WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Саджання картоплі - Реферат

Саджання картоплі - Реферат

Інноватор/Innovator — високоврожайний середньоранній сорт універсального призначення. Бульби великі, овально-видовженої форми з кремовою шкіркою та світло-жовтою м'якоттю, вічка поверхневі. Характеризуються високим вмістом сухої речовини, розварюються слабо. Завдяки низькому вмісту редукуючих цукрів, це один із найпопулярніших сортів для приготування картоплі фрі. Стійкий проти блідої картопляної нематоди (патотипи Ра2 та Ра3), фітофторозу листків та бульб, відносно стійкий проти парші звичайної, досить стійкий до вірусів Y та Х. Має тривалий період спокою, добре зберігається, стійкий до механічних ушкоджень. Потребує якісного азотного живлення.

Кураж / Courage — високоврожайний середньоранній сорт універсального призначення. Бульби середнього розміру, округлої форми з червоною шкірочкою та світло-жовтою м'якоттю; глибина залягання вічок — від мілкої до середньої. Бульби вирізняються високим вмістом сухої речовини, майже не розварюються. Завдяки низькому вмісту редукуючих цукрів, це один із основних сортів для переробки на чіпси. Стійкий проти золотистої картопляної нематоди (патотипи Ro1 та Ro4), фітофторозу бульб, малочутливий до вірусів. Тривалий період спокою, зберігається добре.

Для отримання продукції високої якості, з параметрами, що враховують конкретне призначення картоплі, потрібні спеціалізований її обробіток і внесення добрив. При цьому технології мають бути гнучкими й такими, що передбачають адаптивність технологічних дій із найефективнішим використанням ресурсного потенціалу агроландшафту й сільгоспвиробника.

Вирощування картоплі в будь-яких грунтово-кліматичних умовах стає високорентабельним тільки за комплексного виконання кількох обов'язкових умов.

Досвід вирощування картоплі в передових господарствах засвідчує, що організація інтенсивного виробництва даної культури та продумана маркетингова політика дають можливість швидко окупити засоби, вкладені в картоплярство. Основними складовими ефективного виробництва картоплі є:

- висока культура землеробства, тобто створення умов для якнайповнішої реалізації потенційних можливостей рослини;

- застосування високоякісного насіннєвого матеріалу;

- інтенсивне використання добрив та інтегрованої системи захисту рослин;

- комплексна механізація технологічних процесів під час обробітку картоплі, збирання врожаю й зберігання.

Нині виробники картоплі застосовують чотири основні інтенсивні технології обробітку цієї культури: інтенсивна з міжряддям 70 см, західноєвропейська (голландська) з міжряддям 75 см, широкорядна з міжряддям 90 см, точна грядострічкова з міжряддям 110 + 30 см. Кожна з них адаптована до певних грунтово-кліматичних умов та умов господарства, що й забезпечує одержання запланованого врожаю бульб із заданою якістю продукції і споживчими властивостями.

Інтенсивна технологія з міжряддям 70 см

Негативний вплив міжрядь завширшки 70 см на продуктивність рослин обумовлений недостатньою площею живлення (70 x 30 см), пошкодженням кореневої системи і стебел під час міжрядних обробітків, перезараженням рослин хворобами в разі щільного змикання бадилля, озелененням бульб через нестачу грунту для високого підгортання тощо. Крім того, є чинником, що стримує зростання й розвиток багато- і великобульбових сортів, які мають особливо могутнє розгалужене бадилля й некомпактне бульбове гніздо.

- обробіток картоплі на гладкій поверхні

Особливість цієї технології — садіння насіннєвих бульб на гладку поверхню безпосередньо після проведення передпосівного обробітку грунту. При цьому безпосередньо перед садінням зяб обробляють культиваторами з активними або пасивними робочими органами (залежно від фізико-механічного складу грунту) за один прохід агрегату на глибину розміщення насіннєвих бульб. Потім через 7–14 днів, після того як пройшов посадковий агрегат, одноразово формують максимально високі й широкі гребені або фрезерними гребенеутворювачами з активними робочими органами (для важких і середніх грунтів), або гребенеутворювачами з пасивними робочими органами (для легких грунтів). Подальші операції із захисту рослин картоплі від бур'янів, шкідників і хвороб здійснюють широкозахватними штанговими обприскувачами з використанням хімічних засобів. Потрібний режим живлення рослин за цією технологією формують у кілька етапів: перед проведенням зяблевої оранки і передпосівного обробітку грунту, під час садіння картоплі (якщо конструкція посадкового агрегату сприяє цьому) і позакореневого підживлення в період розвитку рослин із застосуванням штангових обприскувачів.

За даною технологією за два етапи обробітку грунту формується високооб'ємний гребінь із дрібногрудкуватою структурою, що забезпечує не тільки вільний розвиток бульб, а й хорошу сепарацію грунту під час механізованого збирання картоплі. Мінімальна кількість проходів агрегатів у період вегетації унеможливлює ущільнення міжрядь, формування грудок у шарі, що сепарується, покращує умови для росту й розвитку рослин. А те, що в шарі, де розміщуються бульби, немає великих грудок, не тільки обумовлює високу продуктивність техніки для збирання за рахунок хорошої сепарації, а й унеможливлює пошкодження бульб гострими краями грудок.

- обробіток картоплі по гребенях

Найбільшого поширення цей обробіток набув у зонах із недостатнім зволоженням, де кожна технологічна операція з обробітку грунту спричиняє значні втрати грунтової вологи, особливо у весняний період. Гребені формують восени за допомогою культиваторів-гребенеутворювачів із пасивними робочими органами після проведення зяблевої оранки. Волога, що випала пізно восени у вигляді опадів, узимку під дією негативних температур формує дрібногрудкувату структуру грунту всередині гребеня. Навесні грунт усередині гребенів прогрівається на один-два тижні раніше, ніж на гладкій поверхні. Тому можна посадити картоплю в прогрітий і рихлий грунт раніше, коли запас вологи достатній для сприятливого розвитку рослин навіть у посушливих умовах.

Обробіток картоплі на гребенях, заздалегідь нарізаних з осені, до мінімуму скорочує число проходів грунтообробних знарядь у період вегетації рослин (один прохід під час міжрядного обробітку грунту), що й забезпечує максимальне використання запасів грунтової вологи. Ця технологія дає можливість створити всі потрібні умови для вирощування високих урожаїв картоплі в посушливих умовах і забезпечити проведення механізованого збирання картоплі із застосуванням високопродуктивних комбайнів.

Вибір ділянки і розміщення сортів

Кращими грунтами для вирощування картоплі на продовольчі цілі є дерново-підзолисті легко- та середньо-суглинисті, супіщані, добре аеровані. Для картоплі на технічні цілі придатні різні типи окультурених грунтів. Не придатні піщані, кам'янисті (більше 100 т/га), важкосуглинисті й глинисті грунти, що сильно ущільнюються й надмірно зволожені, ділянки з низькою родючістю, сильним засміченням пирієм і заселенням дротяника.

Оптимальна щільність орного шару для суглинків становить 1,0–1,2 г/см3, для супісків — 1,3–1,5 г/см3, вологість грунту — в межах 70–80% НВ, шпаруватість аерації — 20–30% загального об'єму пор.

Оптимальні агрохімічні показники грунтів: рН(КС1) — 5,3–5,8, вміст гумусу — не менше 1,8%, рухомого фосфору й обмінного калію — не менше 150–200 мг/кг грунту. Картопля добре витримує підвищену кислотність грунту.


 
 

Цікаве

Загрузка...