WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Камерний хор "Оранта" м. Луцьк. Концертна діяльність та творчі принципи роботи - Реферат

Камерний хор "Оранта" м. Луцьк. Концертна діяльність та творчі принципи роботи - Реферат

*
В лютому 1992 року на запрошення української громади Республіки Польща хор дав декілька концертів у містах Хелм, Красностав. Там же співали літургію в єдиному православному монастирі в Польщі - Яблучинському.
В тому ж році хор виступав у звіті творчих колективів Волині в місті Києві. На концерті виконали твори Я. Яциневича "Богородице Діво" та К. Стеценка "Благослови душе моя Господа".
На час утворення колективу в хорі було 16 учасників, а в 1992 році кількість співаків збільшилась до 24 осіб.
* * *
Знаменною подією для хору в 1993 році була участь в інтронізації Патріарха Володимира (Романюка). Співали всенічну в кафедральному Володимирському соборі, а на наступний день - Літургію в соборі святої Софії міста Києва.
Це була рідкісна можливість відчути атмосферу святості, глибину нашої історії і культури, відчути дух національної святині. Адже в цьому храмі, на жаль, не проводяться богослужіння. Ми гордились, що саме наш колектив був запрошений на таку важливу велику подію для нашої країни, нашої Церкви.
* * *
У цьому ж році за концертно-просвітницьку діяльність колектив був удостоєний звання Лауреата обласної літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського.
До цього часу хор мав назву Архієрейський хор Свято-Троїцького кафедрального собору міста Луцька, а у зв'язку з концертною діяльністю, введенням у репертуар світських творів виникла потреба у назві короткій і об'ємно змістовній.
Пропозицій було багато: "Доброслав", "Нащадки Володимира", "Відродження". Зупинились на назві "Оранта". Дослівно з грецької мови перекладається - та, що молиться. Оранта як збереження духовності, наших культурних надбань. Тому ця назва підходила якнайкраще, бо виконувались хором твори невідомі чи маловідомі, у свій час заборонені, стрілецькі пісні.
* * *
У 1994 році в місті Луцьку проходив Другий міжнародний конкурс хорових колективів імені Лесі Українки. В умовах конкурсу було виконання твору волинського композитора Віктора Герасимчука на слова Лесі Українки "Вечірня година", інший твір на слова Лесі Українки (хор "Оранта" виконав твір І. Шамо "Якби мені дістати струн живих"), духовний твір (М. Львов "Вечері твоєї тайної"), четвертий твір виконувався за бажанням (українська народна пісня в обробці Є. Козака "Човен хитається").
На конкурсі хор зайняв перше місце, але колектив вважав виступ не дуже вдалим, бо об'єктивно й справедливо кращим колективом конкурсу був хор "Галицькі передзвони" місто Івано-Франківськ. Вони отримали гран-прі.
Це стало поштовхом для перегляду свого відношення до справи і керівника і співаків. Відбулася якісна зміна, прийшли молоді виконавці. Диригент переглянув свою методику розспівування, звернувши основну увагу на розспівки, які впливають на чистоту інтонації, стрій і тембральний ансамбль. Колектив зрозумів, що без дисципліни, професійного відношення до справи неможливі ріст і високі результати.
* * *
У грудні 1995 року в рамках фестивалю слов'янської культури в місті Гданську, Слупську і Вейхорові (Польща) відбулися зустрічі і концерти "Оранти" перед українською діаспорою (нащадки висланих українців під час сумнозвісної операції "Вісла" 1945-1946 років). Особливо запам'ятались концерти в Гданській ратуші і в одному з найбільших у Польщі Гданському кафедральному Маріацькому костелі.
* * *
В лютому 1996 року в місті Луцьку відбувся ІІІ міжнародний конкурс імені Лесі Українки. В конкурсі приймали участь: студентський хор університету мистецтв міста Києва (керівник Д. Радик, професор, заслужений діяч мистецтв України), хор "Галицькі передзвони" місто Івано-Франківськ (керівник В. Савчук), капела "Галичина" місто Тернопіль (керівник заслужений працівник культури України І. Левенець), хор "Слов'яни" Латвія (керівник Ілга Бунтика), хор "Фермата" місто Люблін (Польща), капела українського культурного центру в місті Москва, чоловічий хор місто Барановичі (Білорусь), хор із міста Теребовля Тернопільської області (керівник О. Олійник).
