WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Поняття та види робочого часу - Реферат

Поняття та види робочого часу - Реферат

Радою народних депутатів (доповнено Указом № 5938-11 від 27.05.88 і змінено згідно з Законом № 871-12 від 20.03.91)).
Ще одним важливим моментом стосовно тривалісті робочого часу треба відмітити його тривалість напередодні святкових, неробочих та вихідних днів. Це питання детально розгядаєтся у статті 53 Трудового кодекса України.
Напередодні святкових та неробочих днів (стаття 73) тривалість роботи працівників (окрім працівників, зазначених у статті 51 цього Кодексу) скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і пришестиденному робочому тижні, а напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не повинна перевищувати 5 годин.
2.2. Робота в нічний час
Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку. При роботі в нічний час встановлена тривалість роботи (або робочої зміни), згідно зі статтєю 54 Кодекса законів про прцю України, скорочується на одну годину. Це правило, однак, не поширюється на працівників, для яких вже передбачено скорочення робочого часу (пункт 2 частини першої і частина третя статті 51).
Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.
Робота в нічний час є важкою для здоров'я людини, тому законодавством передбачена заборона залучення до роботи в нічний час деяких категорій осіб. Так, наприклад, забороняєтся залучати до роботи в нічний час вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (стаття 176). Винятком є випадки, передбачені статтею 175 цього Кодексу.
Також не можна залучати до такої роботи осіб, молодших вісімнадцяти років (стаття 192), та деякі інші категорії працівників, передбачені законодавством.
Робота інвалідів у нічний час допускається лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям (стаття 172).
2.3. Робота по змінах
Згідно зі статтєю 57, чіас початку і закінчення щоденної роботи, чи робочої зміни, передбачаються правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності з законодавством.
При змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленному правилами внутрішнього трудового розпорядку (ст. 58).
Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності.
Тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи і час перерви на обід).
Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (ст. 59).
2.4. Надурочний робочий час
Надурочними вважаються роботи понад встановлену тривалість робочого дня (статті 52, 53 і 61).
Як правило Надурочні роботи не допускаються. Власник або уповноважений ним орган може застосовувати надурочні роботи лише у виняткових випадках, що визначаються законодавством (ст. 62).
Надурочні роботи можуть провадитися також, з дозволу профспілкового комітету підприємства, установи чи організації (ст. 64) але вони ні в якому разі не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік (ст.65).
Власник, або уповноважений ним орган, повинен вести облік надурочних робіт кожного працівника.
Стаття 62 Трудового кодексу україни розглядає овсбливі випадки, при яких допускається залучати робітників до надурочних робіт:
1)при проведенні робіт, необхідних для оборони країни, .і також відвернення громадського або стихійного лиха, виробничої аварії і негайного усунення їх наслідків;
2) при проведенні громадсько-необхідних робіт по водопостачанню, газопостачанню, опленю, освітленю, каналізації, транспорту, зв'язку для усунення випадкових або несподіваних обставин, які порушують правільне їх функціонування;
3) при необхідності закінчити почату роботу, яка внаслідок непередбачених обставин чи випадкової затримки з технічних умов виробництва не могла бути закінчена в нормальний робочий час, коли припинення її може призвести до псування або загибелі державного чи громадського майна, а також у разі необхідності невідкладного ремонту машин, верстатів або іншого устаткування, коли несправність їх викликає зупинення робіт для значної кількості трудящих;
4) при необхідності виконання вантажно-розвантажувальних робіт з метою недопущення або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення;
5) для продовження роботи при нез'явленні працівника, який заступає, коли робота не допускає перерви; в цих випадках власник або уповноважений ним орган зобов'язаний негайно вжити заходів до заміни змінника іншим працівником.
Але навіть у таких особливих випадках як перелічені вишче не всіх робітникків можна залучати до надурочних робіт.
Згідно із статтєю 63 Трудового кодексу України, до надурочних робіт забороняється залучати:
1) вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (стаття 176).
2) осіб, молодших вісімнадцяти років (стаття 192).
3) працівників, які навчаються в загальноосвітніх школах і професійно-технічних училищах без відриву від виробництва, в дні занять (стаття 220 із змінами згідно з Законом № 871-12 від 20.03.91).
Крім того, законодавством можуть бути передбачені і інші категорії працівників, що їх забороняється залучати до надурочних робіт.
Жінки, які мають дітей віком від трьох до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, можуть залучатись до надурочних робіт лише за їх згодою.
Залучення інвалідів до надурочних робіт можливе також, лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.
Таким чином, ми можемо бачити, що регламентація робочого часу визначається з огляду на права людини, стан її здоров'я і фізичні можливості, вік, сімейне положення та інше.
Це є значним досягненням України на шляху до становлення цивілізованою сучасною країною.
Використана література:
1. Кодекс законів про працю України та інше законодавство про працю/за ред. Іванке-
вич В.В. - К.: "Праця", 1994.
2. Основи держави і права (навчальний посіб-ник) /за ред Колодія А.М., Олійника А.Ю. - К., 1997.
3. Хрестоматія з првазнавства (збірник нор-мативних документів) / укладачі КузінцевІ.П. Козаченко Л.М. - К, 1998.

 
 

Цікаве

Загрузка...