WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Фортепіанне мистецтво Коломиї: історія та сучасність - Курсова робота

Фортепіанне мистецтво Коломиї: історія та сучасність - Курсова робота

у класі Івана Андрійовича Прокопа поступила до Педагогічного інституту ім.В.Стефаника, де вчилася у піаністки Одарки Іванівни Макар. З 1980 року Л.Я.Хомич починає викладати фортепіано в коломийській ДМШ №1.
Спокійне і послідовне відстоювання засад фортепіанного професіоналізму, повага до учнів і виховання їхньої індивідуальності завжди відрізняють заняття Любов Ярославівни Хомич. В особі педагога дуже ефективним є поєднання артистичності та величезної працездатності, теплі і дружні стосунки з учнями. Зі слів учениці Тетяни Єлісєєвої, її викладач вміє пробудити віру в себе: виходячи з уроку, кожен з учнів впевнений, що зможе виконати все задане. Учні безумовно вірять своїй вчительці, знаючи, що вона завжди може кількома штрихами виправити те, що не вдається, підказати вдалий піаністичний прийом, інтуїтивно розуміючи учня - його своєрідність, труднощі, завжди знаходить індивідуальний підхід. У роботі з різними учнями над одним і тим самим твором, вона залишає стрижневий підхід до твору однаковим, та, якщо учень пропонує переконливе власне трактування, то викладач ніколи не "вбиває" його ініціативи. Любов Ярославівна у своїх учнях перш за все цінує музичне чуття.
"Основа основ роботи в класі - організація апарату піаніста. Вона повинна бути такою, що гарантує вільне оволодіння фактурою твору" - теза Л.Я.Хомич. Головним своїм принципом викладач називає опорне, вагове звуковидобування з використанням усієї руки від плеча. З цього починаються усі заняття. З цим нерозривно пов`язана робота над звуком, "над тоном", який має бути завжди наповненим і глибоким. Вагова гра є основою і звучання, і техніки, а кожне "технічне" місце треба інтонувати.
Зі слів Л.Я.Хомич: "…у становленні організації піаністичного апарату завжди вимагаю розуміння, цілком свідомої роботи. Трудність долається розумом, розум керує руками. Одна з основних педагогічних проблем - налагодження в учня контакту між ігровою та мислячою частинами апарату. Спочатку треба повністю розслабити всі м`язи, потім уявити собі характер музики, фразу - тоді грати. Свобода мислення і свобода рук пов`язані між собою. Та неможливо грати при розм`якшенні кисті. Щоб зап`ястя було вільним і гнучким, пальці мають бути "зібраними", активними. Рухом же керує плече і задіяний у ньому плечовий пояс. Треба уникати зайвих рухів, але має існувати зв`язок від кінця пальця до плеча, який забезпечує зібраність, активність руки".
Ідеалом фортепіанного звучання у методиці Л.Я.Хомич є:
- глибокий, опорний ("до дна клавіші"), співучий тон - вагомий і матеріальний, але не ударний;
- підхід до фрази - чисто вокальний, відчуття широких інтервальних ходів;
- важливим засобом виразності у класі Л.Я.Хомич є різноманітність звучання - фортепіанне "інструментування";
- варіювання штрихів залежить від стилю і характеру виконуваної музики.
Любов Ярославівна Хомич належить до типу фортепіанних вчителів, які щиро передають учням власний досвід.
Також слід згадати про вагомий внесок у розвиток фортепіанної освіти в Коломийській ДМШ №1 таких викладачів: Лесі Михайлівни Стефанюк, Нелі Михайлівни Терещенко, Надії Миколаївни Фесюк, Надії Степанівни Федик, Анжели Сергіївни Данилюк, Ірини Миколаївни Зінець, Оксани Богданівни Гаврищук та багатьох інших.
