WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНаукознавство → Геронтологія як наука про старість і старіння - Реферат

Геронтологія як наука про старість і старіння - Реферат


Реферат на тему:
Геронтологія як наука про старість і старіння
ПЛАН
1. Основні поняття геронтології.
2. Загальні закономірності й теорії старіння.
3. Види старіння.
4. Історія розвитку геронтології як науки.
Геронтологія - (з грец. мови геронтос - старіння і логос - наука) - це наука про старість і старіння, що вивчає процеси старіння із загальнобіологічних позицій, а також досліджує суть старості та вплив її приходу на людину і суспільство.
Необхідно чітко розрізняти поняття старіння і старість.
Старість - закономірно наступаючий заключний період вікового індивідуального розвитку.
Старіння - це руйнівний процес, що призводить до зниження фізіологічних функцій організму. Старіння представляє собою постійно розвиваючі і незворотні зміни структур і функцій живої системи. Старіння - це перш за все функція часу, його не можна зупинити. Старість і смерть - неминучі.
Основні поняття геронтології - вік, старіння, старість, довголіття, безсмертя - відображають людські уявлення про життєві процеси, об'єктивні закони життя, а також сильне бажання жити довго.
Закономірності - це стійкі, повторювані, об'єктивно існуючі суттєві зв'язки у даному явищі.
Старіння пов'язане зі змінами, що проходять на всіх рівнях організації життєвої матерії.
Закономірні вікові зміни організму називають гомеорезом. Визначення гомеореза дозволяє прогнозувати темп старіння - природний, прихований чи повільний.
Існує дві традиційні точки зору на причини розвитку старіння (закономірності):
1. Старіння - генетично запрограмований процес, результат закономірної реалізації програми, закладеної у генетичному апараті.
2. Старіння - результат руйнування організму, викликаний різними факторами, дія яких повторюється і накопичується на протязі всього життя.
У даний час є більш як 200 різних теорій процесу старіння.
На думку болгарського геронтолога Г. Стойнева, найбільш близькі до істини теорії і концепції, які представляють старіння як біосоціальні явища, на динаміку яких впливають генетичні, соціальні, економічніфактори.
По суті, кожна із вказаних характеристик старіння є функцією часу, що представляє конкретний вид і форму хронопатології інволюційного процесу.
Види старіння:
Природнє (фізіологічне, нормальне) старіння характеризується визначеним типом і послідовністю вікових змін, що відповідають біологічним, адаптаційно-регулятивним можливостям даної людської популяції.
Сповільнене (ретардіроване) старіння відмічається більш повільним, темпом вікових змін. Проявом цього типу старіння є феномен довголіття.
Передчасне (патологічне, прискорене) старіння характеризується раннім розвитком вікових змін чи більш вираженим їх проявом в цей чи інший віковий період.
Їх розвиток.
Феномен старіння цікавив людей дуже давно. Міфи і легенди про вічну молодість, довголіття і безсмертя супроводжували людство на протязі всієї історії. З впевненістю можна сказати, що вчення про старість бере свій початок з моменту виникнення медицини.
Основоположник американської геронтології - лікар І. Нашер вважав, що старість є хвороба, перед якою медицина безсила. Під його керівництвом у 1912 р. в Нью-Йорку було створено перше наукове товариство.
Основоположником радянської геронтології вважають О. О. Богомольця. У 1938 році під його керівництвом була проведена одна із перших в світі наукових конференцій, присвячених проблемам старіння і довголіття.
Свій вклад у вивчення проблем геронтології і активного довголіття внесли З. Г. Френкель, В.І. Нікітін, І. А. Аршавський, І. В. Давидовський, О. В. Нагорний. та ін.
Література
1. Давыдовский И.В. Геронтология. - М., 1966
2. Медицинские и социальные проблемы в геронтологии. - М., 1996
3. Комфорт А. Биология старения. - М., 1987
4. Руководство по геронтологии. - М., 1990
5. Популярная энциклопедия пожилого человека. - Самара, 1996
6. Холостова Е.И. Социальная работа с пожилыми людьми: Учебное пособие. - М.: Издательско-торговая корпорация "Дашков и К", - 2002. - 296с.Яцемирская Р.С., Беленькая И.Г. Социальная геронтология. - М., 1999

 
 

Цікаве

Загрузка...