WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Організація і обслуговування робочих місць - Реферат

Організація і обслуговування робочих місць - Реферат


Реферат на тему:
Організація і обслуговування робочих місць
?
Сутність та види робочих місць. Первинним осередком підприємства, у якому здійснюється процес перетворення "входу" (ресурсів, укладень) у "вихід" (продукт, послуга), є робоча система - робоче місце, яке може функціонувати відносно самостійно за своєю спеціалізацією.
Робоче місце - це частина виробничої площі, яка оснащена всім необхідним устаткуванням, інструментом, пристроями і призначена для виконання трудових операцій певної частини виробничого процесу.
Кожне робоче місце має свою специфіку, пов'язану з особливостями організації виробничого процесу, різноманітністю форм конкретної праці у виробництві. Вид робочого місця визначається такими чинниками, як тип виробництва, рівень поділу і кооперації праці, ступінь механізації та автоматизації, кількість устаткування на робочому місці та ін.
Робочі місця класифікують за такими параметрами, що наведені у табл. 4.3.
Таблиця 4.3
КЛАСИФІКАЦІЯ ТИПІВ РОБОЧИХ МІСЦЬ
Класифікаційні групи Типи робочих місць
За типом виробництва Одиничне (універсальне)
Серійне (спеціалізоване)
Масове (спеціальне)
За числом виконавців Індивідуальне
Колективне (бригадне)
За рівнем механізації та автоматизації Ручне
Механізоване
Напівмеханізоване
Автоматизоване
За місцем розташування У приміщенні
На відкритій місцевості
На висоті
Під землею
За кількістю змін Однозмінне
Багатозмінне
За часом функціонування Постійне
Тимчасове
За кількістю обладнання,
що обслуговується Одноверстатне
Багатоверстатне
За видом операцій Основне
Допоміжне
За ступенем спеціалізації Універсальне
Спеціалізоване
Спеціальне
За ступенем рухомості Рухоме
Стаціонарне
За основною робочою позою Сидячи
Стоячи
Змінна поза
Вимоги до організації робочих місць. Організація і устрій робочих місць мають відповідати вимогам до індивідуальних та колективних форм праці.
Організація робочого місця - це створення певного комплексу організаційно-технічних умов для високопродуктивної і безпечної праці.
При вирішальній ролі знарядь праці вихідним моментом в організації робочого місця є предмет праці. Залежно від його параметрів (маса, габаритні розміри, вимоги до якості тощо) проектується технологічний процес із зазначенням виду і характеру знарядь праці (машин, устаткування, інструменту, пристрою), тобто визначаються наперед устаткування та оснащення робочого місця.
Знаряддя і характер предметів праці, у свою чергу, обумовлюють планування (відповідну площу, розміщення елементів і т. ін.) робочого місця. Кількість, повторюваність, маса, габаритні розміри предметів праці, особливості знарядь праці також визначають систему і форму обслуговування.
Водночас характер і розміщення засобів та предметів праці мають узгоджуватись з вимогами головної продуктивної сили - людини, з її можливостями приводити в рух і використовувати речові елементи процесу праці без шкоди для організму.
Основні напрями в організації робочих місць такі: раціональна спеціалізація; ефективне розміщення устаткування, оснащення, предметів праці; освітлення робочої площі; обслуговування; умови безпечної і високопродуктивної праці.
Відомо, що спеціалізація робочих місць залежить від типу виробництва. Робоча зона або простір, де розташоване робоче місце, визначається розрахунками. Простору має бути достатньо для виконання всіх необхідних рухів і переміщень працівників під час виконання певних виробничих операцій. Ефективне розміщення всіх компонентів робочого місця формалізується його технологічним плануванням. У процесі організації робочих місць обов'язково враховуються санітарні норми, включаючи освітлення, інструкції з експлуатації устаткування, техніки безпеки та інші параметри, що забезпечують високопродуктивну і якісну працю. Передбачається також відповідна система сигналізації і зв'язку, що забезпечує обмін інформацією між робітниками і майстром або іншими лінійними керівниками, а також службами внутрішньоцехового обслуговування.
Оснащення робочого місця. Залежно від спеціалізації робочого місця здійснюється відповідне його елементне оснащення, що наведене у табл. 4.4.
?
Таблиця 4.4
ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ ОСНАЩЕННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ
Тип оснащення Елементи оснащення
Основне технологічне
обладнання Верстати, машини, агрегати, автоматичні лінії, пульти дистанційного управління та ін.
Допоміжне обладнання Складальні, зварювальні, випробувальні стенди, підлогові транспортери, рольганги, склізи для переміщення матеріалів, інші засоби транспортування, підйомні пристрої і крани тощо
Організаційне оснащення Засоби для розміщення і зберігання пристроїв, інструментів, допоміжних матеріалів, запасних частин і документації, виробнича тара і меблі, засоби сигналізації і зв'язку, освітлення та догляду за обладнанням і робочими місцями, огороджувальні і захисні пристрої, предмети виробничого інтер'єру
Технологічне оснащення Пристрої та інструмент (різальний, вимірювальний, допоміжний)
Оснащення робочого місця передбачає повне укомплектування і постійне його забезпечення всіма необхідними знаряддями і предметами праці для виконання закріплених операцій процесу праці.
З огляду на роботу, яка виконується, тип і характер виробництва, технологічного процесу робоче місце комплектується:
1) основним технологічним устаткуванням;
2) предметами праці;
3) допоміжним устаткуванням та оснащенням (транспортні засоби, пристрої та інструмент);
4) організаційним оснащенням (робочі меблі-стелажі, інструмен-тальні тумбочки, шафи для розміщення і збереження пристроїв, інструментів, матеріалів, напівфабрикатів і готових виробів; пристрої з техніки безпеки; реманент для догляду за устаткуванням і прибирання робочого місця; пристрої освітлення, вентиляції, що забезпечують належні санітарно-гігієнічні умови праці; засоби сигналізації та зв'язку зі службами обслуговування й управління).
Постійні елементи устаткування та оснащення робочого місця знаходяться на робочому місці завжди, незалежно від роботи, яка виконується в кожний окремий період.
Тимчасові елементи устаткування робочого місця - це спеціальні предмети, призначені для виконання конкретної роботи. Їх склад, кількість і тривалість перебування на робочому місці залежать від технологічного режиму і системи обслуговування.
Спеціальні робочі місця оснащуються повним комплектом необхідних компонентів для виконання конкретних операцій. Спеціалізовані та універсальні робочі місця комплектуються тільки тими предметами, які використовуються постійно, а решта доставляється періодично через систему обслуговування за вимогами.
Технологічне планування робочого місця. Серед обов'язкових умов раціональної організації трудового процесу передбачається певний порядок розташування всіх необхідних компонентів для виконання виробничихоперацій, який чітко накреслюється в технологічних плануваннях робочого місця.
Планування робочого місця - це просторове розміщення засобів, предметів праці і виконавця з урахуванням

 
 

Цікаве

Загрузка...