WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Утримання та годівля холостих і поросних свиноматок - Реферат

Утримання та годівля холостих і поросних свиноматок - Реферат

Реферат на тему:

Утримання та годівля холостих і поросних свиноматок

Існує думка, що групове утримання свиней з використанням солом'яної підстилки більш природне та дешеве. Така система утримання успішно використовується в багатьох країнах світу для різних технологічних груп тварин. Але вона породжує і певні труднощі. Автори розглядають проблему утримання холостих та поросних свиноматок в умовах різних технологій виробництва свинини.

На промислових комплексах та свинофермах минулих часів утримання поросних свиноматок здійснювалось здебільшого групами по 5–20 голів. В останні роки в Україні, у зв'язку з інтенсифікацією свинарства, більшого розповсюдження набуло утримання холостих і поросних свиноматок в індивідуальних ізольованих клітках-боксах. З розповсюдженням альтернативних технологій виробництва свинини впроваджується великогрупове утримання свиноматок на глибокій підстилці з різними варіантами їх годівлі. За результатами опитування, проведеного ТОВ "Промагрокомбінат" в чотирьох східних областях України, популярність різних видів утримання свиноматок розподіляється за пропорцією, наведеною на рисунку 1. Тобто, близько 60% схильні до традиційного дрібногрупового їх утримання, третина опитаних налаштовані на індивідуальне утримання і менш ніж 10% розглядають інші варіанти.

На наш погляд, існують декілька критеріїв для вибору системи утримання холостих і поросних свиноматок: це, першою чергою, наскільки технологія забезпечує комфортні умови утримання тварин, їх фізіологію та етологію. Друге, і, це не менш важливо, — наскільки технологія забезпечує правильну годівлю свиноматок. По-третє, це, якою мірою вона дає змогу здійснювати моніторинг та управління стадом і, по-четверте, — це її вартість та терміни окупності інвестицій.

Дешево і сердито

З огляду на вищезгадані критерії, традиційна дрібногрупова система утримання має свої недоліки. Певна група свиноматок має обмежену спільну територію, групову годівницю та автонапувалку. Здебільшого роздавання кормів здійснюється вручну або за допомогою групових дозаторів у групову годівницю. При утриманні тварин на суцільній бетонній підлозі виникає значна конкуренція за більш комфортне місце відпочинку, яке доповнюється агресивною поведінкою біля годівниці. І тому навіть чітко дозований корм, який надходить у годівницю, розподіляється між свиноматками відповідно до місця в ієрархії. Сильніші свиноматки отримають більше, слабкіші — менше. А трапляються випадки, коли найбільш слабких свиноматок зовсім не підпускають до годівниці, що спричиняє часті перегрупування станків, а це, своєю чергою, є значним стресовим фактором для тварин. Догляд та утримання тварин в таких станках є не досить зручними, особливо при нумерації татуюванням, але доступними. Складним є і виділення свиноматки для будь-яких маніпуляцій. Технологічні операції із годівлі та видалення гною трудомісткі. Наслідок такого утримання — травмування свиноматок, переривання вагітності, надмірна вгодованість одних та недостатня інших, збільшення прохолостів як плата за досить низьку вартість станкомісця.

Комфортна в'язниця

Утримання в індивідуальних станках значно різниться. Тут у кожної свиноматки своя обмежена територія, своя індивідуальна годівниця, здебільшого свій індивідуальний дозатор корму, майже повна механізація виробничих процесів.

Відповідно до визначених нами критеріїв, тут є суттєва відмінність від утримання в груповому станку. Позитивним є те, що практично відсутня агресія, а свиноматка не може завдати шкоди іншій, бо вона обмежена кліткою і це зводить до мінімуму травмування тварин і пов'язані з цим наслідки.

З іншого боку, свиноматка втрачає будь-яку можливість активно рухатись, а при проведені опоросів у станках з фіксацією вона практично все своє життя обмежена в русі. При такому способі утримання існує й проблема переохолодження тварин взимку, оскільки вони не можуть концентруватись в групи і підтримувати тим самим оптимальну температуру тіла. А в більшості приміщень для цієї технологічної групи в Україні опалення приміщення не передбачене. Звідси застійні явища, порушення обміну речовин, зниження відтворювальної здатності, психологічне пригнічення, і, як наслідок, висока ймовірність захворювання тварин.

Стосовно другого визначеного нами критерію, то при механічному роздаванні кормів з використанням індивідуальних дозаторів можливість отримання свиноматкою визначеної для неї індивідуальної кількості корму досить висока. Але дозатори регулюються персоналом, що завжди проблематично. За годівлі свиноматок вручну ця проблема вирішується ще гірше через людський фактор. Отже, висновок — ця система утримання також не гарантує оптимальної годівлі, хоча умов для цього створює більше, ніж групова клітка.

