WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Саджання картоплі - Реферат

Саджання картоплі - Реферат

Реферат на тему:

Саджання картоплі

Із загальної кількості посівних площ, на яких вирощують картоплю в Україні, на сьогодні повністю механізовано обробляють меншу їх частину. Такий низький рівень пов'язаний із порушенням системного підходу до вирішення проблем картоплярства й економіки в цілому. Як наслідок, спрацював принцип соціально-економічної доцільності, і картопля як основний продукт харчування практично повністю перейшла в підсобні господарства.

У 2007 році 98% картоплі було вироблено в господарствах населення. Проте поступове відновлення економіки за останні роки посприяло тому, що починає усуватися диспаритет цін на насіннєву картоплю й машини, — відповідно, збільшуватиметься частка механізованого вирощування картоплі. Насамперед господарства спеціалізуватимуться на виробництві насіннєвої картоплі, оскільки вже сформувався стійкий ринок постачання насіннєвої картоплі для індивідуальних, особистих підсобних і фермерських господарств. Другий перспективний напрям — виробництво спеціальних сортів картоплі, придатних для переробки. Третій — вирощування екологічно чистої продукції.

В умовах конкуренції переваги матимуть виробники, в яких найвищі економічні показники. Ефективність вирощування картоплі визначають три основні чинники: врожайність культури, якість продукції — вихід товарної фракції з параметрами, що враховують конкретне призначення продукції і витрати на виробництво.

Врожайність картоплі залежить від сорту та його репродукції, грунтово-кліматичних умов, добрив і технології обробітку грунту. За заданих умов обробітку визначальним чинником є сорт картоплі, внесення добрив і технологія вирощування. Залежно від призначення, споживачі картоплі істотно підвищують вимоги до її якості. Якість — один із головних показників будь-якого виду продукції, що об'єднує цілий комплекс зовнішніх і внутрішніх властивостей. Для якості врожаю картоплі особливе значення має вибір сорту, підбір технології і грунтів для її вирощування.

У Державному реєстрі сортів рослин на 2008 рік налічується 123 сорти картоплі, з них вітчизняної селекції — 74 сорти (60%), та іноземної — 49 сортів (40%). Найпоширеніші у виробництві такі сорти: Фантазія, Дніпрянка, Левада, Слов'янка, Повінь, Явір, Обрій, Світанок київський, Червона рута. Низку сортів картоплі, створених в Інституті картоплярства, занесено в Реєстри зарубіжних країн: Росії — Повінь, Серпанок, Світанок київський, Луговська; Білорусі — Луговська і Кобза; Латвії — Бородянська рожева. В Росії державне сортовипробування проходять сорти Слов'янка і Явір.

Характеристика вітчизняних сортів

Ранні. Загадка — колір шкірки білий, а м'якоті — кремовий; на 40–45 день після появи сходів має врожайність у середньому 185 ц/га, в кінці вегетації — 430 ц/га; вміст крохмалю — 13,5%; смакові якості — 3,9 бала; має середню стійкість проти фітофторозу, парші звичайної та стеблової нематоди.

Сорт занесено в Реєстр у 2006 році й рекомендовано для вирощування в усіх грунтово-кліматичних зонах України.

Подолянка — колір шкірки білий, а м'якоті — світло-жовтий; на 40–45 день після появи сходів має врожайність у середньому 170 ц/га, в кінці вегетації — 450 ц/га; вміст крохмалю — 14,4%; смакові якості — 4,3 бала; має середню стійкість проти фітофторозу, стеблової нематоди та підвищену — проти парші звичайної.

Сорт занесено в Реєстр у 2006 році й рекомендовано для вирощування в усіх грунтово-кліматичних зонах України.

Середньоранні. Левада — колір шкірки рожевий, а м'якоті — кремовий; на 40–45 день після появи сходів має врожайність у середньому 155 ц/га, в кінці вегетації — 470 ц/га; вміст крохмалю — 17–19%; смакові якості — 4,7 бала; має середню стійкість проти фітофторозу, парші звичайної та стеблової нематоди.

Сорт занесено в Реєстр у 2007 році й рекомендовано для вирощування в усіх грунтово-кліматичних зонах України.

