WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Хоровий спів - Реферат

Хоровий спів - Реферат

учнями, підготовленими заздалегідь, використання грамзапису. Бажано чергувати різні варіанти.
Після прослухування доцільно запитати дітей, чи сподобалася їм пісня. Звичайно вони відповідають на це запитання ствердно. Переживання позитивних емоцій, що їх викликав твір, полегшує його розучування.
У ході попередньої бесіди про пісню учні визначають її характер і засоби музичної виразності. Зміст розмови залежить від навчально-виховних завдань уроку, але за будь-яких умов слід звернути увагу на найважливіші засоби створення художніх образів пісні. Попередня бесіда сприяє розвиткові музичного мислення школярів. Вона має бути емоційною й короткою, щоб не пригасити бажання дітей розучувати твір.
Процес роботи над піснею зумовлений ступенем її складності, характером, особливостями куплету. Бажано не витрачати час на повторення тексту хором (це антихудожньо) і тим більше на запис дітьми літературного тексту; краще написати його заздалегідь на плакаті. Важливо організувати словникову роботу, тобто з'ясувати значення слів, які можуть бути незрозумілими для дітей. Пісню звичайно розучують музичними фразами, складні фрагменти бажано виконувати за-допомогою вокально-хорових вправ.
У роботі доцільно урізноманітнювати методичні прийоми: "проспіваймо разом з фортепіано"; "а тепер самі"; "прослухайте, як я проспіваю"; "співають тільки дівчатка"; "а тепер тільки хлопчики"; "проспіваймо всі разом". Завдяки цьому діти неодноразово чують і відтворюють мелодію та й заняття урізноманітнюється.
Під час розучування пісні можуть постати труднощі з відтворенням ритмічного і звуковисотного малюнку мелодії. Щоб подолати їх, доцільно посилити аналітичний підхід: рукою показати напрям руху мелодії або проплескати ритмічний малюнок, іноді промовити літературний текст у ритмі пісні.
Звичайно пісню розучують протягом двох уроків, її аналіз, що доповнює й уточнює попередню бесіду, проводять на другому уроці. Повторюють пісню також на наступних уроках. Якщо твір подобається дітям, то в подальшому, коли він буде для них "пройденим етапом", його можна використати як вокально-хорову вправу. Нескладну пісню (або її фрагмент) доцільно просольфеджувати.
Як показали спостереження шкільних уроків музики, типовими недоліками співу учнів молодших класів є відсутність наспівності, скандування кожного складу. Крикливий спів свідчить, що в дітей ще не розвинено художній смак, не виховано естетичне ставлення до співацького звучання. Якщо ці завдання не розв'язати в початкових класах, надмірно голосний спів буде звичним, і в подальшому учням нелегко усунути такі недоліки.
Тема уроку: Музика, що передає любов до рідного краю, до людей праці (IV чверть).
Виховна мета: пробудити почуття прихильності до рідного краю, виховати повагу до працьовитих людей.
Дидактична мета: закріпити вміння визначати характер музики й виразно передавати його в музично-виконавській діяльності.
Тип уроку - комбінований.
Завдання навчання
1. На матеріалі співацьких вправ формувати вокально-хорові навички (звукоутворення, дикції).
2. Закріпити знання про тонічний тризвук.
3. Вміти визначити мелодію за нотним записом.
4. Закріпити знання про різні засоби музичної виразності, про відповідність музики й літературного тексту в пісні.
5. Вміти під час співу користуватися різними виконавськими прийомами, передаючи відповідні емоції.
Завдання розвитку
1. Розвивати навички слухового контролю й оцінки власного співу.
2. Визначати на слух, де в мелодії звучить тонічний тризвук.
3. Усвідомити звуковисотний і ритмічний малюнок співацьких вправ.
4. Розвивати музичний слух і пам'ять зіставленням нових і знайомих поспівок.
5. Розвивати внутрішній слух шляхом зміни звуковисотного малюнка мелодій.
6. Розвивати за допомогою ритмічних рухів почуття метроритму, емоційну чутливість до музики.
