WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Хвороби кукурудзи - Реферат

Хвороби кукурудзи - Реферат

Бактеріальні стеблові гнилі спричинюються трьома видами бактерій: Pseudomonas hoici Kendrick, Erwinia carotovora Holland і Erwinia dissolvens Burkh.

Ураження бактерією Ps. hoici звичайно проявляється перед викиданням волотей і характеризується появою у верхніх частинах стебла великих (до 10 см завдовжки) розпливчастих плям кремового кольору з широкою темно-бурою або фіолетовою облямівкою. В уражених рослин всихають верхівки та підсихають із країв середні листки, а нижні залишаються зеленими. Внутрішні тканини в місцях ураження набувають вигляду спочатку густої світло-сірої, згодом темно-коричневої маси з неприємним запахом. Такі рослини врожаю не дають. Хвороба частіше проявляється на зрошуваних ділянках.

Від ураження бактерією E. carotovora центральний листок рослини в'яне, скручується й жовтіє, а згодом в'яне вся рослина. Плями на стеблах не з'являються. Всередині стебла, у верхній частині, утворюється сіра гнила маса з дуже неприємним запахом. Хвороба частіше проявляється на пасинках кукурудзи в умовах зрошення.

Ураження бактерією E. dissolvens частіше проявляється у першій половині вегетації рослин. Хворі рослини відстають у рості, листя набуває світлого кольору. На стеблах, обгортках качанів і листках, особливо тих, що охоплюють основу стебла, з'являються коричневі, потім майже чорні плями, що перетворюються в гнилісну м'яку слизувату масу з неприємним запахом. Згодом уражені тканини зсихаються й залишаються тільки судинні пучки. У місці ураження стебло переламується й падає. Особливо інтенсивно хвороба поширюється за надмірної вологості й температури 25...30°С. Зараженню сприяють пошкодження рослин комахами та механічні поранення під час догляду за посівами.

Джерелом інфекції можуть бути рослинні рештки, а також зимуючі бур'яни, що уражуються гнилями. Деякі збудники можуть уражувати насіння або перебувати в ньому у вигляді склероціїв.

Стеблові й кореневі гнилі спричинюють зрідженість посівів і набагато знижують продуктивність рослин. Вилягання уражених рослин значно ускладнює механізоване збирання кукурудзи.

Система заходів боротьби із хворобами кукурудзи

Слід запропонувати систему, що її розробив Інститут зернового господарства УААН, яка передбачає виведення та районування стійких проти хвороб сортів і гібридів; оздоровлення насіння; боротьбу з хворобами в період вегетації рослин; вирощування непошкодженого, доброякісного врожаю і запобігання його втратам під час зберігання, а також карантинні заходи.

Створення й районування стійких проти хвороб гібридів і сортів кукурудзи

Найрадикальнішим і економічно найефективнішим методом боротьби з хворобами кукурудзи є створення стійких проти них гібридів і сортів.

Є багато хвороб кукурудзи, що виникають у різні періоди вегетації рослин. Ступінь розвитку деяких із них залежить від екологічних умов певної зони. Тому селекційні роботи слід спрямовувати на створення таких гібридів і сортів кукурудзи, які мали б групову стійкість проти найшкідливіших для певної еколого-географічної зони хвороб.

У районах із високою вологістю грунту та недостатнім його прогріванням насамперед потрібно створювати сорти з підвищеною стійкістю проти пліснявіння насіння і хвороб сходів. В умовах надмірної вологості грунту в період достигання й збирання кукурудзи важливою є селекція на стійкість проти хвороб качанів, особливо таких, у боротьбі з якими малоефективні інші методи. Досвід деяких зарубіжних і вітчизняних вчених свідчить, що селекцією можна підвищити стійкість кукурудзи навіть проти таких хвороб, як бактеріальне в'янення, пухирчаста сажка тощо.

Для виробництва можна рекомендувати низку сучасних сортів і гібридів, яким треба приділити увагу за комплексом у них цінних ознак, у т. ч. стійкістю проти пухирчастої сажки (див. табл. 2).

Проте слід пам'ятати, що стійкість гібридів добре проявляється в першому поколінні, а в дальших вона помітно зменшується. Правильній оцінці стійкості гібридів і сортів кукурудзи проти хвороб сприяє робота сортодільниць у різних зонах України.

Агротехнічні заходи оздоровлення кукурудзи від хвороб

У боротьбі з хворобами кукурудзи важливе значення мають агротехнічні заходи, спрямовані на відчутне зменшення резервацій інфекції і підвищення стійкості рослин проти хвороб. До них належать: дотримання правильних сівозмін, строків сівби тощо.

Правильна сівозміна. Часте вирощування кукурудзи на одному й тому самому полі або монокультура її призводять до накопичення в грунті збудників сажкових хвороб, гельмінтоспоріозу, диплодіозу тощо. Правильне чергування культур у сівозміні сприяє зменшенню інфекції багатьох хвороб, оскільки частина збудників гине, не знайшовши рослини-живильника, а деякі відмирають унаслідок появи іншої мікрофлори в ризосфері рослин. Для біологічного очищення грунту від багатьох збудників хвороб треба не висівати кукурудзу на одній і тій самій площі протягом двох-трьох років. За сильного розвитку таких хвороб, як летюча сажка й ризоктоніоз, повторно вирощувати кукурудзу на тому самому полі можна через чотири-п'ять років. Поля в сівозміні розміщують так, щоб посів кукурудзи поточного року не був поряд із торішнім її посівом. Це зменшує поширення інфекції хвороб на нові посіви кукурудзи. Не слід також розміщувати посіви проса й могару поблизу посівів кукурудзи, оскільки це може призвести до посилення розвитку бактеріозу на качанах унаслідок пошкодження їх хлібними клопами.

У степових і деяких інших зонах України можна висівати кукурудзу по кукурудзі на товарне зерно й силос, але при цьому слід вдаватися до додаткових заходів боротьби з хворобами та шкідниками.

Строки сівби та глибина загортання насіння

Велике значення для підвищення стійкості кукурудзи проти хвороб має сівба насіння в оптимальні строки, коли температура грунту сягає 9...12°С. Рання сівба кукурудзи за нижчих температур призводить до посилення ураженості насіння пліснявінням, стебловими й кореневими гнилями, а пізня — до посилення розвитку пухирчастої та лючої сажок і більшої сприйнятливості рослин до нігроспорозу, а також до пліснявіння качанів у полі й під час зберігання. Ефективним заходом боротьби з пліснявінням насіння й проростків є правильна глибина загортання насіння. Для степової і лісостепової зон кукурудзу звичайно рекомендують висівати на глибину 8 см, у зволоженіших зонах, на важких за механічним складом грунтах — 4–5 см, на легких — 6–8 см. Визначаючи глибину загортання насіння, треба враховувати також зволоженість орного шару грунту. Один із способів боротьби — сівба зрілим, добре виповненим насінням, яке дає могутніші сходи та менш сприйнятливе, ніж недозріле, до ураження грунтовими грибами. У районах недостатнього зволоження після сівби кукурудзи рекомендується провадити коткування, що поліпшує умови проростання насіння, зменшує його пліснявіння й ураженість стебловими та кореневими гнилями.


 
 

Цікаве

Загрузка...