Ще одним важливим осередком професійної піаністичної освіти Коломиї стало відкриття 24 березня 1982 року школи, яка має статус ДМШ №2 [Додаток №14]. На даний час в цьому закладі працює 51 викладач. Директор - Наталія Миколаївна Алексєєва /нар. 1963 р./, яка після закінчення Рівненського інституту культури з 1994 року працює викладачаем по класу фортепіано.
На сьогодні в Коломийській дитячій музичній школі №2 працюють такі піаністи-педагоги - Уляна Іванівна Мандрусяк, Ірина Миколаївна Москаленко, Олександра Іванівна Мартинюк, Ірина Григорівна Юркевич, Марія Василівна Дзьомбак, Галина Юріївна Савка, Олександр Валерійович Ларіонов, Оксана Петрівна Лесів, Олександра Михайлівна Герман, Оксана Василівна Довганюк, Світлана Василівна Гаргат та багато інших.
Підсумовуючи викладене вище, слід зазначити, що піаністи-педагоги сучасної Коломиї виступають спадкоємцями традицій, напрацьованих музикантами різних поколінь. Своєю подвижницькою працею вони сприяли розквіту піаністичної майстерності Коломиї другої половини ХХ століття, адже їх випускники працюють не тільки у всіх куточках України, але й далеко за її межами.
3.2. Клас фортепіано Коломийського коледжу та Коломийського інституту Прикарпатського національного університету ім.В.Стефаника
Музичне мистецтво завжди було в глибокій пошані у Коломиї. Власне життя підтверджує прямопропорційну залежність між підготовкою музиканта і розвитком суспільства: чим цивілізованіше, демократичніше суспільство, тим більше цінується музичне мистецтво.
50-60-і роки ХХ століття - це відповідальний рубіж, який пов'язаний з відкриттям музичного відділення в Коломийському педагогічному училищі. Без перебільшення можна сказати, що славна історія цього навчального закладу позначена творчими пошуками, наполегливою працею та багатьма перемогами у різних конкурсах і фестивалях. Музичне відділення дало путівку у творче життя багатьом своїм відомим вихованцям.
У 1995 році заклад зазнав реорганізації і був перейменований в Індустріально-педагогічний технікум, а в 1999 році на базі педагогічного відділення створено Коломийський коледж як структурний підрозділ Прикарпатського університету ім.В.Стефаника [Додаток №15]
24 червня 1999 року з метою оптимізації мережі вищих навчальних закладів і реалізації ступеневої вищої освіти в структурі Прикарпатського університету ім.В.Стефаника створено новий підрозділ - Коломийський інститут Прикарпатського університету ім.В.Стефаника [40, с.26] [Додаток №16].
На сьогодні у навчальному закладі функціонують такі спеціальності: музична педагогіка і виховання,початкове навчання, психологія, соціальна педагогіка, дизайн, образотворче та декоративно-прикладне мистецтво та інші.
Запорукою успіху музичного відділення, перш за все, є цілеспрямована праця викладачів, що стало вищою школою для зростання музичної та професійно-педагогічної підготовки студентів коледжу та інституту.
На музичному відділені Коломийського коледжу та Коломийського інституту Прикарпатського національного університету ім.В.Стефаника працюють такі відомі викладачі: Володимир Михайлович Тарантюк, Євген Михайлович Cорока, Марія Іванівна Видиш, Василь Миколайович Пархоменко, Надія Матвіївна Машура, Микола Степанович Скільський, Михайло Васильович Попелюк, Микола Дмитрович Соколишин, Степан Іванович Ярмусь. Серед педагогів-піаністів слід назвати Ольгу Йосипівну Русакову, Ларису Михайлівну Ларіонову, Філумену Джузепівну Маріконду, Тетяну Андріївну Пустоварову та багато інших.
Серед великої когорти випускників музичного відділення - учителі музики загальноосвітніх, музичних шкіл міста, району, області. Особливою гордістю закладу є відомі музиканти: Іван Юзюк - заслужений артист України, професор кафедри диригування Львівської державної

 
 

Цікаве

Загрузка...