WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Інтегрована система захисту багаторічних насаджень від американського білого метелика - Реферат

Інтегрована система захисту багаторічних насаджень від американського білого метелика - Реферат

Маточники можуть забезпечити прищепним матеріалом розсадники лише тоді, коли догляд за ними перебуває на найвищому рівні. Особливу увагу при цьому приділяють захисту маточних плодових насаджень від комплексу шкідників і збудників хвороб.

1. Після збирання врожаю (у жовтні) слід зорати міжряддя саду та пристовбурні кола із заорюванням рослинних решток і бур'янів. Ці заходи спрямовані на обмеження чисельності плодожерок, пильщиків, довгоносиків, сливової товстоніжки, вишневої мухи, мишоподібних гризунів, бур'янів і збудників хвороб: парші, плодової гнилі, плямистостей листків тощо.

Викорчувати засохлі дерева і видалити їх із саду. Провести дезінфекцію грунту на місцях викорчуваних дерев, що загинули від бактеріозу, вертицильозу тощо, розсипавши хлорне вапно по поверхні (100 г/м2) і перекопавши його.

Очистити від відмерлої кори стовбурні скелетні гілки дерев і спалити. Після цього побілити стовбури та скелетні гілки 20%-ним вапняним молоком з додаванням 3–5% мідного купоросу або водоемульсійною фарбою ВД-К4-577 чи ЕВА-27А для обмеження чисельності плодожерок, листовійок, непарного шовкопряда, склівок, молей, кліщів, довгоносиків, попелиць, забезпечення захисту від морозобоїн, сонячно-морозних опіків.

2. У зимово-весняний період (січень-березень) під час обрізування дерев зняти та знищити зимуючі кубла та яйцекладки шкідників, муміфіковані плоди, видалити гілки, уражені збудниками хвороб. Місце зрізу гілок замастити садовим варом або фарбою на натуральній оливі. Яйцекладки непарного шовкопряда на деревах та інших місцях саду і садозахисних смугах змастити відпрацьованим двигунним мастилом або дизельним паливом. Усі ці заходи спрямовані на обмеження чисельності білана жилкуватого, золотогуза, кільчастого і непарного шовкопрядів та інфекційного запасу борошнистої роси, парші, цитоспорозу, клястероспоріозу, моніліозу, бактеріозу, плодової гнилі.

Під час лютнево-березневих відлиг побілити стовбури та скелетні гілки 20%-ним вапняним молоком із додаванням 3–5% мідного купоросу або ж водоемульсійною фарбою ВД-К4-577 чи ЕВА-27А, у разі якщо навесні, восени вони змиті дощами, або ж дерев узагалі не білили з осені проти сонячно-морозних опіків, морозобоїн і збудників хвороб.

3. У березні-квітні до початку сокоруху зрізують плодові тіла трутовиків на стовбурах і скелетних гілках. Місця зрізів дезінфікують 3–5%-ним розчином мідного купоросу і замащують садовим варом або пастою Сантар-СМ. Зачищають рани на стовбурах і скелетних гілках від ракових захворювань (звичайного та чорного раку) та дезінфікують зачищені місця 3–5%-ним розчином мідного купоросу і замащують водоемульсійною фарбою з додаванням 2%-ного Топсіну чи пастою Сантар-СМ.

Особливості захисту в зоні поширення АБМ

Заходи проти цього шкідника простіші, ніж проти інших карантинних видів, оскільки шкодочинна стадія належить до групи гризучих гусениць. Для обмеження чисельності цього шкідника доволі високу ефективність забезпечують мікробіологічні інсектициди грибної, бактеріальної та вірусної природи. Їх застосування добре вивчено в пострадянських країнах. На жаль, через відсутність їх реєстрації в Україні немає змоги їх широко застосувати проти АБМ.

Проте й застосування вивчених нами сучасних хімічних інсектицидів із різних класів сполук і групи біологічно активних речовин (Базудин, 60% к.е. — 0,6 л/га; Бі-58 новий, 40% к.е. — 0,8 л/га; Фуфанон, 57% к.е. — 0,6 л/га; Конфідор, 20% в.р.к. — 0,4–0,5 л/га; Політрин, 20% в.р.к. — 0,2 л/га; Шерпа, 25% к.е. — 0,2 л/га; Моспілан, 20% з.п. — 0,33 кг/га; Карате, 5% к.е. — 0,4 л/га; Інсегар, 25% з.п. — 0,6 кг/га) забезпечує надійний захист плодових і декоративних паркових насаджень від цього шкідника. Інсектициди застосовують у період появи гусениць II–III віків як першої, так і другої генерацій, БАР (Інсегар, Матч та інші) — в період масового відкладання яєць — відродження гусениць.

