WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Цукрові буряки сьогодні й завтра - Реферат

Цукрові буряки сьогодні й завтра - Реферат

У грунт магній слід вносити разом з іншими добривами. Як джерело магнію для грунту застосовують калімагнезію, або магній сірчанокислий. Листя цукрових буряків добре сприймає позакореневе підживлення магнієм. Особливо ефективне таке підживлення в періоди недостатньої освітленості або за температур грунту нижче 12°С, коли цей елемент недоступний для кореневої системи.

Не забувати про кальцій і сірку

Кальцій виноситься з урожаєм на рівні азоту. Він впливає на розподіл, ріст, а також на розмір клітин, стабілізує процеси їх утворення й живлення. Його брак призводить до фізіологічних хвороб: кореневої гнилі й чорної ніжки, сповільнює розвиток рослин, розбалансовує їх живлення, погіршуючи засвоєння його елементів.

Потреба в кальції виникає вже на ранніх етапах розвитку рослин, починаючи з проростання насіння. Установлено, що за браку кальцію утрудняється мобілізація вуглеводів і азотистих речовин проростаючим насінням. За дальшого розвитку рослин кальцій потрібний для нормального обміну речовин, зокрема для обміну вуглеводів і азотистих речовин. Якщо обмаль кальцію, утруднюється відновлення в тканинах рослин нітратів до аміаку, тобто гальмується процес обміну речовин.

Але найбільша шкода від нестачі кальцію виявляється в зниженні якості коренеплодів — розтріскування, а в процесі їх збирання, транспортування й зберігання. Особливо чутливі до недостачі кальцію високоврожайні гібриди закордонної селекції.

В Україні кальцій традиційно вносять тільки під час вапнування грунтів, але ефективнішим могло б бути позакореневе підживлення кальцієвою селітрою, або ще краще — добривом "Цеовіт Кальцій + мікро", за 2–3 тижні до збирання. Ця обробка додатково забезпечує рослини нешкідливим щодо нагромаджуваного цукру азотом, а мікроелементи й кальцій поліпшують якість і збереження коренеплодів.

Сірка бере участь у процесі синтезу білка й підвищує ефективність використання амідного азоту.

У разі її браку, як і за нестачі азоту, руйнується хлорофіл, збільшується загроза грибних захворювань.

Без мікроелементів важко одержати високі врожаї

Брак того або іншого мікроелемента в живленні рослин призводить до порушень різних фізіологічних процесів, знижує доступність і ефективність інших елементів живлення. Для цукрових буряків найважливішу роль відіграють мікроелементи — бор і марганець.

Бор потрібний рослинам у невеликих кількостях, однак його роль винятково важлива в процесах білкового й вуглеводного обміну, запліднення, а також для підвищення стійкості проти бактеріальних захворювань.

Брак бору позначається насамперед на розвитку репродуктивних органів. У цьому разі припиняється ріст коріння й надземної частини, відмирають точки росту, тому що клітини молодої тканини перестають ділитися. Брак бору може призвести до виникнення гнилі сердечника, дуплистості і, врешті, до втрати майже 50% урожаю цукрових буряків.

Ознаки дефіциту бору: на листках утворюються жовті й червонуваті плями, потім з'являється почорніння, центральні листки всихають, гине точка росту. На черешках іноді бувають поздовжні тріщини. Листки закручуються, у верхній частині коренеплоду з'являється суха виразка.

Марганець активує нітратредуктазу, впливає на асиміляцию нітратів й утворення білка. Установлено участь марганцю в системі виділення кисню під час фотосинтезу й за відновних реакцій фотосинтезу.

У цукрових буряках марганець збільшує вміст цукрів, хлорофілу, міцність його зв'язків з білком, поліпшує відтік цукрів з листя у коренеплід, підсилює інтенсивність дихання. Він прискорює розвиток рослин, впливає на пересування фосфору зі старіючого нижнього листя до верхнього і до репродукційних органів. Марганець підвищує водоутримувальну здатність тканин, знижує транспірацію вологи.

У разі виведення марганцю з поживного середовища в тканинах рослин підвищується концентрація основних елементів живлення, порушується їх співвідношення. За його браку спостерігаються хлорози, плямиста жовтяниця цукрових буряків і, як наслідок, — зменшення врожаю до 30%.

