WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Викладання гри на скрипці (методичні поради) - Реферат

Викладання гри на скрипці (методичні поради) - Реферат

Викладання гри на скрипці
І. МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ, ЇЇ МІСЦЕ У НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ. ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ЗНАНЬ І ВМІНЬ.
Професійне володіння скрипкою розкриває перед учителем музики, музичним вихователем широкі можливості для музично-естетичного виховання дітей.
Скрипка, як ніякий інший інструмент, впливає на почуття людини. З іншої сторони - людське вухо гостріше реагує на нетемперований стрій, яким наділена скрипка. Неабиякий і той факт, що учень - скрипаль під час навчання у коледжі отримує навики володіння фортепіано, а за бажанням - баяном чи акордеоном, що у подальшому відіграє позитивну роль у педагогічній діяльності.
Організовуючи роботу з учнями, педагогів потрібно враховувати різний рівень підготовки при вступі в коледж та чітко визначити індивідуальні напрямки їх професійного розвитку.
Важливим фактором успішного розвитку музично-виконавської майстерності учня є виховання у нього правильної постановки як правої так і лівої рук, при належній свободі та відсутності надмірних затиснень у всіх її ланках - плече, передпліччя, кисть, пальці; оволодіння рухами, викликаними художньо-виконавськими намірами, розвиток відчуття пластичної організованості рухів.
Велику увагу потрібно приділяти роботі над інтонацією, звуковидобуванню, різноманітність динаміки.
Робота над розвитком техніки гри повинна бути систематичною і постійно контролюватися педагогом. Важливим засобом зростання зацікавленості до праці над техніко є зв'язок вправ і етюдів з художнім музичним матеріалом, а також є теоретичними знаннями. Але в цій роботі не можна обмежуватися вузькотехнічними завданнями. Не можна забувати, що робота над засобами виразності (звук, динаміка, фразування, ритм, вібрація тощо) зв'язана не тільки з звуковим контролем, але і з відповідними рухами.
У повсякденній роботі педагогу слід виходити х індивідуальних даних учня, уникати форсового розвитку, оскільки такий метод роботи приводить до перенапруги сил учня, повної його безпорадності, невміння працювати самостійно, байдужості до суті музики та інше.
Дуже корисною формою розвитку в учнів виконавської майстерності є звітні концерти, де беруть участь кращі виконавці - солісти, ансамблі.
Велику користь приносить гра в ансамблі скрипалів, організація якого можлива в рамках гурткової роботи.
ІІ. ЗМІСТ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ.
ГАММИ І АРПЕДЖІО. Вивчають протягом семи семестрів.
Сюди включено вивчення трьох і чотирьох - октавних гам, різноманітних штрихів, арпеджіо та його видів. Рекомендується за семестр вивчити дві гами - мажорну і мінорну. Обов'язково для всіх учнів - скрипалів, є гра гам терціями, секстами та октавами, починаючи з другого курсу.
ЕТЮДИ. Також вивчаються протягом семи семестрів.
Слід планувати вивчення одного етюда протягом місяця. Таким чином учень оволодіє різноманітними видами техніки на базі чотирьох - п'яти етюдів за семестр. Доцільно вивчити штрихи на етюдах Р. Крецера №1 та 2.
Наприкінці учбового семестру на заліку або екзамену учень виконує напам'ять один етюд або каприз.
ВПРАВИ. Слід вивчати протягом чотирьох семестрів. Особливу увагу слід звернути на техніку смичка (Г. Шрадік. Вправи, т.1). у процесі вивчення художніх творів технічні труднощі можуть бути використані як вправи.
ІІІ. ЗАЛІКОВІ ВИМОГИ.
І півріччя ІІ півріччя
Технічний залік
Гама, арпеджіо, штрихи, етюд, дві пісні дошк. репертуару (жовтень - листопад) Технічний залік
Гама, арпеджіо, штрихи, етюд, дві пісні дошк. репертуару ( поч. Лютий)
Залік
Дві різні за характером п'єси, дві пісні дошк. репертуару (кінець грудня) Академічний концерт
Дві різні за характером п'єси, дві пісні дошк. репертуару (березень, квітень)
Залік
Твір великої форми і п'єса або дві різних за характером п'єси (червень) Залік
Твір великої форми і п'єса або дві різних за характером п'єси (червень)
Технічний залік
Гама, штрихи, етюд,
(жовтень - листопад) Технічний залік
Гама, арпеджіо, штрихи, етюд, дві пісні дошк. репертуару (лютий)
Академічний концерт
Дві різні за характером п'єси, дві пісні дошк. репертуару (грудень) Академічний концерт
