WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Загальні відомості про твір “чайка”, написаний на слова Андрія Пашка, композитором Євгеном Козаком. - Реферат

Загальні відомості про твір “чайка”, написаний на слова Андрія Пашка, композитором Євгеном Козаком. - Реферат

образного відтворення окремих слів.
Приклад: legato
Приклад: non legato
Визначення складу хорунеобхідного для виконання даного твору
Твір "Чайка" не складний і тому його може співати як професійний так і добре підготовлений, досвідчений самодіяльний колектив. По складу - середній.
Диригентсько-виконавський аналіз.
При диригуванні цього твору диригент користується двома схемами: чотиридольною і тридольною.
В творі також зустрічається багато технічних складностей. Це такі, як заняття, вступ, тактування довгих тривалостей, фермати.
Твір починається розміром 4/4 затактом, потім вступають альти і тенори. При виконані довгих тривалостей правою рукою відтактовую чотиридольну і тридольну схеми, а лівою або правою рукою, в залежності від того, в якій партії треба витримати довгі ноти половинна або ціла.
Твір багатий вступами. Вступи є двоє видів - які починаються з неповної долі, тобто короткий затакт; і які починаються з повної долі. Короткі затакти готує та ж сама доля, на якій виконується даний затакт.
Наприклад:
Тут замахом служить 4 доля. Вона виконується стрімко, з швидким рухом вверх, і лише в кінці долі легким гальмуванням рухи і точкою удару ми фіксуємо початок короткого затакту.
- легке гальмування руху
- замах.
Вступи які виконуються з повної долі.
Наприклад:
Тут готує вступ попередня доля, тобто четверта. Вона є на початку твору замахом для сопрано, альтів і тенорів.
Жести повинні бути плавні, неуричасті. Позиція рук - середня.
Як зазначалось вище, в творі багато виступів, диригент повинен провести також окремі важливі підголоски. Твір починаю диригувати двома руками, показуючи вступ сопрано, альтам і тенорам. Позиція рук низька. В другому такті на четверту долю показую вступ басом. Позиція рук змінюється з середньої на низьку.
В третьому такті показую зняття партії тенорів і басів. В 4-му такті диригую однією рікою, для того, щоб показати проходження мелодії сопрано, а другою рукою витримую партії альтів, В п'ятому такті показую вступ альтам і тенором, позиція рук низька.
В шостому такті показую вступ альтам і тенором, а на другу половину третьої долі показую вступ басом.
В сьомому такті показую вступ тенором і басом на другу долю. Після 7 такту розмір змінюється на . В 8 такті проходить імітаційна поліфонія (Ки-ги, ки-ги).
В 9 такті розмір змінюється на . В цьому такті також проходить імітаційний виклад між сопрано, альтами і басами. Позиція рук середня.
В 10 такті треба однією рукою витримувати довгі тривалості: сопрано, альтів і тенорів. В кінці такту слід показувати зняття тенором і басом. Позиція рукосердня.
В 11 такті треба витримувати тривалості в партії альтів і сопрано. А вступ треба показати тенором і басом.
В 14 такті вступають баси, тому їм треба чітко показати вступ.
В 15 такті треба показати вступ тенорам і басам на другу половину першої долі. Позиція рук - середня. Також в цьому такті потрібно витримати фермату. В 16 такті розмір змінюється з на . В цих тактах виклад гомофонний. Вступають всі партії на першу долю. Постава рук низька, яка зразу переходить в середню.
В 18 такті показую зняття всім партіям. Постава рук на форте.
В 19 такті показую вступ альтам. Позиція рук низька.
В 20 такті показую вступ партії сопрано і басам. В партії сопрано проходить медолична лінія, а в партії басів проходить тема. На другу долю показую вступ тенором. Постава рук середня.
В такті тема переходить з басової партії в партію сопрано. На другу долю показую вступ тенорам і басам на слова (не ри-да-ла)
В 21 такті показую зняття тенором і басом. Позиція рук висока на форте.
В 22 такті на другу долю показую вступ тенорам і басом. Позиція рук висока.
В 23 такті розмір змінюється на , знову зустрічається імітаційна поліфонія між партіями сопрано, альтами і басом. Показую вступ сопрано і тенором на другу долю.
Потім на першу половину другої долі вступають баси.
В 27 такті розмір змінюється на . В цьому такті також проходить імітаційна поліфонія.
В 28 такті витримую лівою рукою довгі ноти, а правою показую вступ басом. Постава рук низька. Закінчується твір фермато, тому потрібно витримати її і не поспішати знімати.
Динаміка твору.
Починається твір на динаміці ріаno і на протязі п'яти тактів динаміка не змінюється. Тому відповідно до динаміка жести диригента повинні бути легкі і виразні. В 6-му такті динаміка ріаno змінюється на mf. Жести повинні бути розширені, чіткі, але в той час плавні. В 8 такті знову проходить переростання динаміки з mf на ріаno. Треба чітко показати цей перехід. Жести повинні бути плавні, спокійні. В 10 такті змінюється з mf на ріаno.Жести повинні бути маленькі, плавні, В 18 такті є невелике крещендо. Тут треба показати схвильований крик чайки. Жести повинні бути чіткі.
В 20 такті динаміка знову змінюється на п'яно. Жести знову переходять в малі. Закінчується твір динамікою рр..
Кульмінація твору
На мою думку кульмінація в творі проходить на слова: "Повернулись до оселі, ва гнідзо пусте на скелі". Вона двучить більш схвильовано, на більшій динаміці. Тут використовується штрих non legato.
Дикція і офорорепія
Твір "Чайка" написаний українською мовою. В українській мові слова як, пишуться, так і и вимовляються.
В творі є проблеми такі як дикційні, орфоепічні, фразеологічні і т.д.
Дуже важливо домогтися від хористів жодної артикуляційної манери по відтворенню голосних, що пов'язані з вокальним правописом. Адже видно, що остання приголосна при слові приєднується до наступного складу.
Наприклад: пишемо
Ой ти чай-ко бі-ло-кри-ла
Співаємо:
О-йт ча-ко бі-ло-кри-ла і т.д.
Твір написаний в темпі Andantino. Зустрічається також і відхилення. Це фермата і calando. Диригент також під час всього твору може робити різні відхилення в темпі, залежно від того, як він відчуває цей твір. В 20 такті є більше розширення. Кінець твору звучить в тому самому темпі.
Значення твору
Твір "Чайка" має велике значення для співака-хориста. Написаний у вигідних теситурних умовах , із зручним голосоведінням у вокальному відношенні сприяє правильному звукоутворенню, глибокому вокальному диханню. Виконуючи даний твір співак забаг чує себе з сторони інтонаційної та дикційної.
Для початкуючого диригента твір написаний багатьма проблемами - зокрема: різні вступи з повної і неповної долі, зняття, багаті агогічні відхилення.
Глибокий ідейний зміст збагачує диригента в емоційному відношенні.
Пісня належить до одного з кращих у творах композитора. В основу лягли інтонації українських народних пісень, як схвилюють слухача глибоким ліризмом. Своїм твором композитор вчить любити рідну природу, край. Образ матері вирисовується перед слухачем завдяки тонко підібраним засобам музичної виразності. Входить в репертуар хорових колективів.

 
 

Цікаве

Загрузка...