WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Фортепіанне мистецтво Коломиї: історія та сучасність - Курсова робота

Фортепіанне мистецтво Коломиї: історія та сучасність - Курсова робота

методика Романи Володимирівни Клапоущак мала великий вплив на розвиток фортепіанної педагогіки у Коломиї загалом. Власне плеяда піаністів-педагогів, таких як Галина Лагодинська, Євстахія Ласійчук, Ксенія Кічура-Курбанович, Любов Станкевич, Романа Клапоущак зуміли об`єднати навколо себе велику кількість учнів-піаністів та послідовників, талановитих музикантів різних поколінь серед яких: Любов Баб'юк, Олександр Козаренко, Дзвенислава, Олександра та Оксана Левицькі, Богдан Луканюк, Юрій Новодворський, Стефанія Павлишин, Ярема Якуб'як, Юрій Ясіновський та багато-багато інших. Саме це дає всі підстави стверджувати про створення у Коломиї піаністичної освіти високого рівня.
Розділ 3. ФОРТЕПІАННЕ МИСТЕЦТВО СУЧАСНОЇ КОЛОМИЇ
3.1. Методичні засади викладання гри на фортепіано коломийських педагогів
З проголошенням незалежності України 24 серпня 1991 року починають відбутися значні зміни у всіх сферах життя українського народу. Поступово відкриваються нові, раніше заборонені цензурою, сторінки розвитку музичної культури Коломиї, повертаються забуті чи замовчувані імена композиторів та виконавців; відновлюються традиції та святкування національних свят; організовуються низки концертів, зустрічей, що стають окрасою музичного життя міста:
- концерт до 100-річчя з дня народження С.Людкевича;
- вечір ансамблевої фортепіанної музики за участю викладачів Львівської державної консерваторії ім.М.Лисенка сестер Дзвенислави та Олександри Левицьких;
- концерт студентів-піаністів Львівської державної консерваторії ім.М.Лисенка класу професора Лідії Крих з творів українських композиторів. Вступне слово - кандидат мистецтвознавства, професор Наталія Кашкадамова;
- сольний концерт доцента кафедри спеціального фортепіано Львівської державної консерваторії ім.М.Лисенка, заслуженої артистки України Етели Чуприк та студентів її класу;
- концерти студентів класу викладачів Івано-Франківського державного музичного училища ім. Д.Січинського - Оксани Купновицької, Ігора Сербинського, Надії Волошинської, Ольги Назаренко, Дарії Коцюмбас, Оксани Бахталовської;
- концерти симфонічного оркестру Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім.В.Стефаника;
- концерти симфонічного та духового оркестрів Івано-Франківського музичного училища ім. Д.Січинського та інших колективів.
Доброю традицією стало проведення вечорів, присвячених пам'яті визначних українських композиторів та виконавців, зокрема, славетних піаністів Василя Барвінського та Дарії Гординської-Каранович [95, с.6].
Відомі далеко за межами України уродженці Коломиї, її музична гордість: Стефанія Павлишин - доктор мистецтвознавства, довголітній професор Львівської державної консерваторії ім.М.Лисенка, дослідниця української та сучасної зарубіжної музики. Володіючи іноземними мовами, вона видала ряд монографій про сучасну зарубіжну музику. Одночасно досліджує творчість Дениса Січинського, Станіслава Людкевича, Анатолія Кос-Анатольського, Василя Барвінського (підготувала про нього працю в той час, коли це прізвище було вилучене з української культурної спадщини), Валентина Сильвестрова (праця написана, коли його творчість піддавалась гострій критиці), зараз досліджує діяльність музикантів діаспори: композиторів Мар'на Кузана, Ігора Соневицького, співаків Ірини Маланюк, Климентія Чічки-Андрієнка, що раніше теж було недоступним.