Дві різні за характером п'єси, (березень, квітень)
Іспит
Твір великої форми і п'єса або дві п'єси для слабо підготовлених учнів (червень)
ІІІ-й курс
Технічний залік
Гама, арпеджіо, подвійні звуки, етюд або каприс (жовтень) Технічний залік
Гама, арпеджіо, подвійні звуки, етюд або каприс, дві пісні дошк. репертуару (лютий)
Академічний концерт
Дві різні за характером п'єси, дві пісні дошк. репертуару (грудень) Іспит
Велика форма і поліфонічний твір (замість поліфонії для учнів зі слабкою підготовкою можна грати одну п'єсу)(травень)
IV. курс
Технічний залік
Гама, арпеджіо, подвійні етюд або каприс дві пісні дошк. репертуару (жовтень) Технічний залік
Прослуховування всієї програми державного іспиту, дві п'єси, в тому числі один поліфонічний твір (березень - квітень)
Прослуховування програми частини державного іспиту.
Твір великої форми або дві п'єси (грудень) Державний іспит
Поліфонічний твір (може бути замінений п'єсою), твір великої форми, п'єса великого автора (червень)
РОБОТА НАД ШКІЛЬНИМ І ДОШКІЛЬНИМ РЕПЕРТУАРОМ.
Робота над шкільним репертуаром - особливість професійного навчання на музичному відділі педагогічного училища. Учні скрипалі вивчають та нагромаджують репертуар на основі визначеного плану на кожного учня.
Важливою частиною праці майбутнього вчителя є образний показ музичного твору. Учень - скрипаль використовує скрипку під ознайомлення з новою піснею , розучує пісню, інтонуючи найважчі місця на інструменті, ілюструє музику для слухання.
Викладачеві необхідно поставити штрихи, які відповідають артикуляції ( в даному випадку підпорядкувати їх тексту), аплікатуру. Слід загострити увагу на особливо важких щодо інтонації місцях, на характерних інтервалах, хроматизмах.
Індивідуальний план - мінімум на I-IV семестри для учнів з базою восьмирічної школи (курс навчання чотири роки), включає чотири твори дошкільного репертуару, два твори шкільного репертуару.
З V-го семестру починається практика в дитячому садку. В скрипкових класах на оцінку грають матеріал, потрібний для проведення чергового уроку чи музичного навчання.
Індивідуальний план - мінімум на семестр для учнів з базою середньої школи включає 6 творів дошкільного репертуару та три з шкільного.
Примітка: нотний матеріал для слухання музики слід використовувати з хрестоматії для скрипки, випуски 2, 3,4, 5, 6 вид "Музика", збірник видавництва "Музична Україна", взірці обрядово-пісенного та танцювального фольклору українського народу та інших народів, що проживають на Україні.
РЕКОМЕНДОВАНИЙ РЕПЕРТУАР.
І - ІІ курси
П'єси.
Зноско - Боровський О. ВЕСЕЛИЙ ТАНОК
Лисенко М. Елегія
Косенко В. Гавот
Ревуцький Л. Інтермеццо
Скорик М. Лірник, Простенькамелодія
Глушков П. Пісня без слів
Вериківський М. Пісня з "Української сюїти"
Січинський Д., І. Левицький Дума про Нечая
Глієр Р. Романс до - мінор, Прелюдія, Вальс, Пастораль, Гумореска
Прокоф'єв С. Гавот з "Класичної симфонії", Вокаліз, тарантелла
Мострас К. Сарабанда, І фуга, етюд ля-мінор, Східний танок
Іполітов - Іванов М. Мелодія
Львов О. Народна мелодія, Етюд №3,4,6
Хандошкін І. Канцона
Кюї Ц. Безперервний рух
Лядов О. Маленький вальс
Яншинов О. Пряля
ДЕРЖАВНІ ЕКЗАМЕНИ.
На державному екзамені зі спецінструменту виявляються професійні(виконавські і акомпаніаторські навики і уміння випускників)
Підготовка до державного екзамену передбачає обговорення екзаменаційних програм випускників предметною комісією на початку останнього року навчання, часткове прослуховування програм в кінці 7-го семестру та слухання всієї випускної програми за місяць до державного екзамену всіма членами предметної комісії.
Необхідно диференційовано підходити до складання випускних програм для студентів з різним рівнем музичної підготовки. Різниця в програмах може стосуватись тільки обсягу виконуваних творів, в усьому іншому - вимоги до виконуваних програм державного екзамену єдині. Програма для державного екзамену повинна бути складена із різних творів різних за змістом, стилем, фактурою і формою, максимально відображати рівень виконавський його навиків і умінь випускника, рівень його музичної культури. У програму державного екзамену повинні бути:
1. Твір великої форми (концерт, соната, варіації)
2. Поліфонічний твір
3. П'єса українського композитора акомпанемент - пісня з дитячого репертуару під власний супровід, або супровід соліста (ансамблю) за вибором

 
 

Цікаве

Загрузка...