WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Музичне мистецтво Індії - Реферат

Музичне мистецтво Індії - Реферат

будівлею наспіву (тхат).
Слово "рага" (як і "патет" в Індонезії) позначає не тільки мелодійний тип, але і самий жанр добутку, створеного на цій мелодійній основі. Нерідко класичні рага - це твору двох- і трехчастной чи великої многочастной форми. Виконання продовжується іноді дуже довго - по нескольку годин.
Кількість разнообразнейших рага в індійській музиці величезно. Ще в стародавності їм приписувалася властивість могутня впливати на почуття і думку людини. Справді, різні рага викликали в людей і різні щиросердечні стани. Крім того, з мелодійними образами рага зв'язувалися і більш широкі, чим з нада, эстетические представлення про явища природи, життя, побуту. Так, протягом довгих століть- склалися шастра (правила, норми), що наказують виконання тих чи інших рага в залежності від часу року, дня і ночі. Вони одержували і поетично-образотворчі, мальовничі інтерпретації. Приводимо як зразок красиву североиндийскую рага "Бхаирави" (див. ноти, приклад 2 на стор. 24).
Древня Індія створила для своєї музики особливу оригінальну нотацію. Звуки позначалися початковими складами деяких санскритських слів, що визначали чи значення місце звуку (ступінь). Таквиникли позначення: са (до), ри (ре), га (мі), ма (фа), па (сіль), дха (ля), ні (си). На додаток до цих основних знаків склалася система ліній, чорт, крапок -для позначення регістра, альтерацій, ритму, інтервалів шрути. Прикраси (аланкары) позначалися дрібними буквами. Система ця, в основі своєї, діє і понині.
Особлива внутрішня зосередженість є Стиль виконання одне? з характерних рис індійського стилю музичної інтерпретації. Вона восходит до глибокої стародавності, коли співаки, а іноді й інструменталісти чи пекли грали порию з закритими очима, як би знімаючи зовнішні враження, що можуть обурити емоційний стан артиста і викликати розсіювання цільного, у собі замкнутого ліричного образа. Це не виходить, що манера вокальної інтерпретації в індійців позбавлена була виразності. Навпаки, її внутрішня динаміка яскрава,, різноманітна і, видимо, складає дуже древню традицію. Цю манеру можна було б визначити як динамічну лінію хвилеподібного характеру. Їй властиві були не стільки різкі зрушення і контрасти звучності, скільки поступові наростання і спади. Їм придавалось дуже велике виразне значення. Співаки і співачки, імовірно, досягали тут високого мистецтва.
Різноманітна і самобутня була індійська нструменты інструментальна культура. Серед ударних, більше всього поширені були барабани, у тому числі незвичайні для нас за формою, веретеноподобные мридангамы і маленькі барабанчики табла; грають на них ударяючи долонями. Культура виготовлення їх була дуже високою. Чи пергамент шкіра для барабанів оброблялися з великим мистецтвом різними складними складами (у тому числі спеціальними відварами рису). Цим способом досягалося настроювання інструмента і темброве фарбування звуку. Віртуозне виконання на ударних відрізнялося ще в стародавності настільки зробленою виразністю, що ними стали супроводжувати навіть самі лірично-проникливі пісень-мелодії. "Тривожить почуття звучний тамбурин" (Калидаса). Найдавнішими з духових інструментів були труба-раковина (шанкха), ріг (шринга) і особливо згадуються часто в літературних джерелах флейти. Популярний був і нині існуючий древній смичковий інструмент саранги, звучання якого по I тембрі близько людському голосу. Але навряд чи не найбільше | улюблена в Індії щипкова провина, що пережила тисячоріччя й упоминаемая ще у Ведах, з її різними обласними різновидами (північна провина, південна провина). Від інших струнні вина відрізняється тим, що в неї два резонатори. Крім звичайного - у підстави, вона має в грифа другий, виготовлений з видовбаного гарбуза. Конструкцію провини індійці вважали найбільш раціональної і досконал. Винахід її легенда приписує знаменитому музиканту-мудрецю Нараде. Фарбування звуку в провини. її ніжна і виразна. До нашого часу виконавці на провині дотримують манери, при якій найтонша гра тембровими, динамічними відтінками і вишукано-легеня мелодійного малюнка сполучаються зі строгою мірністю ритмічного руху.
В епоху середньовіччя Індостан піддалася втора-музика жениям, багато областей були спустошені, па-середніх століть мятники зодчества зруйновані, -а музична культура, особливо на півночі півострова, випробувала перські й арабські впливи. Але індійський народ зумів не тільки відстояти і зберегти, але помножити скарбу своєї музики, освоюючи при- . знаходження інших країн і народів. Виникли нові прекрасні наспіви і вокально-інструментальні композиції (рага), збагачені з народно-пісенних джерел. Їхні творці - Травень Сингх, Тулією Дас, Млшан Тан Сен, Хазрат Амир Кусроу (XIV століття) - належать до видатного музикантам Сходу. Ці мелодії пережили століття і до нашого часу не сходять з вуст індійського народу.
У рамках індійського середньовіччя вченими-музикознавцями. Дармадером Мисра, Пандитом Лохана, Шарнгадевой, Агобалом і іншими написана безліч коштовних музично-теоретичних праць. Удосконалені були нотопись і інструменти. Дуже високо стояв народний і професійний театр. Але все це мистецтво, величезне, багатогранне, життєлюбне - чим більш багатим і технічно витонченим ставало воно, тим більше виявляло стражденно-споглядальні риси, а "летаргічний сон" мас, обплутаних тенетами релігії, кастових забобонів, задавлених вітчизняним і іноземним феодальним гнітом, неминуче прирікав його на підневільне, а те і застійне існування. Так проходили століття, за яких насунулося нове страшне нещастя, що викликало небачене національне гноблення народу, животіння і винищування дорогоцінних створень його творчості, - британська колонізація. Але мистецтво Індії, музичне й інше, пережило і цю тяжку епоху і нині йде через нових труднощів до свого відродження.
З тих пір як Індія здобула незалежність, її музичне мистецтво усе ширше виходить на світову арену. Індійські музиканти- співаки, інструменталісти, композитори - широко і з великим успіхом виступають у країнах Сходу і Заходу, вони знайомлять слухачів з добутками і стилями не тільки сучасного, але і древнього індійського мистецтва. Воно одержало відзвук і у творчості європейських музикантів - наприклад, Ферруччио Бузони, Сирила Скотта, а в наш час - у добутках видного французького композитора Оливье Мессиана (симфонія "Турангалила").

 
 

Цікаве

Загрузка...