Відомі українські музикознавці Олександр Козаренко та Юрій Ясіновський декілька років підряд організовують у Коломиї щорічні музичні фестивалі ім. А.Кос-Анатольського. Такі фестивалі стали важливою традицією міста, тривають декілька днів, на них запрошуються музиканти з різних міст України - Івано-Франківська, Львова, Києва. В рамках фестивалю проводилися авторські концерти композиторів - Миколи Колесси, Мирослава Скорика, Богдани Фільц, Олександра Козаренка. Гостями Коломиї були: симфонічний оркестр Львівської філармонії, камерні оркестри Івано-Франківська, Львова, Києва, хор "Боян" під керівництвом Євгена Вахняка (також коломиянина), співачка Ніна Матвієнко та багато інших чудових музикантів. Коломийська публіка завжди з вдячністю заповнює концертні зали. Все це без сумніву сприяє розвиткові музичного, зокрема, і фортепіанного мистецтва сучасної Коломиї.
Коломийська фортепіанна школа на сучасному етапі - це складний організм, в якому взаємодіють музиканти декількох поколінь, різних індивідуальностей та стилів. Її основу складає, як і раніше, менш помітна зовні, але необхідна і грунтовна повсякденна кропітка робота піаністів-педагогів.
На фортепіанному відділі дитячої музичної школи №1 працюють представники середнього та молодшого покоління викладачів: Веслава Францівна Ясіновська, Марта Миколаївна Томенко, Наталія Михайлівна Симчич, Любов Ярославівна Хомич та багато-багато інших талановитих піаністів.
Окремо слід зазначити, що брак коштів та знецінення професії музиканта у 90-х роках ХХ століття привели до ситуації, в якій музичні школи були поставлені в дуже жорсткі економічні умови.
Проте, на зламі тисячоліть ситуація почала змінюватися в позитивну сторону. Далося взнаки економічне зростання України та зміна у ставленні до культури та мистецтва, естетичного виховання молоді владних структур як на загальнодержавному, так і на регіональному рівнях.
Після різкого зменшення контингенту учнів музичних шкіл у першій половині 90-х років ХХ століття, протягом 1996-2000 рр. починається його поступова стабілізація, хоча, на жаль, досягти попереднього рівня наборів дітей не вдається.
Помітне місце у фортепіанній педагогіці Коломиї займає Веслава Францівна Ясіновська /нар. 30.09.1944 р./ - уродженка міста Коломиї. Після закінчила коломийської музичної школи по класу фортепіано у Віри Юліанівни Губач, в 1960 році вона поступила до Івано-Франківського музичного училища ім.Д.Січинського, у клас відомої піаністки Варвари Юріївни Федорової. В.Ф.Ясіновська під час зустрічі з автором виділяє такі основні методичні засади, своговикладача по класу фортепіано в училищі:
- пластичність та інтонаційна випуклість мелодичної лінії;
- звучання фактури як багатопланового плетива голосів;
- зачарування виразністю гармонії;
- деяка заповільненість розгортання нотного матеріалу й нахил до деталізації.
Ці прикмети неоромантичного піанізму знайшли відображення і в педагогічній діяльності В.Ф.Ясіновської.
У 1965 році Веслава Францівна поступила на заочне відділення фортепіанного факультету Львівської державної консерваторії ім.М.Лисенка у клас професора Андрія Нікодемовича.
Паралельно В.Ф.Ясіновська починає працювати в Коломийській музичній школі №1. За багато років своєї праці вона виховала десятки високопрофесійних піаністів, серед яких: Уляна Мандрусяк (зав.відділом культури Коломийського міськвиконкому); Марія Гула (викладач по класу фортепіано ДМШ №1 м.Коломиї); Лариса Єлісєєва (викладач по класу фортепіано ДМШ №1); Наталія Пархоменко (директор ДМШ №2 м.Коломиї) та багато інших. Особливою гордістю В.Ф.Ясіновської є

 
 

Цікаве

Загрузка...