WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНаукознавство → Розвиток культури. Освіта. Наука. Техніка ХХ століття - Реферат

Розвиток культури. Освіта. Наука. Техніка ХХ століття - Реферат

жахливий вид. Хто захоче встановлювати таке на своєму будинку?" Це зауваження змусило Гуха задуматися про те, як зробити перетворювачі сонячної енергії чимось начебто черепиці, а не монтувати сонячні батареї на рамах, повернених до неба.
Через два роки винахід Гуха пішло в промислове виробництво. Це були сонячні панелі, якіможна кріпити безпосередньо на дахи, як дранку. Панелі зроблені з листової нержавіючої сталі, покритої дев'ятьма шарами кремнію, напівпровідниковою плівкою і захисним пластиком. Покрівельники закривають дах цими панелями як, звичайною дранкою, з тією різницею, що в даху попередньо необхідно просвердлити отвору, через які до панелей будуть підводитися проводу. У середньому досить закрити третина площі даху такими панелями, щоб одержувати електрика в кількості, достатньому для задоволення всіх енергопотребностей будинку після заходу сонця. Гуха думає, що його панелі економічно виправдають себе в деяких районах США, ще кращі перспективи відкриваються для них у Японії, де ціни на енергію високі, а уряд надає субсидії користувачам сонячної енергії.
З 1996 р. використовується ще один винахід, зв'язане із сонячною енергією: електростанція "Сонце-два", пущена в експлуатацію в пустелі Мохаве в Каліфорнії, робить електрика, забезпечуючи їм 10000 будинків. На площі 38 гектарів розташовано близько 2000 дзеркал, що направляють сонячне світло на 90-метрову "силову вежу", де нагрівається перенасичений сольовий розчин, що надходить потім до парогенератора, що надає руху турбіні. Такий розчин зберігає теплову енергію краще, ніж вода, і ентузіасти "Сонц-два" думають, що нова технологія дозволить зробити великі комерційні електростанції рентабельними в тих районах, де багато сонця і значне споживання електроенергії.
Космічна ера почалася майже одночасно з Атомною ерою. Американець Роберт Г. Годдард був одним з перших учених, що експериментують із системами ракетної тяги. У своїй невеликій лабораторії у Вустере, Массачусетс, Годдард працював з рідким киснем і гасом, використовуваними як паливо при запуску ракети в атмосферу. У 1926 р. він успішно запустив першу у світі ракету на рідкому паливі, що піднялося на висоту 12,5 м. Протягом наступних за цим 10 років Годдард домігся того, що його ракети досягали помірної висоти - 2 км, а інтерес до ракетобудування значно зріс як у США, так і у Великобританії, Німеччині і СРСР.
Ракети уможливили запуск штучних супутників і пілотованих людиною космічних апаратів. У 1957 р. Радянський Союз запустив перший "Супутник", у 1958 р. за ним пішли США, що відправили в космос "Експлорер-I". Поле людини в космос відбувся навесні 1961 р. Першим у космосі побував радянський космонавт Юрій Гагарін, а слідом за ним - американець Алан Б. Шепард-молодший.
Від цих спробних кроків у космосі до висадження на Місяць у 1969 р. і сьогоднішніх кораблів багаторазового використання американська космічна програма - свого роду дзеркало розвитку прикладних наук - пройшла значний шлях. Супутники зв'язку передають комп'ютерні дані, через них здійснюються телефонні розмови, ведеться тілі- і радіомовлення. Супутники прогнозу погоди поставляють нам дані, необхідні для завчасного оповіщення про жорстокі бури. Космічні технології породили тисячі видів продукції, використовуваних у повсякденному житті: від надлегких матеріалів, що застосовуються у виробництві кроссовок, до систем штучного дихання для лікарень.
Так само як в області фізики і хімії, так і в медицині, і психології велика частина Нобелівських премій після Другої світової війни була отримана американцями. Національний інститут здоров'я (НИЗ), що є основним центром біохімічних досліджень у США, зіграв ключову роль у цьому процесі. Складається з 24 автономних інститутів НИЗ займає 75 будинків, що розкинулися на 120 гектарах у місті Бетесда, штат Мериленд. У 1997 р. його бюджет складав 13 мільярдів доларів.
Ціль досліджень, що ведуться в інституті -одержання знань про профілактику, виявлення, діагностику і лікуванні захворювань і розладів -від найрідших генетичних порушень до банальної застуди. Гранти, виділювані НИЗ, підтримують вишукування близько 35 000 ведучих дослідників, що працюють у кожнім американському штаті і ряді закордонних країн. Серед тих, хто одержував ці гранти, - 91 лауреат Нобелівської премії по медицині. П'ять нобелівських лауреатів зробили свої відкриття в лабораторіях НИЗ.
Дослідження НИЗ сприяють формуванню багатьох досягнень медицини. Так, наприклад, смерть від пороку серця - "убивці номер один" у США - у період з 1971 р. по 1991 р. упала на 41 відсоток. За те ж час рівень смертності від паралічу знизився на 59 відсотків. Між 1991 і 1995 р. рівень смертності від раку упав майже на 3 відсотки - перше стійке зниження цього показника з часів уведення загальнонаціональної статистики в 30-х рр. Сьогодні удається вилікувати більш 70 відсотків дітей з діагнозом рак.
Завдяки НИЗ молекулярна генетика і дослідження генома людини зробили революційний переворот у біомедицині. У 80-х і 90-х рр. учені почали перші спроби корекції генетичних порушень у людському організмі. В даний час можливо локалізувати, ідентифікувати й описати функцію багатьох генів у геноме людини. Учені припускають, що ці нові знання дозволять увести генетичні тести, що виявляють схильність до захворювань, що уражають товсту кишку, органи подиху, і до інших видів раку, і прокладуть шлях превентивному медикаментозному лікуванню тих членів родини, для кого ці хвороби являють загрозу.
Напевно, найбільш вражаючим з наукових досліджень, що ведуться в США, є проект генома людини, здійснювана під егідою НИЗ. Мова йде про спробу створення генетичної карти людини, коли встановлюється хімічна композиція кожного з 50-100 тисяч генів, що відповідають за формування людського тіла. Очікується, що здійснення проекту займе 15 років і обійдеться щонайменше в 3 мільярди доларів.
Дослідження, здійснювані в університетах, лікарнях і під егідою корпорацій, також вносять свій внесок у розвиток діагностики і лікування захворювань. Так, наприклад, НИЗ фінансує основні дослідження, зв'язані із синдромом придбаного імунного дефіциту (СНІД), однак багато хто з медикаментозних препаратів, застосовуваних при його лікуванні, були створені в лабораторіях американських фармацевтичних фірм; ці препарати проходять іспиту в дослідницьких центрах по всій країні.
Один з типів препаратів, що обіцяють серйозний терапевтичний ефект при лікуванні вірусу СНІДу - інгібітори протеази. Після декількох років лабораторних досліджень у США інгібітори протеази в 1994 р. уперше були дані пацієнтам. Один з перших клінічних іспитів (на групі з 20 добровольців) показало не

 
 

Цікаве

Загрузка...