WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Урожайність озимої пшениці в умовах посухи - Реферат

Урожайність озимої пшениці в умовах посухи - Реферат

Значну диференціацію сортів за стійкістю до посухи виявлено в 1999 2000 і 2003 роках, але найбільшою вона була в екстремальному посушливому 2007 році, про що свідчить рівень урожайності

Адаптованішими до екстремальних умов посухи весняно-літнього періодів виявились сорти Прима одеська, Золотоколоса, Зіра, Писанка, Подолянка, Одеська 51, Повага, Смуглянка, Супутниця, Столична, Куяльник, Херсонська безоста, Землячка одеська, Білосніжка, Фаворитка, Лузанівка одеська, Косовиця та інші.

У багатьох сортів, передусім у таких, як Василина, Дальницька, Елегія, Зустріч, Миронівська 67, фіксували втрату тургору в денні часи й відновлення його вранці, скручування листків. У сортів Білосніжка, Білоцерківська напівкарликова, Глібовчанка, Землячка одеська, Співанка, Батько, Веста, Дар Луганщини, Миронівська 67, Доля, Дальницька, Побєда 50, Миронівська ранньостигла відмічали передчасне пожовтіння й відмирання листя нижнього ярусу, всихання верхівок листків, нерівномірність за фазами росту й розвитку; стеблостій був невирівняний. У дуже пригніченому стані перебували сорти, зараховані до посухостійких: Вдала, Селянка, Тронка, Харус, а також сорти Ренан, Побєда 50, Доля, Копилівчанка, Ліона, Миронівська ранньостигла, Батько, Василина, Дар Луганщини, Диканька.

Водночас із польовим обстеженням стану рослин в умовах посухи, для оцінки посухостійкості сортів враховували також рівень продуктивності

У степовій зоні посуха була жорсткішою, тому врожайність сформувалася найнижчою: в середньому на трьох сортостанціях по 29,8 ц/га; в лісостеповій і поліській зонах, де посуха була меншою (постраждали в основному південні регіони), зібрали, відповідно — 51,1–39,9 ц з гектара.

У Степу й Лісостепу вищу продуктивність мали сорти Подолянка, Зіра, Супутниця, Куяльник, Смуглянка, Білосніжка, Херсонська безоста, Писанка, Лузанівка одеська, Золотоколоса, Фаворитка, а в Поліссі — Миронівська 67, Фаворитка, Зустріч, Подолянка, Прима одеська, Куяльник, Смуглянка і Золотоколоса.

На сортостанціях степової зони найбільше постраждали від посухи сорти Фарандоль, Ренан, Миронівська 67, Доля, Харківська 105, Панна, Сніжана, Веста та інші. На Новоодеській сортодослідній станції сорти Фарандоль, Ренан, Доля, Сніжана, Веста сформували врожайність по 14,3–19,3 ц/га, тоді як сорти Куяльник, Супутниця, Пріма одеська, Білосніжка, Писанка — по 29,9–35,8 ц/га. На Старобільській сортостанції Луганської області врожайність низькопосухостійких сортів Доля, Фарандоль, Миронівська 67, Миронівська ранньостигла, Панна, Вдала становила 13,6–25,0 ц/га, а сортів із вищою стійкістю (Смуглянка, Білосніжка, Супутниця, Апогей луганський, Фаворитка) — 36,0–41,9 ц/га. Найбільших збитків завдала посуха на Ізмаїльській сортодослідній станції, де польова оцінка відмічена в 1–3 бали, врожайність — 7,0–18,1 ц/га. Найнижча продуктивність була в сортів Панна і Дальницька, відповідно, — 7,0 і 10,8 ц з гектара.

