WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Утримання та годівля холостих і поросних свиноматок - Реферат

Утримання та годівля холостих і поросних свиноматок - Реферат

При годівлі за системою Spin денну порцію корму розсипають на солому в зону відпочинку свиноматок. Але це викликає конкурентну боротьбу за корм і, як наслідок, — агресію тварин, і призводить до постійного перемішування підстилки в зоні відпочинку.

Менше кормів, менше зусиль, більше кращих поросят!

Усі вищезгадані системи утримання не дають змоги організувати індивідуальне дозування годівлі тварин відповідно до їх фізіологічних потреб вгодованості тощо. Ці проблеми були розв'язані за допомогою кормових станцій, розроблених у 80-ті роки минулого сторіччя. Щодо визначених нами критеріїв: кормові станції дають можливість утримувати свиноматок групами, за потреби з використанням підстилки, що природно для них (фото 6). Це виключає агресію свиноматок відносно одна одної, бо відсутня конкуренція за корм та місце відпочинку, дає змогу контролювати тепловіддачу тіла за рахунок відпочинку (або в групі, або індивідуально). Тварина веде себе цілком природно, вживає корм у будь-який час, коли відчуває в цьому потребу. Водночас оператору надається можливість керувати годівлею індивідуально кожної свиноматки, спрощується система моніторингу і управління стадом за допомогою сепараторів, якими обладнана кормова станція.

За даними досліджень вчених університету Плімута, використання кормових станцій дало змогу підвищити запліднюваність свиноматок на 1,33%, багатоплідність — на 1,18 поросяти (на 3,4), зменшити річну вибраковку свиноматок на 4,4%. Застосування кормових автоматів дало можливість отримувати від свиноматки на 0,07 більше опоросів на рік, зменшити на 23,5% кількість непродуктивних днів на рік за рахунок зменшення прохолостів, збільшити на 0,3 голови вихід ділових поросят від свиноматки та скоротити на 100 кг витрати кормів у розрахунку на 1 свиноматку за цей самий період. Використання електронної годівлі підвищило, порівняно з утриманням в індивідуальних станках, приведення в охоту на 2,8%, прихід в охоту на сьомий день — на 7,2%, запліднюваність свиноматок — на 4,9%, масу гнізда поросят після народження на 1,0 кг та масу гнізда поросят при відлученні — на 0,9 кілограма.

Головна перевага цієї технології — відсутність людини. Кожна свиноматка ідентифікується автоматично, як тільки заходить до кормової станції. За нею закриваються і блокуються двері, щоб ніхто їй не заважав. Вона одразу починає отримувати порціями по 100 г зволожений корм з проміжком часу 30–40 с (ці параметри можна регулювати). Отже, 2,5 кг корму свиноматка отримує приблизно за 17 хв. Ще 2–3 хв система чекає, поки свиноматка сприйме, що годівля закінчена. Потім двері розблоковуються, і наступна свиноматка потрапляє в станцію, починається новий цикл. Таким чином одна станція за 1 годину може нагодувати три свиноматки, за добу — з урахуванням реального руху тварин — 50–60 голів. Отже, станція, що коштує близько 20 тис. грн., на кожну свиноматку утримання покладає приблизно 350 грн витрат на обладнання. Цікаво, що система забезпечує не лише годівлю. Кожна свиноматка, що виходить зі станції, прямує вузьким коридором до так званого сепаратора, який має два виходи. Якщо саме цю свиноматку треба переводити на опорос, вакцинувати, перевіряти кондицію або осіменяти, вона буде відокремлена в спеціальний невеликий загін. Завдання спеціаліста — один раз зайти в цей загін, побачити, хто був відібраний станцією та виконати відповідні дії. Якщо свиноматці не заплановано ніяких заходів, вона через сепаратор потрапляє назад в основний загін, де може відпочивати, пити воду, спілкуватися, з ким вона хоче.

Кожен день сумлінні оператори із запліднення проганяють через загони з свиноматками кнура для визначення перегулів, а система забезпечує автоматичне визначення свиноматок, що перебувають у стані охоти без втручання людини.

Як це відбувається? В загоні є станок з кнуром, відокремлений від загону з свиноматками майже повністю: є тільки невеликий отвір у спеціальному пристрої для визначення настання охоти. Свиноматка в стані охоти через цей отвір цікавиться кнуром, шукає з ним спілкування. Пристрій підраховує, скільки часу свиноматка провела біля кнура, скільки було візитів. Автоматично тварина позначається кольоровим маркером, і комп'ютер видає інформацію, на яку свиноматку слід звернути увагу. Сепаратор після годівлі також її відокремить.

Порівняно з утриманням свиноматок на глибокій підстилці з вільним доступом до корму, добова економія кормів становить 3 кг на свиноматку. На фермі у 150 свиноматок такого утримання це становить на добу 450 кг корму. У вартісному вимірі (якщо мова йде про якісний збалансований корм) — близько 400 грн, за рік це становить 146 000 грн. Система у повній конфігурації для утримання такої кількості свиноматок коштує приблизно саме такі гроші.

Якщо порівняти з ізольованими клітками, то з власного досвіду хочемо навести такі дані. Середня маса поросят, що народжувались після утримання свиноматки в ізольованій клітці, менша за масу поросят із кормової станції на 0,35 кг. Таке зменшення відповідає ймовірності втрат поросят на 14%. Ферма з трьома кормовими станціями продукує 4000 поросят на рік, відтак додатково отримує 4000 ґ 14% = 560 поросят. Маючи на кожному 300 грн прибутку, додатково отримуємо 168 000 грн. Це вже більше, ніж вартість системи, тобто термін окупності — менше року.

До уваги потрібно також узяти цифри високої збереженості маточного поголів'я. Скільки коштує нині сучасна генетика, знають усі, хто намагається мати на фермі продуктивне поголів'я. Ми думаємо, що господарям, які витрачають значні кошти на закупівлю ремонтних свинок, не байдуже, скільки ця свинка дасть повноцінних опоросів: два чи сім. А це залежить від умов, у яких вона утримується. В таблиці наведено результати порівняння продуктивності свиноматок за їхнього утримання в період поросності великими групами з вільним доступом до корму (1 група) та з аналогічним утриманням, але з використанням технології кормової станції (2 група).

Як свідчить таблиця, зі збільшенням віку свиноматок нормована годівля за системою кормової станції сприяє більш високому прояву відтворювальної здатності свиноматок та більш тривалому їх використанню.


 
 

Цікаве

Загрузка...