WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Цукрові буряки - Реферат

Цукрові буряки - Реферат

Реферат на тему:

Цукрові буряки

Нинішньої весни в Україні спостерігався ранній розвиток весняних процесів. Інтенсивне наростання тепла в першій половині квітня сприяло проведенню підготовки грунту та сівби цукрових буряків у всіх регіонах країни. Проте період сівби в більшості областей був дуже розтягнутим і тривав в окремих господарствах до кінця другої декади травня. Станом на 18 травня в усіх категоріях господарств України посіяно 650 тис. га (97% прогнозованої площі).

Стан посівів та прогноз розвитку

Нинішньої весни в Україні спостерігався ранній розвиток весняних процесів. Інтенсивне наростання тепла в першій половині квітня сприяло проведенню підготовки грунту та сівби цукрових буряків у всіх регіонах країни. Проте період сівби в більшості областей був дуже розтягнутим і тривав в окремих господарствах до кінця другої декади травня. Станом на 18 травня в усіх категоріях господарств України посіяно 650 тис. га (97% прогнозованої площі).

В оптимальні строки було засіяно 20% прогнозованих площ. Найбільше їх у Вінницькій (53%), Чернівецькій, Полтавській, Хмельницькій та Рівненській (33–44%) областях.

У цілому, в господарствах України в оптимальні та допустимі строки цукрові буряки було висіяно на площі 40%, у тому числі: в Степу — 27, Лісостепу — 53, на Поліссі — 41%, тоді як у 2006 році темпи сівби були нижчими й становили 36%.

Запаси продуктивної вологи в орному (0–20 мм ) шарі грунту в період оптимальних та допустимих строків висіву на площах під сівбу цукрових буряків ще перебували на рівні достатніх — 21–30 мм, але на окремих полях у південних та центральних областях орний шар грунту був зволожений недостатньо — 11–20 мм. Надалі умови для проведення посівних робіт ускладнились через надмірне підсихання верхніх шарів грунту.

Знижений зі значними перепадами тепловий режим та заморозки (особливо вночі) у першій половині травня призвели до зниження польової схожості насіння й появи сходів оптимальної густоти, а також до збільшення (проти середньобагаторічних показників) на два-чотири дні тривалості міжфазних періодів сівба — сходи на пізніх посівах і сходи — поява першої, другої, третьої пар справжніх листків — на посівах оптимальних та допустимих строків висівання, а в деяких господарствах зафіксовано пошкодження сходів.

У східних областях спостерігалися пилові бурі, які завдали значних ушкоджень та спричинили загибель посівів цукрових буряків у таких районах: Лозівському — 2309 га, Красногородському — 1663, Сахновщинському — 1577, Велибурлуцькому — 1070, Куп'янському — 1027, Зачепилівському — 909, Кегичівському — 905, Чугуїнському — 780 гектарів.

За наявних умов на посівах цукрових буряків помітна різноманітна строкатість поля за густотою, фазами розвитку культури та пошкодженням шкідниками й хворобами (довгоносиками, коренеїдом, блішками, попелицею), особливо на посівах пізніх строків висівання.

Станом на 30 травня виділяють такі категорії посівів

Добрі посіви (оптимальних строків сівби, 20%). Індекс оцінки сприятливості агрометеорологічних умов вищий за 1,06. У буряків з'явилося чотири-п'ять пар справжніх листків, а на окремих площах розпочався ріст кореня, густота посівів після формування становить понад 87 тис. росл./га, забур'яненість — 20%. За сприятливих умов подальшої вегетації вони здатні забезпечити оптимальні прирости коренеплоду, а продуктивність очікують у межах 300–350 ц/га.

Посіви належного технологічного забезпечення, за якими здійснюють відповідний догляд та виконують вимоги сучасних технологій, здатні сформувати продуктивність 400–550 ц/га.

Задовільні посіви (допустимих строків сівби, 20%). Індекс оцінки сприятливості агрометеорологічних умов — 1,03–1,05. У рослин утворилося дві-три пари справжніх листків, густота — 81–86 тис./га, забур'яненість середня, здатні сформувати врожай у межах 240–290 ц/га.

Пригнічені посіви (пізніх строків сівби, 44%). Індекс оцінки сприятливості агрометеорологічних умов — 0,99–1,01. У рослин утворилася перша пара справжніх листків та з'явилися сходи, густота — 77–80 тис./га . Можна очікувати врожай не вище 190–230 ц/га.

