WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Вирощування малини - Реферат

Вирощування малини - Реферат

Персея. Заявник — Інститут садівництва УААН.

Рослина утворює середню кількість молодих пагонів. Плодоносні пагони середньої довжини. Плід темно-червоний, великий, довший, ніж ширший, твердий, помірно-глянсуватий. Період основного плодоношення на пагонах минулого року — влітку. Час достигання ранній. Тривалість урожайного сезону середня.

Середня врожайність — 175,7 ц/га, середня маса ягоди — 4,1 г, максимальна — 4,7 г. Ступінь підмерзання бруньок — 1 бал. Ураженість хворобами: пурпуровою плямистістю і антракнозом — 1 бал. Пошкодження шкідниками: малиновим довгоносиком — 0,5 бала, попелицею — 1 бал. Вміст загального цукру — 6,54 %, вітаміну С — 28,07 мг%. Дегустаційна оцінка свіжих ягід — 8–9 балів. Транспортабельність — 8 балів.

Саня. Заявник — Інститут садівництва УААН.

Рослина утворює середню кількість молодих пагонів. Плодоносні пагони середньої довжини. Плід помірно-червоний, великий, довший, ніж ширший, середньо- твердий, помірно-глянсуватий. Період основного плодоношення на пагонах минулого року — влітку. Час достигання ранній. Тривалість урожайного сезону коротка.

Середня врожайність — 196,1 ц/га, середня маса ягоди — 3,8 г, максимальна — 4,6 г. Ступінь підмерзання бруньок — 1 бал. Ураженість хворобами: пурпуровою плямистістю — 1 бал, антракнозом — 1,5 бала. Пошкодження шкідниками: малиновим довгоносиком — 0,5 бала, попелицею — 1 бал. Вміст загального цукру — 5,28 %, вітаміну С — 26,15 мг%. Дегустаційна оцінка свіжих ягід — 8–9 балів. Транспортабельність — 8 балів.

Технологія вирощування

Вибір ділянки. Під малину відводять рівнинні ділянки, захищені від вітрів, або пологі схили (2...4°) південної і західної експозиції. Кращими є грунти легкого й середнього механічного складу, багаті на поживні речовини і з достатньою вологозабезпеченістю.

Підгрунтові води не повинні залягати ближче одного метра від поверхні грунту. Непридатними для вирощування малини є болотні, вапнякові, солонцюваті й сухі піщані грунти.

Рекомендується така сівозміна: поле 1 — чорний пар, 2–11 — малина, 12,13 — овочеві або інші просапні культури, 14 — зернові.

Підготовка грунту. Після збирання зернових культур розпочинають підготовку грунту, яку закінчують у паровому полі безпосередньо перед висаджуванням малини. Вона складається з післязбирального обробітку грунту, знищення бур'янів культивацією в паровому полі (в разі потреби — внести гербіцид). Під оранку на глибину гумусового шару на дерново-підзолистих грунтах і на 30–35 см на інших типах грунтів внести 60–80 т/га органічних і по 60–120 кг/га діючої речовини фосфорних і калійних добрив.

Висаджування. Найкраще малину саджати восени, не пізніше ніж за 15–20 днів до замерзання грунту. В разі потреби малину висаджувати навесні, в перші дні польових робіт. Малину саджають за схемою 2,5–3 х 0,3–0,5 м вручну, саджалками або під плуг на таку саму глибину, на якій паростки росли в маточнику (по кореневу шийку). Потім стебла зрізають біля поверхні землі й спалюють, щоб запобігти поширенню небезпечних хвороб.

Для кращого запилення квіток промислові насадження закладають сортовими смугами по 10–20 рядків.

Догляд за насадженнями. Протягом вегетації проводять сім-дев'ять міжрядних розпушувань на глибину 5–8 см, аби убезпечитися від бур'янів, а восени міжряддя розпушують на глибину 12–14 сантиметрів.

У виробництві й на присадибних ділянках застосовують два способи вирощування малини: кущовий і стрічковий (смуговий). За кущового способу, який використовують переважно на присадибних ділянках за вирощування рослин на шпалері, залишають стільки кущів, скільки висаджено саджанців. Кущ формують із одного-трьох добре розвинених стебел. Усі молоді пагони, які виходять за межі куща, видаляють.

За стрічкового способу вирощування малини в перші два-три роки важливим є формування із сильних пагонів суцільних смуг завширшки 30–40 см. Для цього в період вегетації видаляють слабкі пагони, залишаючи сильні на відстані 10–15 см один від одного. На 1 м смуги промислового насадження залишають 10–12 плодоносних і однорічних пагонів. Слабкі пагони вирізають.

Одразу після плодоношення дворічні стебла видаляють. Навесні стебла, на яких будуть плоди, зрізають над добре розвиненою брунькою на висоті 150–160 см.

Насадження перших двох років навесні підживлюють тільки азотними добривами в дозі 60 кг/га діючої речовини. На третій і в подальші роки вносять мінеральні добрива з розрахунку 45–60 кг/га діючої речовини і один раз у два-три роки — 25–30 т/га органічних добрив. Органічні, фосфорні та калійні добрива вносять восени під культивацію або оранку, азотні — навесні під перший обробіток грунту.

Оптимальна вологість грунту забезпечує добрий ріст і плодоношення. Для підтримання вологості грунту на глибині 50 см у межах 70–80% НВ у південних районах проводять чотири-п'ять поливань, у північних — два-три, норма — 250–350 м3/га. Найбільше вологи потребують рослини перед цвітінням, у період росту й достигання ягід.

У комплексі робіт з догляду за рослинами важливе місце належить боротьбі зі шкідниками й хворобами.

Малину вирощують також на шпалері заввишки 2,0–2,5 м. Плодоносні стебла підв'язують до дроту на відстані 8–10 см одне від одного. При цьому на І5–20% підвищують урожай і його якість.

Нині розробили і впроваджують у виробництво технологію вирощування малини з переривчастим циклом плодоношення, яка забезпечує максимальну механізацію виробничих процесів. Суть її в тому, що на одній половині площі вирощують однорічні пагони, на другій — використовують дворічні плодоносні пагони. Врожайність ягід на плодоносній половині досягає 120–140 ц/га. Ця технологія доцільна в разі вирощування ремонтантних сортів малини, в яких урожай формується на пагонах поточного року. Щорічне зрізання стебел, що відплодоносили, полегшує боротьбу з хворобами й шкідниками, зменшує ймовірність пошкодження рослин узимку.

Збирання врожаю. Ягоди малини потрібно збирати вручну через два-три дні протягом 20–30 днів. Плоди, які реалізують одразу, зривають без плодоложа у фазі споживчої стиглості, для транспортування — з плодоложем і трохи недостиглими. Ягоди збирають у невеликі ємності (2–3 кг). Найкращий час збирання — ранкові та надвечірні години.


 
 

Цікаве

Загрузка...