WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Токсини в кормах - Реферат

Токсини в кормах - Реферат

Ми говоримо тут про зрадницькі збитки, спричинені низьким рівнем мікотоксинів у кормах. Мікродози афлотоксинів, як показали досліди, знижують надої майже на дві третини літра. Майже непомітні в загальній кількості, це втрати 23000 літрів за рік у стаді зі 100 голів. І це без урахування інших збитків, спричинених збільшенням кількості соматичних клітин у молоці, зниженням запліднюваності й підвищеною сприйнятливістю до захворювань. Ця проблема стає кошмаром тваринника. У нинішньому важкому становищі економічної ефективності молочного тваринництва збитки навіть у розмірі 0,5 пенса на літр — значні.

Як же ми довідаємося, що у нас є така проблема і що ми можемо з нею зробити? Мікотоксини не поширені рівномірно в забрудненому кормі. Найчастіше вони "сидять у кишенях", і навіть ретельний відбір може не виявити їх. Нам також потрібно знати, який із кормів, наявних на фермі, створює проблему. Ми маємо справу з невидимою загрозою. Ясно, що ретельний добір зразків усіх підозрілих кормів — це один із шляхів ідентифікації потенційної проблеми, хоча позитивний результат підтвердить наявність мікотоксинів, але й негативний, через причини, зазначені вище, не означає, що їх нема. Простіше й прагматичніше рішення пропонує себе саме.

Чому б не запитати в корови?

Корова, між іншим, — найбільш надійний із доступних аналітичних інструментів. Сучасні низькі норми введення абсорбенту засвідчують свою високу ефективність зв'язування величезного різноманіття мікотоксинів (на противагу сполучним препаратам на основі глини, що мають межі своєї ефективності за потреби більшої норми введення). Якщо ви підозрюєте наявність проблеми (і ви вже переглянули всі можливі причини, пов'язані з годівлею і утриманням), спробуйте додавати абсорбент у корм протягом 10 днів. Якщо корови зреагують, то у вас є проблеми, спричинені мікотоксинами. Якщо ні, — знову до пошуків.

У мене великий досвід вдалого застосування абсорбентів у такий спосіб. З одного боку, майже миттєве збільшення надоїв — на 1,5 літра. В іншій ситуації жирність зросла на 0,25 % тільки за результатами одного тесту. Результатом на іншій фермі було зниження рівня соматичних клітин. Це демонструє складну природу зараження мікотоксинами. Попри те, що в наявності може бути кілька мікотоксинів, реальний ефект щодо кожної окремої корови може різнитися. Досліди засвідчили, що такі препарати мають широкий спектр активності й здатні діяти в різних ситуаціях.

На завершення повернімося до нашої гіпотетичної ситуації, з якої ми почали статтю. Тваринник використав абсорбент, і корови відповіли позитивно. Він може зробити невелику паузу, щоб насолодитися своїм успіхом — але тільки на короткий час. Тепер йому потрібно визначити можливу причину проблеми й визначити способи, як уникнути її повторення.

Заготівля кормів

Чи може бути, що самі умови є причиною аеробної нестабільності? Якщо так, тоді до превентивних заходів треба вдатися вже під час закладення кормів, а саме: за допомогою ефективного трамбування й застосування покриття треба унеможливити наявність повітря в силосі. Варто пам'ятати, що фермер не просто заготовляє силос, він закладає основу для створення раціону на наступний сезон! Щоб зосередитися на деталях, потрібно докласти деяких зусиль. Під час заготівлі корму важливе грамотне керування, але з деякими кормами, такими як кукурудза та злаковими силосами, все це може виявитися неефективним. Особливо там, де певну кількість заготовленого корму використовуватимуть у літню пору.

Мокрі корми на зразок пивної дробини

Якщо згодовують "свіжий" корм, то чи з'являється цвіль ще до подальшої роздачі? Чи закладають новий корм поверх старого? І якщо його зберігають у ямах, то чи накривають?

Подивімось уважніше на сховища кормів. Чи досить вони надійні? І якщо ні, тоді є такі варіанти: припинити використовувати їх або вкласти гроші, щоб привести в порядок або визнати, що ви змушені й надалі застосовувати абсорбент.

Менеджмент кормових сховищ (у тому числі й змішаних кормів)

Чи існує ефективний менеджмент із визначеною програмою підтримки гігієни кормів і місць їхнього збереження? Коли востаннє сховище прибирали й мили? Чи є план для ротації сховищ, щоб новий корм не закладали поверх старого?

Годівниця

Чи нагрівається корм протягом дня? Якщо так, чи можлива частіша годівля або застосування добавок на основі пропіонової кислоти?

Нарешті, перед використанням перевірте всі корми.

Обов'язково вилучіть корм, якщо в ньому є цвіль. І не застосовуйте гарячого корму, особливо змішаного, якщо його зберігатимуть у місцях, де може бути конденсація. І якщо це "сухий" корм , — переконайтеся, що він справді сухий.

Якщо ви вважаєте неможливим, непрактичним і нерентабельним упровадження надійних запобіжних заходів, тоді плануйте застосування абсорбенту на рівні превентивності.

Це зовсім не непомірні вимоги. Це просто здоровий глузд. Незважаючи на ризик зараження мікотоксинами, корми коштують грошей і повинні зберігатися відповідно.

Субклінічні мікотоксикози — реальна проблема. Ніхто не виграє, якщо ми вдаватимемо, що її не існує. Розуміння цієї проблеми та кілька простих превентивних кроків можуть унеможливити "кошмар тваринника" і знизити підступне скорочення прибутку в тваринництві, де рентабельність — і так дуже нелегка справа.

Отже, основні принципи боротьби з мікотоксикозами полягають у такому:

  • увага до загальних симптомів;

  • унеможливлення інших причин (годівля, захворювання, умови утримання тощо);

  • перевірка кормів на поширені мікотоксини (афлатоксин, фумонізин, ДОН, Т2-токсин, зеараленон);

  • видалення або розбавлення заражених кормів (спостереження за ефектом);

  • дотримання рекомендацій з підвищення споживання корму тваринами;

  • збільшення поживності раціону;

  • збільшення вмісту антиоксидантів (наприклад, Se, вітамін Е);

  • введення в раціон перевіреного сорбенту.


 
 

Цікаве

Загрузка...