За спостереженнями деяких дослідників, у плодових садах, де захист від основних шкідників на належному рівні, АБМ не шкодить.

У разі застосування хімічних інсектицидів, БАР і мікробіологічних інсектицидів проти карантинних фітофагів слід дотримуватися "золотого правила", а саме: система застосування активних засобів захисту культур має бути побудована з урахуванням антирезистентних заходів. Слід уникати помилок, які є в сучасному "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні" та його доповненнях, де рекомендують застосовувати окремі препарати до 4 разів за вегетаційний період. За нехтування антирезистентними правилами шкідники можуть набути резистентності за 4–5 років до будь-якого інсектициду, навіть до тих, що належать до групи БАР.

Отже, система (схема) застосування інсектицидів проти карантинних фітофагів має передбачати поєднання препаратів із різних класів хімічних сполук, а ще краще — чергування хімічних інсектицидів, БАР і мікробіологічних препаратів так, щоб якнайповніше забезпечувалася можливість дії природних ентомофагів та ентомопатогенів.

Заходи з обмеження поширення на присадибних ділянках

1. Обов'язковим елементом системи захисту багаторічних насаджень від АБМ є систематичне спостереження за появою та динамікою розвитку шкідника: першої генерації — з кінця квітня до середини липня; другої — з середини липня і до кінця вересня. У період льоту метеликів (21.04 — 25.05 і 12.07 — 12.08) вранці обстежують стіни будівель і крони дерев, де можуть зосереджуватися метелики. За невеликої чисельності шкідника струшують гілки дерев, з яких можуть злітати чи падати на землю білі метелики.

2. Надзвичайно важливим елементом є встановлення чисельності метеликів, оскільки гусениці 2–3-х пар метеликів можуть знищити листя з яблуні віком 12–15 років.

3. Дальшим етапом є встановлення строків початку відкладання яєць і відродження гусениць. Цей період є надзвичайно важливим для застосування гормональних препаратів: ювеноїдів — Інсегару та Фазису та інгібіторів синтезу хітину — Діміліну, Матчу, Номолту, Різону, Сонету, що характеризуються низькою токсичністю для тварин (ЛД50 > 5000 мг/кг) і тривалим захисним ефектом (30–40 діб). У період появи гусениць молодших віків (L1–L2) найдоцільніше застосовувати біопрепарати: Лепідоцид, Бітоксибацилін та інші (таблиця). Під час застосування цих груп препаратів слід ретельно обробляти всю крону дерева, щоб уникнути переповзання гусені на необроблені ділянки.

4. За відсутності гормональних препаратів і мікробіологічних інсектицидів на невеликих присадибних ділянках надійним є механічний метод знищення шкідника, що грунтується на систематичному зрізуванні кубел і їх знищенні. А саме гусениці третього-четвертого (L3–L4) віків ведуть стадний спосіб життя і зосереджуються в кублах. За появи таких кубел їх зрізують секатором і скидають у відро з водою, зверху заливають гасом, машинною оливою чи просто олією, що прискорює загибель гусениць. Таку операцію повторюють через кожні 5 діб упродовж 15–20 діб як проти першого, так і другого поколінь.

5. Після зрізування кубел на стовбури дерев накладають ловильні пояси з гофрованого картону заввишки 30 см чи соломи, обгорнутої папером, або поліетиленової плівки. Через 10–15 діб пояси знімають, відловлених лялечок згодовують домашній птиці чи знищують або закладають у щільні ящики, закриті зверху сіткою з діаметром отворів 3 мм для вильоту ентомофагів. Виплоджених метеликів знищують.

6. Аналогічну систему знищення АБМ застосовують і проти другого покоління. Окрім того, восени згрібають і знищують рослинні рештки під деревами, очищають кору дерев, пристовбурні кола відповідно до проекцій крон дерев перекопують.


 
 

Цікаве

Загрузка...