"Оранта" виконала твір сучасного волинського композитора В. Тиможинського "Моя одинокая зірка" на слова Лесі Українки, різдвяний концерт Д. Бортнянського "Слава на небі Богу", твір М. Лисенка "Камо пойду", українську народну пісню в обробці Кошиця "На вулиці скрипка грає" і конкурсний твір В. Герасимчука на слова Лесі Українки "Вечірня година".
"Оранта" завоювала гран-прі. Але свята й радості на цьому конкурсі не відчув ніхто з присутніх. Тільки глибокий жаль, скорботу, відчуття великої втрати - під час конкурсу від інфаркту раптово помер Голова журі конкурсу, професор Національної музичної академії імені П. Чайковського міста Києва, хормейстер дитячого музичного театру міста Києва, народний артист України - Кричко
* * *
Восени 1996 року хор "Оранта" був запрошений з виступами в місто Хелм (Польща) у зв'язку зі святкуванням 120-ї річниці з дня народження Першого президента України Михайла Грушевського.
* * *
У 1997 році з 28 серпня по 4 вересня в Іспанії відбувся І Інтернаціональний фестиваль хорової музики "Caja Salamanca y Soria". На ньому були присутні колективи з дев'яти країн світу: Аргентини, Бельгії, Камеруну, Мексики, Румунії, Росії, Уругваю, Пуерто Ріко, України.
Ми отримали багато приємних вражень від сонячної Іспанії, давали багато концертів у різних містах північної Іспанії. Захоплюючі екскурсії по старовинних куточках країни, побували на національному традиційному святі - іспанській кориді.
Загальний фінальний концерт відбувся в місті Саламанка на величезній площі, заповненій глядачами. Публіка дуже тепло зустрічала колективи всіх країн-учасників. Але з гордістю хочу відмітити, що особливо всім сподобались виступи колективу з Мексики та нашого хору "Оранта".
Репертуар поповнився творами сучасних українських композиторів В. Зубицького, О. Некрасова, Л. Дичко, більше з'явилось творів світської музики, оброблених народних пісень О. Яковчука. Спогади про цю поїздку викликають яскраві приємні спомини.
* * *
З 26 по 31 травня 1998 року в місті Хайновці (Польща) проводився щорічний Міжнародний фестиваль церковної музики. Учасники конкурсували в п'яти різних номінаціях. Хор "Оранта" здобув першу нагородув категорії "хорів парафіяльних". Журі було в такому складі: професор Варшавської консерваторії, композитор і голова журі Ромуальд Твардовський, Дмитро Дімітров, О. Нікіфор, професор Віктор Роудо, Єжи Шурбак і Єжи Завіза. В конкурсі приймали участь близько тридцяти колективів із Єгипту, Німеччини, Греції, Росії, Болгарії, Білорусії, країн Прибалтики, багато колективів із Польщі, королівський хор із Македонії і декілька хорів з України. В категорії хорів парафіяльних приїжджих першу нагороду отримав хор із церкви святого Миколая з Білої Вежі (Польща), в категорії хорів парафіяльних місцевих першу нагороду отримав молодіжний хор собору Святої Трійці з Хайновці (Польща), в категорії аматорських світських хорів першу нагороду здобув жіночий хор "Раніца" із міста Мінськ (Білорусь) і студентський камерний хор "Світоч" із міста Ніжин (Україна), в категорії світських професійних хорів першу нагороду отримав хор із міста Москва (Росія) імені Свєшнікова.
Разом з іншими учасниками хор "Оранта" виступив на заключному гала-концерті в Білостоці. Виступ "Оранти" відзначив голова журі професор Ромуальд Твардовський. Відтоді репертуар хору поповнився його творами. А нашою конкурсною програмою були такі твори: О. Архангельський "Внуши Боже молитву мою", Фатєєв "Милість миру", С. Дегтярьов "Сей день", О. Архангельський "Нащо ти відкинув єси", М. Вербицький "Хваліте господа з небес".
* * *
В серпні (13-14 числа) 1999 року в

 
 

Цікаве

Загрузка...