WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Цукрові буряки - Реферат

Цукрові буряки - Реферат

Кращих результатів у боротьбі з бур'янами досягають у разі використання нових грунтообробних машин, зокрема, культиваторів КОЗР-5,4-01; КОЗР-8,1-01 та КОЗР-5,4-02; КОЗР-8,1-02. Перші, обладнані ротаційними робочими органами, дадуть змогу зменшити захисну зону рядків до 6–8 см і розпушити грунт у міжряддях з присипанням бур'янів землею; в зоні рядків внесення добрив та гербіцидів розпушування здійснюють культиваторами КОЗР-5,4-02 та КОЗР-8,1-02. Таке послідовне застосування цих культиваторів дає змогу знищити до 70–80% бур'янів і суттєво зменшити потребу використання гербіцидів та ручної праці. А технологічні колії сприяють збільшенню продуктивності агрегатів на міжрядних обробітках грунту завдяки зменшенню витрат часу на заїзди агрегатів у міжряддя й збільшення руху, пов'язане з розширенням міжрядь.

Проте в разі глибоких розпушувань, особливо на посівах оптимальних строків висіву, можливе пошкодження кореневої системи, що призводить до зниження продуктивності посіву, тому необхідність проведення таких заходів треба кваліфіковано обгрунтувати.

Глибоке розпушування грунту в міжряддях на глибину 10–12 см слід провести після формування густоти з одночасним підживленням мінеральними добривами. Вид добрив та їхня кількість для підживлення залежать від результатів листкової діагностики.

Перше підживлення (NPK30-50) в зонах Лісостепу та Полісся належить провести у фазі однієї-двох пар справжніх листочків, друге — не пізніше появи четвертої пари справжніх листочків. Якщо проводити підживлення в пізніші строки, може знизитися цукристість та погіршитись технологічна якість коренеплодів.

Потрібно пам'ятати: що глибше загорнуто добрива під час підживлення, то ефективніше їх використовують рослини. В умовах недостатнього зволоження проводити підживлення недоцільно. Подальше розпушування та підживлення проводять залежно від потреб, з урахуванням умов зволоження, ущільнення грунту та забур'янення посівів.

На посівах цукрових буряків, які вирощують за українською інтенсивною технологією, розпушування слід проводити культиваторами, обладнаними щілекопіювачами, що дають змогу обробити міжряддя з малими захисними зонами.

Рослини цукрових буряків слабо конкурують із бур'янами, особливо починаючи з фази сходів до змикання рядків. Наявність бур'янів у цей період може призвести до втрати врожаю від 30 до 80%.

Навіть якісне та своєчасне проведення агротехнічних прийомів не здатне повністю захистити посіви від бур'янів. Тому, якщо агротехнічними заходами не знищили бур'янів у зоні рядків, їх треба знищити за допомогою локальної обробки гербіцидом. Немає препаратів — тоді вручну.

Підбираючи гербіцидні композиції, слід враховувати особливості бур'янів і структуру посівів. Вони можуть істотно різнитися між собою не лише зонами, а й полями. Для правильного вибору гербіцидів треба враховувати різну чутливість сходів однорічних та багаторічних видів бур'янів до дії конкретних препаратів та особливості стійкості їх у певні фази розвитку.

Норми внесення гербіцидів за першого обприскування мінімальні. Застосовують препарати найбільш селективні й м'які до рослин цукрових буряків.

Повторне обприскування проводять за появи нової хвилі сходів бур'янів, орієнтовно через п'ять-сім днів після першого.

Третє обприскування проводять за потреби (при появі нової хвилі бур'янів) через 10–14 днів після другого. Зазвичай, на період проведення третього, а інколи й другого обприскування на посівах з'являються масові сходи однорічних злаків. Їх можна знищити або окремим обприскуванням грамініцидами (гербіцидами проти злаків), або поєднати їхню дію з протидводольними препаратами в баковій суміші.

