WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Поняття та види робочого часу - Реферат

Поняття та види робочого часу - Реферат


Реферат з дисципліни
"Трудове прово"
на тему:
ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ РОБОЧОГО ЧАСУ
План
Вступ
1. Поняття робочого часу
2. Види робочого часу та правила
їх застосування
2.1. Тривалість робочого часу
2.2. Робота в нічний час
2.3. Робота по змінах
2.4 Надурочний робочий час
Заключення
Використана література
Робочий час, його тривалість є важливим питанням трудового права. Регламентація робочого часу з оглядом на інтереси не тільки работодавців, але й робітників має не таку вже й далеку історію. Боротьба за правову регламентацію цього питання почалася приблизно у 18 сторіччі, та ще довго з цього приводу виникало багото суперечок.
Протягом 20 сторіча питання про робочий час неодноразово переглядалось в різних странах, і нарешті, зараз вже можна вважати це питання взагалом вирішеним. Закони та підзаконні акти, що регламентують робочий час та його види хоч і приймаються у кожній країні окремо, та вони, в першу чергу, не повинні протиречити "Всемирної Конвенції Прав Людини" та основним положенням МОП (Міжнародна Організація Праці).
Сучасне труддове право в Україні відповідає усім вимогам до демократичного государства, де перше місце посілає людина її права та свободи.
1. Поняття робочого часу
Робочий час - це деяка кількість годин роботи, що встановленна Законом України або непротиречить йому, яку робітник повинен відпрацювати і за яку він отримує заробітну платню.
Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 години на тиждень, але підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу (ст.50).
На безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами роботи не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тільки його тривалість за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (ст. 50, 51).
2. Види робочого часу та правила їх застосування
Робочий час може бути нормальним або скороченим, повним або неповним. Робочий час може також бути або щоденним, або щотижневим. Крім того, є ще надурочний робочий час.
2.1. Тривалість робочого часу
Як вже було сказано вишче - нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 години на тиждень. Але є випадки, коли встановлюєтся скорочена тривалість робочого часу. Такі пільги мають люди яки не можуть працювати більше у зв'язку з медичним або возрастними протипоказанням, або у зв'язку з умовами праці.
Так, згідно із Законом України про працю (ст. 51), скорочена тривалість робочого часу встановлюється:
1) Для працівників віком від 16 до 18 років 36 годин на тиждень, а для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 24 години на тиждень
Тривалість робочого часу учнів які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половину максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому цього пункту для осіб відповідного віку
2) Для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, не більш як 36 годин на тиждень.
Перелік виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу затверджується в порядку, встановленому законодавством (доповнено Указом ПВР № 7543 11 від 19 05 89).
Крім того, скорочена тривалість робочого часу встановлюється для окремих категорій працівників, таких як вчителі, лікарі та інших.
Скорочена тривалість робочого часу може також встановлюватись за рахунок власних коштів на підприємствах і в організаціях для жінок які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда.
За угодою між працівником і власником або уповноваженим органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. На просьбу вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням або здійснює догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень, (ст. 56). Оплата праці в цих випадках провадиться пропорціонально відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Важно зауважити, що робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.
Ще слід відмітити такий момент як поділ робочого дня на частини - у статті 60 Трудового кодексу України відмічається, що на роботах з особливими умовами і характером праці в порядку і випадках, передбачених законодавством, робочий день може бути поділений на частини з тією умовою, щоб загальна тривалість роботи не перевищувала встановленої тривалості робочого дня.
Окрім, змін робочого часу у зв'язку з його скороченням, тривалість робочого часу може бути різною впродовж одного дня для різних робітників у зв'язку з встановленою довжиною робочого тиждня.
При п'ятиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи, або робочої зміни, визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує власник або уповноважений ним орган за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації з додержанням установленої тривалості робочого тижня (ст. 50, 51, 52).
На тих підприємствах, в установах, організаціях, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження п'ятиденного робочого тижня е недоцільним, встановлюється шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем. При шестиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин, 6 годин при тижневій нормі 36 годин і 4 годин при тижневій нормі 24 години (ст. 52).
П'ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється власником або уповноваженим ним органом спільно з профспілковим комітетом з урахуванням специфіки роботи, думки трудового колективу і за погодженням з місцевою

 
 

Цікаве

Загрузка...