Незадовільні посіви (пізніх строків висівання). Індекс оцінки сприятливості агрометеорологічних умов нижчий за 0,98. Густота — 70–76 тис. росл./га, забур'яненість — 50–60%, мають низьку потенційну продуктивність.

Згідно з прогнозом погоди, у червні відбуватиметься прискорений ріст рослин. На переважній частині площ з оптимальними строками сівби початок росту коренеплоду очікується в кінці третьої декади травня — на початку першої червня; за допустимих строків — у кінці першої декади червня; з пізніми строками — в другій декаді червня.

Індекс оцінки агрометеорологічних умов у даний період становитиме в Степу, Лісостепу та на Поліссі, відповідно, 1,00; 1,03; 1,04, а в середньому по країні — 1,03, що на 1% вище за торішні.

Середня прогнозована маса коренеплоду на кінець червня досягне в Степу 51 г, Лісостепу та на Поліссі, відповідно, — 42, 33, а в середньому по Україні — 42 г, що на 2 г вище, ніж торік.

Водночас істотно обмежуватиметься потенціал продукування посівів, підвищиться їхня забур'яненість, особливо зріджених.

У липні, в умовах підвищеного режиму ( відхилення середньомісячної температури від норми на 1,6...2,0°С в Степу й Лісостепу і від 1,8 до 2,4°С на Поліссі, за опадів: в областях степової зони — в межах 89–95, в лісостеповій — 85–109, та на Поліссі — 74–113% середніх багаторічних показників), відбуватиметься наростання листя та коренеплодів.

Індекс оцінки агрометеорологічних умов знизиться проти червня й становитиме по Україні 1,01.

Найпомітніше пригнічення рослин спостерігатиметься на посівах пізніх строків сівби на легких за механічним складом грунтах із низьким рівнем агротехніки. В кінці липня маса коренеплоду в Степу, Лісостепу та на Поліссі може бути, відповідно, 204, 193,180 г, що вище за багаторічний показник по Україні на 25 грамів.

У цілому, в Україні з урахуванням строків висіву, стану плантацій на травень, прогнозу агрометеорологічних умов на літо, матеріально-технічного забезпечення та організаційно-господарських чинників урожайність цукрових буряків можна очікувати близько 270–300 ц/га, а валовий збір у країні — 18,4–20,5 млн т.

Рекомендації.

Догляд за посівами має забезпечити сприятливі умови для росту рослин протягом усього вегетаційного періоду, формування оптимальної густоти посіву, поліпшення повітряного та водного режимів грунту, а також попередження непродуктивних втрат вологи та поширення шкідників і хвороб.

На площах пізніх строків висівання та пересівання потрібно завершити формування густоти рослин до появи другої пари справжніх листків.

Перед формуванням густоти насадження рослин оцінюють стан посівів за такими показниками: середня кількість сходів, забур'яненість, щільність грунту. При цьому важливо, щоб якісне формування густоти насадження рослин буряків і знищення бур'янів були проведені в максимально короткий строк, а на 1 м рядка має залишитися шість-сім рослин.

На забур'янених площах за умов достатньої густоти насадження рослин буряків застосовують поперечне проріджування сходів культиваторами УСМК-5,4 (А,Б), обладнаними лапами-бритвами на малі схеми вирізання.

Формування густоти насадження рослин або взагалі не проводять (у разі сівби на кінцеву густоту), або (за надмірної густоти) проводять механізовано, а за потреби її коригують вручну.

Після формування густоти насадження догляд за посівами має бути таким: підтримання грунту в міжряддях в оптимально розпушеному стані; підживлення рослин; боротьба з бур'янами, шкідниками й хворобами.

У районах бурякосіяння України якісне розпушування без утворення брилистої поверхні грунту сприяє зберіганню вологи в глибоких його шарах та збиранню водяної пари з повітря під час змін денної і нічної температур (повітряне зрошування).

Під час розпушування грунту в міжряддях підрізують бур'яни. Присипані грунтом молоді бур'яни, в основному, гинуть. Одночасно мульчуються утворені в зоні рядка щілини, поліпшується прямолінійність розміщення рослин у рядках (що дуже важливо для якісної роботи бурякових комбайнів), унеможливлюється позеленіння й здерев'яніння головки коренеплоду.


 
 

Цікаве

Загрузка...