WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Хвороби кукурудзи - Реферат

Хвороби кукурудзи - Реферат

Реферат на тему:

Хвороби кукурудзи

Більшість хвороб кукурудзи спричиняється грибами, менше — бактеріями та вірусами. Щороку кукурудза страждає від низки інфекційних захворювань, які знижують кількість і якість її врожаю. Причини, що ускладнюють усяку спробу точно визначити розмір утрат і, відповідно, одержати надійні результати підрахунків, зводяться до такого: зниження густоти стояння кукурудзи внаслідок захворювання сходів не можна розцінювати як безумовне зниження врожаю, тому що за розрідженого стояння рослини можуть почасти компенсувати втрати завдяки кращому розвитку. Розмір компенсації може залежати від родючості грунту та його вологості. Там, де відчувається нестача поживних речовин і вологи, компенсація має бути більшою, ніж там, де їх удосталь. Розмір площі листкової поверхні, що загинула від хвороб, не завжди свідчить про відповідну втрату врожаю. Розміри втрат значною мірою визначаються строками початку захворювання листя. Хвороби листя, що досягають сильного розвитку лише після того, як у качанах нагромадилась максимальна кількість сухої речовини, майже або зовсім не призводять до зниження врожаю. Але якщо листя дуже уражене до моменту викидання приймочок або й трохи згодом, урожай може знизитись на 50%.

Як відомо, шкодочинність і розповсюдженість хвороб залежить від трьох основних чинників: умов навколишнього середовища, наявності або відсутності, нерідко, дуже мінливих патогенів та відносної стійкості чи сприйнятливості рослини-господаря. А коли ці чинники поєднуються в комбінації і діють спільно за сприятливих для розвитку хвороб умов, тоді виникають епіфітотії, за яких особливу роль відіграють температура, опади та вологість. Для розвитку більшості хвороб кукурудзи найсприятливішими умовами є велика вологість і помірні температури. Проте розвитку таких захворювань, як стеблова гниль, що спричиняється грибом Pythium, сприяють порівняно високі температури та велика вологість. Хвороби сходів (пліснявіння насіння та паростків) можуть бути найшкодочиннішими у тривалі періоди холодної та сирої погоди після сівби. Диплодіоз стебел спостерігається за нестачі калію в грунті.

До найпоширеніших хвороб кукурудзи в Україні належать: пухирчаста сажка; летюча сажка; фузаріоз, або суха гниль, качанів; гельмінтоспоріоз; диплодіоз, або суха гниль, качанів; нігроспороз, хвороби зерна під час зберігання та хвороби сходів.

Хвороби зерна та сходів

Загнивання зерна й захворювання сходів часто є причиною зрідження густоти стояння кукурудзи. Частота загнивання зерна та захворювань сходів змінюється з року в рік і, зазвичай (хоча й не завжди), буває найвищою тоді, коли спостерігаються дуже низькі температури грунту, що стримують швидке проростання насіння та ріст сходів. Найбільш значущі серед багатьох грибів, здатних спричиняти гниль зерна та захворювання сходів, види Pythium, що зберігаються в грунті й найшкодочинніші за порівняно низьких температур грунту, коли рослина-господар не здатна нормально розвиватись і успішно конкурувати з патогеном. Якщо ці види грибів живуть на сходах кукурудзи, то вони часто уражують корені, але можуть пошкодити й мезокотиль або спричинити гниль зерна до його проростання. На коренях мезокотилю й колеоптилю можуть з'являтися виразки — різні за розміром, водянисті, облямовані в'ялою тканиною або вдавлені; виразки бувають різнокольорові.

Більшість грибів, що спричиняють типові форми гнилі качанів, можуть уражувати також і сходи. Коли ці гриби потрапляють у зернівки до збирання врожаю, вони часто зберігаються в насінні та вбивають зародок або паросток після сівби. Найвірулентнішими грунтовими фітопатогенними грибами є Gibberella zeae та Diplodia zeae. Гриб Nigrospora oryzae стає активним паразитом тоді, коли заражене зерно висівати у холодний грунт, де стримується його проростання.

Окрім грибів із родини Penicilliym, захворювання насіння й сходів можуть спричиняти різні види Fusarium, а також низка плісеневих грибів (Rhizopus, Alternaria tennis, Cladosporium herbarum та деякі інші). Існує думка, що насіння кукурудзи уражується всіма цими грибами через отвори, які з'являються після відривання зерна від качана, під час цвітіння — через приймочки й стовпчики, а також через різні тріщини в зернівці, що виникають під час обмолоту, сушіння й перевезення насіння.

Захворювання сходів кукурудзи найнебезпечніші у північніших районах її вирощування. Частіше за інші хвороби фіксують пеніцильоз і фузаріоз сходів.

Пеніцильоз спричиняється різними видами грибів із родини Penicilliym, що живуть у грунті. Розрізняють кілька типів пеніцильозу насіння. Можливе загнивання насіння в грунті, при цьому воно не сходить, суцільно вкриваючись блакитнуватим або зеленим нальотом. Слабко заражене грибами насіння проростає, але дає хворобливі на вигляд сходи, їхній ріст затримується, вони жовтіють, частково гинуть ще до утворення третього листка або ж розиваються низкорослі рослини з малою продуктивністю.

Особливим типом захворювання насіння кукурудзи є так зване "блакитне око". На насінні хвороба проявляється у вигляді плям, які схожі на око блакитнуватого чи зеленуватого кольору. Плями містяться біля зародка, оболонка насінини відстає від нього. Якщо придавити насінину, вона лопається і з неї вилітають спори.