Фантазія — колір шкірки рожевий, а м'якоті — білий; на 40–45 день після появи сходів має врожайність у середньому 130 ц/га, в кінці вегетації — 485 ц/га; вміст крохмалю — 18–19%; смакові якості — 4,3 бала; має середню стійкість проти фітофторозу, стеблової нематоди та підвищену — проти парші звичайної.

Сорт занесено в Реєстр у 2001 році і рекомендовано для вирощування в усіх грунтово-кліматичних зонах України. Придатний для переробки на чіпси.

Середньостиглі. Билина — колір шкірки рожевий, а м'якоті — світло-жовтий; має врожайність у середньому в кінці вегетації 445 ц/га; вміст крохмалю — 16,2%; смакові якості — 4,2 бала; має середню стійкість проти стеблової нематоди та підвищену — проти фітофторозу й парші звичайної.

Сорт занесено в Реєстр у 2006 році й рекомендовано для вирощування в грунтово-кліматичних зонах Полісся та Лісостепу. Характерною його особливістю є великобульбовість урожаю.

Довіра — колір шкірки рожевий, а м'якоті — білий; має врожайність у середньому в кінці вегетації 455 ц/га; вміст крохмалю — 17%; смакові якості — 4,3 бала; має середню стійкість проти стеблової нематоди, фітофторозу й парші звичайної.

Сорт занесено в Реєстр у 2007 році й рекомендовано для вирощування в грунтово-кліматичних зонах Полісся та Лісостепу.

Лілея — колір шкірки і м'якоті кремовий; має врожайність у середньому в кінці вегетації 460 ц/га; вміст крохмалю — 17–18%; смакові якості — 4,2 бала; має середню стійкість проти стеблової нематоди, фітофторозу й парші звичайної.

Сорт занесено в Реєстр у 2003 році й рекомендовано для вирощування в грунтово-кліматичних зонах Полісся та Лісостепу. Придатний для приготування картоплі фрі.

Можна також рекомендувати й нові сорти, які занесено в Реєстр у 2007–2008 роках, з високими господарсько-цінними ознаками, а саме: Поліська ювілейна, Скарбниця, Поліське джерело.

Серед іноземних сортів на увагу заслуговують, зокрема, такі.

Сорти, придатні для отримання ранньої продукції

Латона / Latona — високопродуктивний столовий сорт із раннім накопиченням товарного врожаю. Бульби великі, округло-овальної форми із жовтою шкірочкою, світло-жовтою м'якоттю та мілкими вічками; вирізняються середнім вмістом крохмалю та гарними смаковими якостями, майже не розварюються. Сорт стійкий проти золотистої картопляної нематоди (патотипи Ro1 та Ro4); бульби стійкі проти фітофторозу, досить стійкі проти парші звичайної, альтернаріозу та вірусних хвороб. Сорт стійкий до механічних ушкоджень, має стабільну високу врожайність. Бульби добре зберігаються. Характеризується тривалим періодом спокою, а тому бульби бажано пророщувати перед садінням.

Джаерла / Jaerla — бульби великі, округло-овальної або овальної форми з жовтою шкірочкою та світло-жовтою м'якоттю; глибина залягання вічок — від мілкої до середньої; вирізняються середнім вмістом крохмалю та добрим смаком, майже не розварюються. Бульби стійкі до фітофторозу та парші звичайної. Добре зберігаються, незважаючи на ранню групу стиглості. Характеризуються підвищеною стійкістю до механічних ушкоджень.

Сорти, придатні для приготування картоплі фрі, чіпсів та крохмалю

Астерікс/Asterix — високопродуктивний середньопізній сорт універсального призначення. Бульби великі, видовжено-овальної форми з міцною червоною шкірочкою та світло-жовтою м'якоттю, вічка мілкі. Вирізняються високим вмістом крохмалю та добрими смаковими якостями, майже не розварюються. Завдяки низькому вмісту редукуючих цукрів, це один із найпопулярніших сортів для виробництва картоплі фрі. Стійкий проти золотистої картопляної нематоди (патотипи Ro1 та Ro4), стеблової форми фітофторозу та фітофторозу бульб. Майже не уражується паршею звичайною, вірусами А, Х та скручуванням листя; малочутливий до сухої фузаріозної гнилі. Зберігається добре, стійкий до механічних ушкоджень, рекомендується вирощувати на зрошенні.


 
 

Цікаве

Загрузка...