Молібден бере участь у метаболізмі, сприяє ефективному засвоєнню азоту рослинами, впливає на процес фотосинтезу, збільшує інтенсивність проходження цих процесів. Забезпеченість рослини молібденом сприяє нормальному проходженню процесу фотосинтезу за низьких температур повітря й поганого освітлення. Листя рослин, яким бракує молібдену, мають світле забарвлення, що свідчить про малу кількість хлорофілу. За доброго забезпечення цим елементом проявляється властивість рослин утримувати вологу в тканинах. Брак молібдену виявляється також у слабкому рості рослин, деформації жилок листків, появі на них хлорозу, пожовтінні й відмиранні.

Можливості позакореневого живлення

Практично будь-який стрес-фактор призводить до порушення живлення рослин: посуха, аномальні температура й вологість грунту або повітря, ущільненість і погана аерація грунту, рН, високий вміст іонів-антагоністів й органічних речовин. Тобто навіть за достатньої кількості елементів живлення в грунті рослини не завжди можуть їх використати повною мірою.

Внесення поживних елементів через листя підвищує незалежність рослин від температури, стану субстрату, невідповідного вмісту в ньому поживних речовин й фізіологічного виснаження. Позакореневі підживлення рослин найефективніше проводити протягом усього періоду вегетації, а також тоді, коли грунтові добрива не можна внести оперативно.

Отже, своєчасне позакореневе підживлення дає змогу істотно зменшити стреси рослин від природних аномалій погоди, пристосовує їх до навколишнього середовища, активізує кореневе живлення, уповільнює старіння тканин і створює умови для одержання високого, якісного врожаю.

Дослідження, які в 1997 р. провів польський Інститут буряківництва, підтвердили результати позакореневого використання рідких комплексних добрив, що містили азот, магній і комплекс мікроелементів з бором.

Спостерігався значний приріст кореневої системи й поліпшення всіх якісних показників культури, а саме:

• збільшення кількості коренеплодів + 5,4% щодо контролю;

• збільшення розміру коренеплоду + 9,3%;

• збільшення вмісту біологічного цукру + 10,6%;

• збільшення вмісту технічного цукру + 1,3%;

• помітне зниження в коренеплоді шкідливого азоту (a-амінокислотного) — на 2,9%, що поліпшує якість промислового цукру.

Дослідження, які провели співробітники Інституту землеробства під керівництвом професора Е. Дегодюка щодо впливу позакореневого підживлення на розвиток рослини за різних норм удобрення грунту (варіанти: без внесення у грунт добрив, внесення 50% їх норми, внесення 100% норми; на контролі позакореневе підживлення не проводили), засвідчили, що найбільш ефективним виявився другий варіант.

Як видно з поданого графіка, найвищу врожайність — 410 ц/га – за оптимальної собівартості 3,2 грн/ц одержали на полях із додатковим дворазовим позакореневим підживленням з розрахунку 1,5 л/га добривом "Цеовіт магній + мікро", 4 л/га "Цеовіт плодоношення" й 15 кг/га сечовини проти врожайності у 330 ц/га на контролі з 50% нормою внесення добрив у грунт. Додаткові затрати на макро- й мікроелементи становили 165 грн/га, тоді як вартість внесених у грунт добрив — 600 грн/га. Аналогічні результати одержали за промислового вирощування практично на всіх культурах.

За промислового вирощування цукрових буряків (с. Михайлівка Кам'янського району Черкаської області) при додатковому виконанні двох обробок: після змикання рядків — 9 л/га добривом Еколист РК-1 разом з 4 л/га полісульфіду натрію й 5 кг/га сечовини, а через три тижні — 6 л/га "Кальцій + мікро" — забезпечили додаткові 60 ц/га врожайності коренеплодів і 2% цукристості з поліпшенням інших якісних показників. Тобто кожна додаткова обробка підвищує врожайність і якість цукрових буряків щонайменше на 5%.

Дослідження, які Інститут цукрових буряків проводив протягом трьох років, підтвердили поживну цінність натрію (NaО ) і колоїдної сірки (SO4) для врожайності і стійкості проти захворювань (див. табл. 2).

Висновок: впровадження передових європейських технологій і оптимальне внесення добрив дадуть можливість за скорочення затрат підвищити врожайність і якість цукрових буряків і тим самим збільшити рентабельність виробництва цукру.


 
 

Цікаве

Загрузка...