WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Виховання навиків педалізації в процесі навчання гри на фотрепіано в ДМШ - Курсова робота

Виховання навиків педалізації в процесі навчання гри на фотрепіано в ДМШ - Курсова робота

звук, а звук красивий і потрібний: м'який, яскравий, густий, світлий, співучий так і в педалізації привчаємо учня не просто почути педальне забарвлення, а чисте педальне звучання, безшумний рух педального механізму, що вірніше осягається на прийомі запізнюючої педалі.
Перше застосування педалі - подія в музичному житті дитини. Вона повинна залишити яскраве враження. Добрим прикладом може служити збирання звуків в один комплекс збагачений обертонами.
Слід вибрати такі твори, в якихпедаль зустрічається в окремих місцях. Це заставить учня насторожити свій слух в заданий момент, учень ясніше почує появу нового звучання в результаті натиску педалі і зникнення в момент відпускання.
О.Гедіке. Танець.
Якщо педалізується заключний акорд, руки не піднімати, поки акорд на педалі, а зняти одночасно.
Якщо в п'єсі педаль зустрічається хоч один раз, ногу слід тримати на педалі від початку виконання. Цим досягаються 2 цілі - не заглядати на педаль і звичка тримати ногу над педаллю. П'єси з пульсуючими акордами при постійній зміні педалі можуть виховати в учня вміння безперервно слухати гармонію на педалі, слухати зникнення попереднього звучання в момент появи нового.
Г.Ф.Телеман. П'єса.
Корисно пограти окремо партію лівої руки з педаллю, щоб почути звуковий фон п'єси. На п'єсах з такою фактурою відбувається збирання звуків в один акорд, учень чує, як збагачується гармонія завдяки поступовій появі нових акордових звуків різної ступені звучності, як зникає попередня гармонія в момент змін педалі.
П.Чайковський. Хвороба ляльки.
Прийом зміни педалі широко використовується у фортепіанному виконанні. Треба на протязі ряду років проходити велику кількість п'єс різного характеру, щоб закріпити добре прийом.
Пряма педаль вживається головним чином в п'єсах з гострим, чітким або танцювальним ритмом. Вона підкреслює сильні долі або створює ритмічну опору фрази. Така педаль добра, наприклад, в марші, де чіткий ритм своїм вольовим началом повинен захопити за собою всіх маршируючих. Звідси оприділеність початку кожної фрази, підкресленої педаллю.
Р.Шуман. Марш
В марші Р.Шумана чеканним штрихом треба передати веселу дитячу урочистість. Рішучий початок фрази треба забарвити глибокою і відносно довгою педаллю.
Р.Шуман. Сміливий вершник
У "Сміливому вершнику" Р.Шумана при легкому стаккато в досить швидкому темпі пропонується короткий натиск педалі відтіняючий упругість ритму.
Коротка педаль на сильну долю в п'єсах танцювального характеру дасть можливість учневі краще відчути ритм, "педальне дихання", красу без педального звучання між педальним. Пряма педаль допомагає підкреслити бас і при маленькій руці з'єднати бас з акордном.
Е.Гріг. Вальс
Корисно пограти окремо акомпанемент з педаллю. В швидких п'єсах танцювального характеру учні, щоб встигати вчасно взяти акорд, нерідко беруть бас коротким звуком і не підхоплюють його педаллю, в той час, як бас повинен повноцінно звучати. Тому учневі треба контролювати слухом, зупинятись на педальних басах, вслуховуватись в їх звучання на педалі. Граючи в повільному темпі, корисно взяти віддалений бас глибоким звуком і трошки потримати, а в швидкому темпі - навчитись брати басовий звук тяжче, ніж інші легкі акорди партії супроводу (гнучко переходячи від басу до легких акордів, взятих якби на шляху руху руки вверх).
Ритмічна педаль в танцювальних п'єсах в більшості випадків є неглибокою, але завжди пряма. Якщо мелодія починається з затакту, то педаль треба брати не одночасно, а майже одночасно із звуком на сильній долі такту, якби "слідом за звуком", так, щоб педаллю не захопити останній затактовий звук.
П.Чайковський. Вальс
Це вимагає спеціальної роботи і загостреної слухової уваги учня. Корисно вчити, зупиняючись на сильній долі такту без натиску педалі і слухати, чи зник останній затактовий звук, чи чисто звучить інтервал на "раз", тільки після цього натиснути педаль. Корисно також зупинитись, взявши педаль на сильну долю і слухати, що звучить на педалі.
Виразові можливості педалі.
Педаль - душа фортепіано.
Антон Рубінштейн.
Ці слова говорять про те, які величезні художні можливості педаль відкриває піаністу.
Дуже важлива роль педалі як зв'язуючого засобу. продовжуючи фортепіанний звук, вона дозволяє з'єднати різні елементи музичної тканини, що знаходяться на віддалі один від другого. Використання цих властивостей педалі викликало колись цілий переворот в фортепіанній фактурі і послужило основою для створення специфічного фортепіанного стилю, який затвердився в період романтизму. Значення педалі як зв'язуючого засобу особливо велике при поєднанні різних звуків в єдиний гармонічний комплекс - для поєднання мелодії і супроводу, баса з віддаленого від нього акордами. Дуже важлива роль правої педалі як забарвлюючого засобу. Педаль продовжує звук, забарвлює його, придає звучанню повноту. Це має велике значення для досягнення співучості виконання і наближає фортепіано до "співаючих" інструментів. Натиск педалі після видобуття звука "оживляє" фортепіанних звук. Це дещо нагадує вібрацію при співі і грі на смичкових інструментах.
Педалізація кантиленних п'єс.
Легкі, співучі п'єси на ранніх етапах слід вчити без педалі, щоб красивий звук, плавне легато і виразовість фразування осягались перш за все пальцями, а потім починати роботу над педалізацією. Пізніше, коли учень грає більш складні п'єси і розбирає їх не по "складах" треба прагнути щоб він чув відразу гармонічні риси, тому не завжди варто вчити педальну п'єсу без педалі. Звичайно педальні мелодії неминуче зв'язані з педалізацією гармонії супроводу. Тому слухати треба одночасно весь комплекс педального звучання.
Як один з перших зразків можна запропонувати педалізацію кульмінаційних звуків музичних фраз, або просто відносно більш довших звуків мелодії.
П.Чайковський. Старовинна французька пісенька
Звук "ре" другої октави відтінить кульмінацію мотиву, забарвить його обертонами басового звуку "соль" і допоможе створити безперервне звучання органного пункту в басі.
В повільних співучих п'єсах педаль можна брати на кожний довгий звук мелодії, вслуховуючись в чисте звучання.
А.Хачатурян. Андантіно
У цьому випадку педаль не тільки забарвлює обертонами звучання гармонії і мелодії, але і грає роль зв'язуючого засобу.
Співучі п'єси, більш ніж інші, допускають можливість різних варіантів педалізації в залежності від здібностей учня, його слухового розвитку і

 
 

Цікаве

Загрузка...