WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНаукознавство → Розвиток музики після ІІ світової війни - Реферат

Розвиток музики після ІІ світової війни - Реферат

б сугубо підліткові надії і мрії, сугубо підліткове відношення до дійсності. Цю тягу підлітків до "іншої" музики першими помітили власники невеликих студій грамзапису, більш мобільні у виборі і схильні до ризику, ніж фірми-гіганти. А оскільки багато хто з невеликих кампаній, де записувалися чорні виконавці ритм-енд-блюза, пробавлялися ще і білим кантрі-енд-ветерном (і навпаки), то ці напрямки стали зближатися. Нове покоління охоче прийняло це зближення. "Розтління смаків", "музичний ширвжиток", "потакання самим низинним інстинктам", - ремствували музичнікритики ( і в чомусь, безумовно, були праві, оскільки, крім щирих зірок, тодішньою хвилею було винесено на поверхню і багато сміття).
Рок-н-ролл розірвав мирну течію 50-х, з гиканням і свистом пронісся по мирній гладі ейзенхауерської ери. Але вже до початку 60-х дух його був зафарбований, і по хвилях радіоефиру поплили солодкі голоси Френки Авалона і Пол Анки, Конні Френсіс і Мітча Міллера ( останній не раз заявляв про свою ненависть до рок-н-ролу); музичні оглядачі почали заспокоюватися: схоже в музику поверталися закон і порядок. І все-таки через кілька років рок ожив, а до кінця десятиліття перетворився в могутню політичну і культурну силу.
До початку 60-х до повноліття наблизилося чергове покоління. Батьки цих дітей активно бороли за світ, спокій і достаток, сподіваючись, що нащадки не тільки оцінять їхнього старання, але і розсунуть обрії цього нового світу. Батьки, однак, ввійшли в нього з вантажем невиплачених боргів - вони принесли із собою страх перед атомною війною і гріх расової ненависті, а ідеали рівності і справедливості просто розтоптали в погоні за стабільністю й успіхом. Не дивно, що діти взяли під сумнів і моральні і політичні підвалини післявоєнного світу; ці нові настрої знайшли відображення в їхніх музичних пристрастях.
Пісні Ділана про расове гноблення і погрозу ядерного знищення відразу ж перетворилися в гімни, а пісня "Часи - вони міняються" пролунала першим попередження про зростаючу суспільній напруженості. Однак при всій прихильності найяснішим ідеалам фолк залишався все-таки музикою минулого, засобом спілкування політизованої інтелігенції, з неприхованою іронією, що дивилася на дитячу розвагу - рок-н-рол. Нове покоління не мало ще свого власного, унікального голосу.
Відродження рок-н-ролу почалося, до подиву багатьох, у місті, далекому від США і досить закутковому - Ліверпулі. Коли Брайн Епстайн, керуючий місцевим музичним магазином, зайшов один раз у підвальчик за назвою "Каверна", він почув у музиці ансамблю, що там грав, не тільки відзвуки тутешнього захоплення заводним життєвим ритмом Америки. У "Бітлз" вирувала лиха відвага британця-аутсайдера, який прагнув схопити таки все те, чого він дотепер був позбавлений.
Підчистивши ранню бітлівську неохайність, Епстайн-менеджер залишив у вихованцях цей бойовий дух. 9 лютого 1964 року "Бітлз" постали перед 70 мільйонами американських телеглядачів. Це була історична подія. Воно навело мости між країнами і стилями, воно ж створило нові границі - між епохами і поколіннями.
Боб Ділан все гостріше почував обмеженість своєї аудиторії, вузькість стилістичних рамок жанру. І Боб Ділан запропонував своїй старій пастві коротку програму зовсім нової, "електричної" музики. Почувши гітарні завивання, фолк-пуристи завили у відповідь, а нова музика Ділана вже вливалася живлющим струменем у рок. "Бітлз" і Ділан затрясли всю основу молодіжної культури, змінили звучання року і напрямок його розвитку, відкрили принципи, що є основними і сьогодні. Ділан політизував "Бітлз": саме він змусив їх побачити в популярності привід для уточнення цивільних позицій, а також ідеальну можливість обнародувати власні думки про події, що хвилюють усіх. Зв'язування "Бітлз"-Ділан стала рушійною силою року 60-х. І все-таки навіть вона не вичерпувала собою весь розмах молодіжного руху.
Назустріч їм з Мемфіса виплеснувся потік різкого, "брудного" соула. Десятиліття рухалося до своєї кульмінації, наростало розжарення расових зіткнень, і музика соул - разом з такими гігантами джазу, як Майлз Девіс, Джон Колтрейн, Чарльз Мінгус чи Ерік Дольфи, - вийшла в авангард цієї боротьби; горда міць негритянської самосвідомості втілилася в ній повною мірою. Чорна поп-музика зробила такі заяви про расове звільнення, про які ще років десять назад страшно було і подумати. Але, може бути, головною перемогою того часу стало злиття двох культур: білої і чорної. Це був яскравий, святковий, злегка навіжений союз, для якого, здавалося, нічого не залишилося неможливого. У новій музиці втілилася мрія про єднання і рівність, гармонії і терпимості.
В другій половині десятиліття на рок обрушилися лиха: "Бітлз" оголосили про остаточне припинення концертної діяльності, у 1966 році Боб Ділан потрапив в автокатастрофу і на цілий рік був виключений із творчого процесу, у 1967 році за збереження наркотиків були арештовані Мік Джаггер, Кейт Річардс, Брайн Джонс - члени групи "Роллінг Стоунз".
У січні 1968 року Ділан випустив "Джон Уеслі Хардінг" - альбом, начебто б усе що ще досліджує здоров'я нації, що розпадається зсередини, але вже зовсім позбавлений фарб і зухвалий-зухвалий у своїй акустичній простоті. Цей альбом привів до повного перегляду рок-н-рольних цінностей. Знову спалахнув інтерес до блюзових гітаристів, у хіт-парадах зазвучали госпелз, одержали визнання групи акустичного звучання, якось по-новому стали відноситися навіть до виконавців кантрі-енд-вестерна. Рок-н-ролл, а пізніше так зиваний "авангард" відповідали за часом бунтам, що потрясають основи суспільства. Ален Дістер, автор книги "Англійська рок": "Рок, який вклинився в життя суспільства, діє глибинно. Про нього судять по його поверхневих, зовнішніх проявах, по одязі, і охоче не зауважують, що приховано за цим розфарбованим фасадом: поставлені під сумнів традиційні цінності, такі як армія, політика, релігія, і виник новий погляд на взаємини між людьми ... Рок- це спілкування. Він - звукове тло цілого покоління, що ототожнює себе з ним". На початку 70-х спостерігається криза рок-сцени. Рок перетворилася в крамницю екзотичних товарів з вітриною у всю стіну. Рок стає усе більш комерційною музикою, відбувається повний відхід від духовних коренів року, породженого і створеного для бунта.
Використана література:
1. Українська та зарубіжна культура. Підручник. - К., 1999.
2. Історія музики. - М., 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...