годівлі й видалення гною. У наведених розрахунках традиційний свинарник амортизується за 15 років, ангар — за 10. Традиційний свинарник дає 2,59 циклів, тоді як ангар — 2,54 за рік (у т. ч. 2,63 та 2,56 циклів/рік у літній період і 2,54 та 2,51 циклів/рік у зимовий, відповідно). Щорічні фіксовані витрати підраховували з урахуванням 13,2% інвестицій у традиційні свинарники й 16,5% — в ангари ( у т. ч. страховка та непов'язані з амортизацією фіксовані витрати 1,5% фіксованих інвестицій). Для обох систем процентну ставку на залучені інвестиції закладено на рівні 10%.

Паливо, ремонт, комунальні послуги, ветеринарні та маркетингові витрати засновані на "Бюджеті тваринницьких підприємств" Університету штату Айова та Служби планування Середнього Заходу. Підстилка для ангара — 85,3 кг на реалізовану свиню за ціною $20 за 544 кг. Витрати на оплату праці оцінили у $10,00 за годину, виходячи з 0,2 годин/свиню в традиційному свинарнику та 0,27 годин/свиню в ангарі. Вартість раціонів встановили — $0.06 за фунт, тобто $2,35 за бушель кукурудзи й $190 за тонну соєвого шроту. Витрати на антибіотики, корми, перемелювання й змішування додали до вартості раціону, вони становлять $10,70 на тонну. Весь використаний корм перерахували на реалізованих свиней.

Ціни на свиню на відгодівлі, а також ціни на товарних свиней розраховували з використанням середньої ціни. Для показника падежу використали фактичний відсоток смертності свиней. Процентну ставку (10%) стягували з усіх витрат, крім витрат на оплату праці та маркетинг. Ціни на товарних свиней розраховували, виходячи з маси туші з урахуванням різниці у виході м'яса та доплат за пісні частини (lean premіums). Слід зазначити, що пісні частини м'яса можуть бути різними залежно від того, який тип пакувальної машини використовували. Річний дохід на центнер вибракуваних відгодовуваних свиней встановлювали як половину центнера живої ваги для товарних свиней (у США центнер — 45,36 кг). Вибракувана свиня — це будь-яка свиня, що не досягає ринкової ваги до того, як залишає приміщення.

Річні результати показують, що чистий прибуток на реалізовану свиню був на $2,75 більший, а собівартість на 1,52 менша в традиційному свинарнику (див. табл. 5). Вихід із туші й кількість пісного м'яса свиней із традиційних свинарників були вищими на 0,99% та 0,24$/ц, відповідно. Змінні операційні витрати були на $6,91 на свиню більші, а фіксовані — на $5,29 нижчі, ніж на свиню в ангарах. Найбільші розбіжності в змінних витратах були у витратах на підстилку та корм із різницею показників на користь традиційних свинарників у $4,19 та $2,20, відповідно. Традиційний свинарник теж одержав додатковий дохід $1,23 на свиню.


 
 

Цікаве

Загрузка...