Головна мета використання гербіцидів — забезпечити чистоту посівів від бур'янів до періоду змикання листків цукрових буряків у міжряддях. За густоти стояння 100–110 тис./га та рівномірного розміщення рослин цукрові буряки здатні самі надійно контролювати повторне забур'янення посівів до часу збирання врожаю. Застосування ручної праці з удаваною відносною дешевизною призводить до зрідження посівів і нерівномірного розміщення рослин цукрових буряків (як водиться, до 70–85 тис. шт. /га). Такі посіви дуже заростають повторною хвилею бур'янів у середині і в другій половині вегетації, внаслідок чого значно знижується їхня продуктивність. Тому ручне прополювання на полях проводити небажано.

Вносять гербіциди штанговими обприскувачами з широким (15–30 м) захватом. Із вітчизняних машин найбільш зручним є ОП-2000, який переобладнано щілинними розпилювачами і відсікаючими індивідуальними клапанами та фільтрами. Наявність на тракторі обприскувача ОМП-1200 дає змогу вносити гербіциди та рідкі добрива водночас із міжрядним обробітком або самостійно локальним чи суцільним способом. З іноземних машин найвисокоякісніші обприскувачі фірм RAU, Amаzone та деякі інші.

Наземне обприскування проводять у суху погоду зі швидкістю вітру до 5 м/с і температурою не вище 24оС. Допустиме відхилення фактичної норми витрати робочої рідини від розрахункової під час внесення гербіцидів не має перевищувати 5%.

На початку червня в рослин цукрових буряків очікується наявність однієї-п'яти пар справжніх листків. На плантаціях цукрових буряків Харківської, Полтавської, Київської, Сумської, Черкаської, Чернігівської областей, зокрема пізніх строків сівби, залишається загроза пошкодження рослин передусім довгоносиками та блішками. Токсикація рослин ще зберігається, та з часом її дія слабшає і настає потреба в обприскуванні посівів інсектицидами, з достатнього асортименту яких найефективніші фосфорорганічні.

Щоб запобігти знищенню плантацій цукрових буряків буряковими довгоносиками, на площах пізніх строків висівання у фазі сходи — перша пара листків слід провести хімічну обробку інсектицидами, а за потреби обприскування посівів можна проводити вибірково (по краях поля або суцільно) залежно від характеру заселення його шкідниками. В подальшому хімічну обробку варто проводити за результатами обстежень на наявність шкідників (довгоносики, мертвоїди, щитоноски, листкова попелиця, мінуюча муха тощо) за їхньої кількості, що становить або перевищує економічні пороги шкодочинності.

У західних областях бурякосіяння потрібно звернути увагу на такого шкідника, як бурякова листкова (бобова) попелиця. В разі заселення нею 10% рослин у червні та 15% у липні слід провести обприскування посівів інсектицидами за результатами обстежень (або крайові смуги, або все поле).

Можна також значно знизити шкодочинність твердокрилих (звичайний буряковий довгоносик, хрущі, ковалики), лускокрилих (совки листогризучі, лучний метелик) проведенням агротехнічних заходів (розпушування міжрядь з підгортанням у пізніші фази вегетації і без підгортання — в ранні). Особливо ж ефективними є міжрядні розпушування посівів цукрових буряків, які треба обов'язково проводити за умов ущільнення грунту.

Для боротьби з лускокрилими доцільно застосовувати й біологічні методи боротьби. Під час льоту метеликів та відкладання ними яєць потрібно проводити випуск трихограми (два-три прийоми), застосовувати біопрепарати.

Так, проти клопів, листкової попелиці та дводольних бур'янів доцільно провести позакореневе підживлення сечовиною (до 30 кг д. р. азоту) в поєднанні з препаратами Бі-58 новий (0,5) + Дурсбан (0,2). Одночасне використання засобів захисту та добрив підвищує врожайність до 10–20%, а цукристість — до 10%, стимулюючи при цьому дію як захисту, так і удобрення.

Одночасне застосування різних агрохімікатів з рідкими комплексними добривами (РКД), зі збалансованими кількісно й якісно макро- та мікроелементами сприяє швидкому розвитку рослин та їхній стійкості проти шкідників і бур'янів.

На сучасному рівні виробництва цукрових буряків потрібно проводити комплексний захист від шкідливих організмів протягом усього вегетаційного періоду.


 
 

Цікаве

Загрузка...