Є й прихована форма хворби, що проявляється лише під час проростання насіння в грунті.

Оселяючись на насінні, пеніцили нівечать його, порушуючи живлення сходів. У деяких із цих грибів знайдено токсини, що спричинюють отруєння сходів.

Пеніцильоз найсильніше розвивається на фізіологічно слабкому насінні, а також за знижених температур після сівби та в роки із затяжною весною. Це частково пов'язано з тим, що за низьких температур підсилюється токсичність деяких грибів із родини Penicilliym. Ймовірно, тут відому роль відіграє й зниження опірності рослин у цих умовах. Захворювання пеніцильозом підсилюється в разі глибокого загортання насіння, пошкодження його дротяниками, появи на насінні тріщин.

Хвороби листя

Гельмінтоспоріоз. Збудник хвороби — незавершений гриб Helminthosporium turcicum Pass порядку Hyphales.

Найчастіше виявляють на Закарпатті, де він іноді спричиняє значне зниження врожаю (від 25–30% до 80–86%) залежно від фаз розвитку кукурудзи та стану перебігу хвороби.

Проявляється здебільшого на листках молодих і доросліших рослин. Спочатку з'являються невеликі білуваті, а потім буріючі плями з темно-коричневою або червонуватою облямівкою. У центрі плями утворюється бурувато-оливковий наліт. Згодом плями збільшуються, часто зливаються та охоплюють майже всю пластинку листка, внаслідок чого листки засихають і відмирають. Розвиток хвороби зазвичай починається на нижніх листках і поступово охоплює верхні. Часто плями сягають 25 і більше сантиметрів завдовжки.

На качанах це захворювання може проявлятися біля їх основ і в поглибленнях між рядами зернівок у вигляді густого темно-коричневого повстяного нальоту.

Грибниця збудника спочатку розміщується міжклітинно в паренхімній тканині, а потім у судинній системі листків, унаслідок чого ураження нагадує листковий трахеомікоз. На поверхні листків у місцях плям гриб утворює конідіальне спороношення у вигляді дернинок. Конідієносці оливково-бурі, прямі або злегка зігнуті, з трьома перегородками, завдовжки близько 150 мк.

Конідії проростають у краплинній волозі за температури 10...38°С (оптимум — 23...30°С). Рослини уражуються ростковою трубкою конідії через продихи, зрідка через епідерміс.

Інкубаційний період хвороби залежить від віку рослини й стану листкової поверхні. На молодих рослинах він триває від трьох до семи, а на дорослих — сім-дев'ять днів. За період вегетації рослин гриб може дати два-три покоління конідій.

На поверхні грунту й на глибині до 10 см гриб зберігається на рослинних рештках у вигляді грибниці, з якої навесні утворюються нові конідії, що розносяться вітром і потрапляють на посіви кукурудзи. В грунті на глибині 20 см і глибше гриб, як правило, гине.

У вигляді конідій збудник хвороби може поширюватись і з насінням.

Гнилі стебла й кореня

Хвороби стебел та коренів кукурудзи, які більше прогресують у другій половині літа, дуже поширені й часто спричинюють значні втрати врожаю. Залежно від ознак хвороби та збудника, розрізняють фузаріозну, вугільну, білу й бактеріальну гнилі. Ураження рослин вугільною та білою гнилями характеризується ураженням рослин у нижній частині стебла. Якщо вони розвиваються до повного достигання кукурудзи, то утворюються щуплі качани. Вилягання кукурудзи в багатьох випадках спричиняється цими самими захворюваннями. Збирання зламаної і полеглої кукурудзи — не легка справа, а качани, що торкаються вологого грунту, швидко уражуються й руйнуються грибами.

Більшість стеблових гнилей починає інтенсивно розвиватися до початку повного достигання кукурудзи.

Диплодіоз, або суха гниль. Збудник — гриб Diplodia zeae. Розвивається тільки у конідіальній стадії. Уражує зерна, качани, стебла, листя й корені кукурудзи. Ураження рослин може відбуватися в різні періоди, проте кукурудза найбільш сприйнятлива у фазах молочної та молочно-воскової стиглості. Зараження зернівок може статись і під час зберігання.

Швидкому розвитку хвороби сприяють висока температура повітря (оптимальна — 28...30°С) та часті зливи в другій половині літа, зокрема в серпні-вересні, — в період формування й визрівання качанів.

Джерелом диплодіозу є заражені рештки рослин і зерно, на яких гриб зимує у формі пікнід. Заражений насіннєвий матеріал є основою для поширення хвороби в нові райони.

Ураження качанів на деяких полях може сягати 15–25%.

Як водиться, хвороба проявляється через кілька тижнів після викидання приймочок. Уражені рослини миттєво відмирають, листя набуває тьмяного сірувато-зеленого відтінку, що нагадує пошкодження морозом. На рослинах, які загинули до визрівання, утворюються зморщені качани із плюсклим зерном. У хворих зерен сіра або коричнево-матова оболонка, на зародку розвиваються пікніди збудника. На зернах і в проміжках між ними, а також на внутрішньому боці обгортки добре помітна біла грибниця, на якій видно пікніди гриба. Частіше страждає нижня частина качана. За слабкого ураження грибницю можна знайти, лише розламавши качана.


 
 

Цікаве

Загрузка...