- Добрий день, учні! Сьогодні ми продовжимо тему "Музика, що виражає любов до рідного краю, до людей праці". Сьогодні - гарний весняний день, і в нас з вами прекрасний настрій! Такий, що хочеться співати! Усі приготувалися?
Почнемо з такої вправи:
Цю вправу співаємо кілька разів, стежачи за чистотою інтонування й додержуючи правил орфоепії.
- Наступна розспівка складніша, будьте уважними:
До вокальних завдань додаємо розспівування одного складу на два звуки.
- Діти, я знаю, що в багатьох з вас добрий музичний слух. Спробуйте визначити, в якій з цих мелодій є тонічний тризвук. Усі пам'ятають, що це таке? Хто нагадає нам?
- Тонічний тризвук - це стійкі звуки ладу: І, III і V ступінь.
- У якій з цих мелодій чуємо тонічний тризвук?..
- Так, у другій, молодці. А хто може визначити за нотним записом, де яка мелодія? (вивішую на дошці плакат з нотним записом обох вправ, діти виконують запропоноване завдання).
А чи можна переробити першу мелодію так, щоб у ній також був тонічний тризвук?
У процесі спільної роботи з'являються такі варіанти:
- Діти, а хто згадає, на яку знайому вам пісеньку схожий перший варіант цієї приспівки?
Правильно, на українську народну пісеньку "Ой летів жук". Доведіть, що ви її пам'ятаєте і можете добре заспівати:
- Хто чув, як прозвучала пісенька?.. Правильно, трохи грубувато, її треба виконувати швидше, тихіше й легше. (Діти виконують пісню ще раз.)
- Тепер уже краще, молодці.
Діти, ми знаємо, що весною оживає природа, пробуджуються жуки, мушки й інші комахи, прилітають з теплих країв пташки. Поет Г. Ладонщиков написав вірш про весну. Послухайте його і скажіть: якби ви були композиторами, то яку б музику створили? В якому характері, темпі, ладі? І як би ви її назвали?
Читаю літературний текст пісні "Повернення шпачка"
1. Струмочки дзвінко так співали,
Ще сніг розтанути не встиг,
А вже додому прилітали
Шпачки - провісники весни.
2. А діти, жмурячись від сонця,
Почули вранці гарний спів:
То це ж шпачок понад віконцем
Веселу пісеньку завів.
3. Він славив ясний день квітневий,
Цю пісню длядітей зберіг.
І так виводив спів майстерно,
Що соловей навряд чи б зміг.
4. Вікно відкрили діти трішки,
Хороший настрій їх пройняв.
Шпачка заслухалась і... кішка,
І це потішне кошеня.
У бесіді з'ясовується, що пісня має бути написана в рухливому темпі, мажорному ладі, бо це надає радісного настрою. Діти пропонують свої назви, після чого повідомляю, як назвали пісню автори.
Виконую пісню й розучую з учнями перший куплет, звертаючи увагу на одночасний початок співів (мелодія починається із затакту). Стрибки в мелодії відпрацьовуємо в трохи уповільненому темпі. Розучуємо з допомогою диригентських жестів учителя.
- Розквітає земля під промінням сонця. Є чимало пісень про весну, про нашу Україну. Кожен з нас любить свій край, пам'ятає, де він народився, де зустрів хороших друзів. Послухаємо, як співає про рідний край дитячий хор. Пісня називається "Любимо землю свою", її автори - композитор Б. Фільц і поет М. Сингаївський. Прошу вас знайти для характеристики цього твору підхожі слова (лунає пісня в грамзаписі).
- Вона наспівна, красива, урочиста, велична.
- Правильно, діти. Пісня сповнена любов'ю до природи, до рідної землі. Ми шануємо людей працьовитих, чиї руки будують школи, заводи, саджають дерева, квіти. Але не всі люди люблять працювати.
А як, на вашу думку, про тих, хто не дуже любить працювати, можна створити пісню?.. Чи не пам'ятаєте ви таку з тих, що вам відомі?..
- Це українська народна пісня "Грицю, Грицю, до роботи". Вона весела, жартівлива.
- Правильно, діти. Будь ласка, згадайте її спочатку тихенько, потім заспіваймо уголос. Усі готові? (Звучить настройка в зручній тональності, учні співають.)
- А тепер заспіваймо як на концерті (діти виконують стоячи).
Домашнє завдання: повторити пісні, які виконували на уроці, і постаратися створити пісню або вірш про рідний край.

 
 

Цікаве

Загрузка...