WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНаукознавство → Наука як форма суспільної свідомості. Специфіка медичної науки - Реферат

Наука як форма суспільної свідомості. Специфіка медичної науки - Реферат

лише теоретичну та експериментальну медицину. Така думка неправильна, оскільки клінічні спостереження на здорових і хворих людях, без сумніву, можуть дати незрівнянно більше, ніж досліди на тваринах, якими займаються експериментатори. В кінцевому рахунку всі знання, якими володіють медики, все, що доповнюється хіміками, фізиками, математиками, представниками інших наук, - все це призначено людині, клініці. Робота ж безпосередньо з людиною має багато особливостей, і остаточна оцінка нових методів, їх клінічне вивчення з урахуванням індивідуальних особливостей людей - це важлива, особливо складна частина медичної науки.Клініцист повинен вивчати нові пропозиції, визначати цінність нових лікарських препаратів. Ніякі нові засоби, ніякі нові методи лікування хворого не повинні застосовуватись таким чином, щоб вони могли принести йому хоч якусь шкоду. Таким чином, клінічна медицина є не тільки частиною медичної науки, не тільки наукою, але й найважливішою частиною медицини.
Клінічна медицина представляє собою поєднання науки та мистецтва, вона потребує психологічного підходу до хворого. Служінню людині присвячена медицина усіх ланок, але найвища ланка - клінічна медицина - безпосередньо пов'язана з людиною і практична направленість не відриває її від науки, а навпаки - надає їй особливого значення.
Кажучи про взаємозв'язок медицини з іншими науками, не можна не відмітити величезну важливість проблем світогляду в медицині. Завдяки матеріалістичним поглядам з'явились такі вчення, як дарвінізм, вчення про умовні рефлекси І. П. Павлова, сучасні основоположні дослідження в галузі радіобіології, молекулярної біології, генетики, генної інженерії. На відміну від пануючого на всьому пострадянському просторі в часи Радянського Союзу марксистсько-ленінського світогляду, за кордоном захоплювалися містикою, парапсихологією, психосоматикою Фрейда, неофрейдизмом, теологічними поглядами Сельє та інш.
Хімія, фізика й біологія збагатили медицину на всіх етапах розвитку. Біохімія внесла багато нового у вивчення функцій людського організму. Медикаментозне лікування хвороб, яке почалося із застосування різних природних, переважно рослинних засобів, поступово завдяки успіхам хімії стало на нову основу. Більшість лікарських середників тепер синтетичні: штучно створюються препарати гормонів, вітамінів і т. д.
Великий вплив на розвиток медицини виявила фізика. Успіхи оптики, створення мікроскопа в свій час відкрили можливості вивчення структури тканин людського організму, клітин, а далі і різних хвороботворних мікроорганізмів. Електронна оптика дозволила поставити на новий рівень дослідження в галузі цитології, вірусології, молекулярної біології. Відкриття рентгенівських променів, радію, штучної радіоактивності призвело до створення радіобіології та медичної радіології.
Розвиток електроніки й особливо радіоелектроніки надзвичайно розширило можливості досліджень функцій людського організму.
Ультразвук, який використовується в діагностиці ряду захворювань; лазер, який виявився настільки важливим переважно в офтальмологічній мікрохірургії, - все це елементи вкладу фізики в медицину. Без успіхів фізики не було б таких галузей медицини, як гістологія, мікробіологія, космічна медицина, не було б таких широко застосовуваних методів дослідження хворих, як рентгенодіагностика, електрокардіографія, ендоскопічні дослідження, не було б променевого лікування пухлин.
Поряд з цим розвиток хімії й фізики викликав у медиків необхідність проведення спеціальних робіт по захисту людей від шкідливого впливу величезного потоку нових хімічних сполук, від іонізуючого випромінювання і т. д. Виникли нові розділи гігієни (радіаційна гігієна), спеціальні напрямки досліджень в професійній гігієні, самостійний розділ - вивчення канцерогенних агентів в оточуючому середовищі людини і т. д.
Так досягнення фізики й хімії збагачують медицину, а медицина сприяє подальшому розвитку цих наук, захищає людей від можливого шкідливого впливу нових агентів, використовуючи все цінне, що можна застосувати на користь людей для виявлення та лікування їх хвороб.
Впродовж останнього часу грандіозні успіхи біології висунули її поряд з фізикою в число лідируючих серед природничих наук. Завдяки досягненням фізики й хімії біологія змогла перейти до молекулярних досліджень, в результаті яких була встановлена будова молекули ДНК, розшифровка генетичного коду. Молекулярна біологія швидко розвивається, і зараз перед нею стоїть перспектива відкриття нових уявлень про віруси, про злоякісне перетворення клітин, отримання нових матеріалів по спадковості людини, вивчення й розробок методів генної інженерії.
Все це, безсумнівно, має виключне значення для медицини.
Дослідження в галузі основних природничих наук створюють фундаменти сучасної медицини. Впровадження нових методів обстеження та лікування потребує сучасної техніки. Це робить медицину більш потужною але й більш дорогою, потребує нових підходів до організації медичних закладів та виховання кадрів, які на сучасному етапі повинні володіти більшим арсеналом засобів та методів, нових для медицини і які потребують спеціальної підготовки.
Основні тенденції сучасної медицини: розділення її на все більше число спеціальностей, що стало необхідним в зв'язку з розвитком окремих її галузей і неможливістю для лікаря загальної практики, кажучи російською мовою "объять необъятное"; створення додатково великого числа нових напрямків, взв'язку з новими відкриттями в галузі фізики, хімії й біології, які потребують застосування цих відкриттів в медицині і розвиток наукових досліджень за цими напрямками; все більша технізація медицини, введення все більшого числа різних гематологічних, біохімічних, рентгенологічних, радіоізотопних, ендоскопічних, електрофізичних та інших досліджень.
Розвитку сучасної хірургії сприяло введення методів антисептики та асептики, введення в широку практику переливання крові та кровозамінників, антибіотиків, парентерального харчування. Безсумнівно допомогла і хімія полімерів, яка дала можливість замінити кровоносні судини, клапани серця.
У ХХ ст. була створена як спеціальність онкологія, збагачена поряд з хірургічними засобами лікування арсеналом засобів променевої терапії та хіміотерапевтичних препаратів. Виникла як наука медична генетика.
Значних змін зазнали на перший погляд нібито дрібні спеціальності, як, наприклад, офтальмологія, про яку колись казали, що всю цю спеціальність можна легко закрити мідною монетою. Тепер це дуже своєрідна й багата галузь медицини, котра за допомогою мікрохірургічних операцій та нових методів, введених в практику, рятує зір тисячам людей.
Час не стоїть на місці та вносить свої корективи в медичну науку. Ще не так давно ми раділи міжнародному успіху в подоланні на Землі інфекційного захворювання - віспи. А ХХ ст. потьмарилося насуванням нової епідемії - ВІЛ-інфекції. Тепер усі сили медичної науки в

 
 

Цікаве

Загрузка...