У лісостеповій зоні найбільше постраждали від посухи сорти Ренан, Харківська 105, Ремеслівна, Вдала, Дар Луганщини, Дальницька, Глібовчанка, Диканька, Миронівська ранньостигла. Найнижча врожайність була на Хмельницькому обласному центрі експертизи сортів рослин, де сорти Глібовчанка, Миронівська 67, Зустріч, Левада, Прима одеська сформували врожайність на рівні 16,3–20,2 ц/га. Кращий урожай дали сорти Смуглянка, Володарка, Куяльник, Подолянка, Золотоколоса, Деметра, Перлина Лісостепу, Повага, Супутниця, Білосніжка. Наприклад, сорти Золотоколоса, Володарка, Білосніжка, Смуглянка на Кіровоградській та Ілінецькій сортостанціях дали по 72,0–79,0 ц/га, а сорт Повага в Центрі сортознавства та сортовивчення — 62,7 ц з гектара.

У поліській агрокліматичній зоні кращу врожайність формували сорти Смуглянка, Золотоколоса, Ніконія, Супутниця, Крижинка, Ремеслівна, Либідь, Фаворитка. На Андрушівській сортостанції сорти Золотоколоса, Смуглянка, Веснянка, сформували врожайність на рівні 75,7–81,2 ц/га; на Городенківській сорти Веснянка, Смуглянка, Білоцерківська напівкарликова, Ніконія, Фаворитка дали по 69,0–78,5 ц/га. Тоді як на Козелецькій і Костопільській сортостанціях частина сортів, насамперед Сніжана, Веста, Дар Луганщини, Глібовчанка, Віта, Дальницька, Ліона, Панна, Сірена одеська, мали врожайність лише 20,8–25,0 ц з гектара.

Задля справедливості, варто сказати, що оцінка стійкості до посухи за абсолютною врожайністю сортів у посушливі роки не завжди є надійною, оскільки її визначають за багатьма морфоагробіологічними властивостями певних сортів. За твердженням П. Шенкеля, сорти менш стійкі, але з вищим потенціалом продуктивності, можуть у посушливі роки формувати врожайність не нижчу за високопосухостійкі, тільки продуктивність у них буде нижча. З огляду на це для повнішої оцінки посухостійкості та можливості диференціації сортів за посухостійкістю ми провели оцінювання посухостійкості за рівнем зниження врожайності на фоні посухи, порівнюючи показники зі сприятливими за вологозабезпеченням і температурним режимом роками. Для чого взяли показники врожайності за посушливий 2007 та сприятливий 2005 роки (рис. 1).

У посушливому 2007 році проти сприятливого за вологозабезпеченням і температурним режимом 2005 роком урожайність сортів озимої пшениці зменшилась на 43,6%.

Найменше знизилася врожайність у сортів Подолянка, Лузанівка одеська, Повага, Трипільська, Куяльник, відповідно, — 39,8, 28,4, 12,7, 12,2 і 33,0 відсотки. Найбільше в сортів Глібовчанка, Зустріч, Копилівчанка, Панна, Харус, Альбатрос одеський, Перлина Лісостепу — 50,2–62,1%. Незначне зниження врожаю в посушливий рік проти сприятливого в сортів Повага й Трипільська свідчить про їхню високу посухостійкість. Підвищений гомеостаз за різного поєднання умов зволоження й температурного режиму, зберігаючи відносно стабільну врожайність на високому рівні, мали сорти Пошана, Смуглянка, Подолянка, Куяльник, Повага, Херсонська безоста, Хуторянка, Ювілейна 100, Трипільська та інші.

Оскільки в різних грунтово-кліматичних зонах зафіксовано не однаковий характер посухи, різні поєднання вологості й температури грунту та повітря, які фіксували в різні фази росту й розвитку рослин, сорти в одних умовах виявлялися посухостійкими, а в інших менш стійкими. Так, сорти Деметра, Крижинка, Елегія, Перлина Лісостепу, Володарка, Столична за посухостійкістю та врожайністю мали переваги тоді, коли їх вирощували в умовах Лісостепу, а в степовій зоні було значне зниження врожаю.


 
 

Цікаве

Загрузка...