Щодо управління стадом вона є найбільш зручною, бо дає можливість обслуговувати кожну тварину окремо. Однак ця система утримання є досить дорогою. Кожний клітка-бокс коштує приблизно 1000–1200 грн, а з підведенням комунікацій та монтажем системи кормороздавання ця цифра значно збільшується.

Свобода і "демократія"

З розвитком енергоощадних технологій з'явилася система утримання свиноматок на глибокій підстилці як незмінній протягом циклу або двох, так і періодично змінній. Ці технології також мають свої переваги і недоліки.

За утримання великими групами з використанням соломи (фото 3) для свиноматок є більш природні та більш комфортні умови. Вони мають великий простір для пересування, що дає змогу моціону. Наявність великої площі станка, достатньої кількості соломи в станку та необмеженої кількості корму в самогодівниці приводить до зниження агресії у свиноматки і, як наслідок, зниження рівня їх травматизму. Біологічне тепло, яке виділяє глибокий шар підстилки, та значні вологовбираючі можливості злакової соломи створюють взимку більш комфортні умови утримання. Але моніторинг та управління стадом тут значно гірші, ніж за використання раніш описаних систем утримання. Споживання корму за такої системи перевищує 6 кг, що призводить до значного його перевитрачання — майже вдвічі, і, як наслідок, кондиції свиноматок з другим та третім опоросом є надмірними: вони не вміщуються в типові європейські станки для опоросу. Народжувані ними поросята мають масу 1,8–2,1 кг, що, з одного боку, є дуже добрими стартовими умовами для їх виживання та росту, а, з іншого, — надмірне навантаження на родові шляхи та надмірні кондиції спричинюють проблему з наступним приходом їх в охоту та з запліднюваністю.

З точки зору вартості — ця система є надзвичайно дешевою в будівництві та експлуатації, бо не потребує спеціалізованих приміщень, спеціалізованого обладнання. Для утримання свиноматок придатні приміщення будь-якої конструкції і навіть ангари. Негативною стороною цієї системи, поряд з уже перерахованими, є велика кількість (2 кг на свиноматку на добу) солом'яної підстилки та незручності в її розстиланні.

Вчені порівняли продуктивність свиноматок, яких утримували у період поросності великими групами на глибокій підстилці з електронним дозуванням кормів, з продуктивністю їх аналогів, що утримували в індивідуальних станках. Опороси для свиноматок обох груп проводили в традиційних станках.

Встановлено, що свиноматки яких утримували великими групами на глибокій підстилці, народжували на 8,1% більше живих поросят, на 4,6% більше їх залишалось до відлучення. Однак, за словами дослідників, зв'язку між кількістю поросят і типом утримання не виявлено. Не виявлено також впливу сезону опоросу, маси поросят при народженні і тривалості лактації на вихід поросят до відлучення. При обох типах утримання він становив 13%. Утримання свиней великими групами на глибокій підстилці збільшило на 1 день, або 18,5%, тривалість приходу в охоту після відлучення та зменшило їх запліднюваність на 2,2 відсотка.

Удосконалена "демократія"

Враховуючи простоту, дешевизну та позитивні моменти утримання холостих свиноматок на глибокій підстилці, вченими та практиками різних країн впроваджувались різні вдосконалення цієї системи утримання з метою впорядкування годівлі свиноматок. У Голландії була розроблена система "добровільного" розташування свиноматок в індивідуальних станках на період годівлі. Ця система працює і нині в АЗТ "Агро-Союз" Дніпропетровської області, в цеху відтворення свиноматок та їх утримання в перший період порісності. В Європі використовувалася система годівлі типу "кафетерій", за якої свиноматок годували в індивідуальних станках за межами приміщення, переганяючи їх туди на час годівлі. Але обидві системи мають той недолік, що в індивідуальні станки потрапляють різні за масою та фізіологічним станом тварини, а нормування годівлі проводять за нормами на середню свиноматку. Відповідно, більші тварини недоїдають, а менші — переїдають, бо оператор не в змозі ідентифікувати тварин через їх велику кількість. У Великій Британії розроблена і використовується система Biofix, за якої годівлю свиноматок проводять в індивідуальних кормомісцях, аналогічних тим, які показані на фото 4. Корм в кожне кормомісце подається поступово у міру поїдання його найповільнішою твариною. Передбачається, що кожна свиноматка отримує свою норму, бо якщо котрась із тварин відтіснить іншу, то остання займе її місце, а за цей період корму надійде незначна порція. Ця система не без вад попередніх двох, а, крім того, вона викликає роздратованість і агресію свиноматок, які їдять швидко. До недоліків цієї системи належить і її "вибагливість" щодо чистоти та консистенції комбікорму.


 
 

Цікаве

Загрузка...