WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Система формування вокально-хорових навиків - Реферат

Система формування вокально-хорових навиків - Реферат

засобами виразності - рукою, виразом обличчя, показати де треба підвищити звук і навпаки. Між учнями і вчителем повинен бути тісний контакт і взаєморозуміння. Слід звернути увагу і на велику помилку, яку часто можна зустріти і хоровій практиці, якщо хор виконує якесь місце фальшиво, то вчитель замість виправити це місцеі виявити хто співає невірно заставляє всіх повторювати декілька разів одне і то ж місце.
Це якраз не допоможе тим, хто співає фальшиво, невірно, а тільки знизить інтерес до співу тих, хто співає добре. Коли у пісні відчувається фальш, то не слід повторювати усю пісню спочатку, а виправити ті місця, котрі важко засвоюються. Отже, хоровий стрій, чиста інтонація є найважливішими елементами хорового виконавства. Або: чистота звуку - це камінь, на якому базується будова хорового мистецтва.
Ансамбль.
Що ж таке ансамбль?
Ансамбль - слово французьке, (ensemble - разом, вкупі, ціле, узгодженість), єдність виконання. Це означає, що співати повинні одноразово і однаково повинні дихати, формувати звуки, вимовляти слова, точно дотримуватися висоти звуку, темпу і ритму пісні, динаміки.
Одним із перших правил колективного співу є єдність темпу під час виконання.
Темпом називається ступінь швидкості і характер руху музичного твору. Досить того, щоб один співак порушив загальний темп, як зразу зникає злагодженість звучання. Найбільші труднощі щодо темпу зустрічаються в піснях дуже швидких і повільних, а також при темпових змінах у середині твору. Якраз шкільна програма ці труднощі передбачає і пісні, наприклад для 1го класу написані у помірному темпі, бо на таких піснях і тим більше, у 1му класі закладаються основи навичок єдиного темпу при співі. Починаючи з 2го класу пісні бувають різні: більш швидкі і повільні. У 2му класі в репертуар включаються пісні із зміною темпу. ( Л. Кніппер "Чому ведмідь взимку спить?" і інші).
Що таке темп?
Італійське - tempo, латинське - tempus, означає - час. Це ступінь швидкості виконання і характер руху музичного твору.
Темп одно із головних джерел виявлення змісту і характеру пісні, тому виконання у вірному темпі має дуже велике значення. Розучувати пісню спочатку треба у помірному темпі поступово наближаючись до належного.
Другим головним моментом гарного ансамблю є єдність метру (однакове, одноразове виконання сильних і слабих долей такту), яке придає виконанню живу пульсацію. Є пісні, де метрична чіткість дуже важлива. Особливо це стосується пісень маршового характеру. Наприклад: "Марш українських дітей" муз. А. Басової, "Школярський гімн" муз. Ф. Колесси, сл. М. Підгір'янки.
Для вірного виконання метру складають пісні із за тактовим початком. Трудність їх полягає в тому, що затактові звуки треба співати слабше, ніж сильні звуки ("Чому ведмідь взимку спить" муз. А. Кніпера, на сл. А. Коваленкової, "Струмок" муз. А. Штогаренка, "Україні" муз. А. Басової, на сл. М. Підгір'янки, "Вальс сніжинок" муз. Т. Попатенко та інші.)
Під час співу вчитель повинен слідкувати, щоб співаки добре акцентували сильну долю. Найбільшу трудність для досягнення ансамблевого співу складає ритм, так званий ритмічний ансамбль. Є пісні де в одному випадку треба проспівати .
а в другому .
Друга ритмічна трудність зустрічається у виконанні
нот. Часто діти замість двох нот співають одну ;
"Новорічна" А. Філіпенка, "Струмок" А. Штогаренка і інші. Щоб добитися чіткого ритму під час виконання пісні, слід звертати увагу і на паузи. Для досягнення ансамблю у співі необхідно одноразово і однаково виконувати динамічні відтінки (динамічний ансамбль). Також велике значення у виробленні ансамблю мають пісні на два голоси. Тут необхідно добиватися рівної сили звучання обох голосів.
Ансамбль має такі різновиди:
1. Унісонний або частковий - це ансамбль окремої хорової партії. Ця форма своїм завданням має виробити злиту звукову лінію.
2. Половинний ансамбль - це ансамбль однорідних хорових груп. Наприклад, партія soprano і alt складають ансамбль групи жіночих голосів; партія tenor і bas складають ансамбль групи чоловічих голосів.
3. Неповний ансамбль - це з'єднання різнорідних хорових груп: SAT, ATB, STB, SAB.
4. Повний ансамбль або загальний - це з'єднання всіх груп хорового колективу. В ньому має бути досягнута цілковита звукова і динамічна рівновага.
5. Природний ансамбль - всі співаки використовують природні нюанси, відповідно до теситури, в якій вони співають, або природний ансамбль - це рівномірне використання регістрів кожної голосової партії. Для різних ділянок дитячого (і людського взагалі) голосу існують цілком природні нюанси: для нижніх звуків soprano природний нюанс р або рр; для середньої ділянки середньою буде середня сила - mf; для верхньої - f. Отже, коли співаки користуються природним нюансом, такий ансамбль буде природнім.
6. Штучний ансамбль - це ансамбль, коли одна чи всі партії хору повинні співати з динамікою, яка не відповідає даній теситурі. Використання, наприклад, нюансу р на високих звуках даного голосу вимагає від хору значно більшої майстерності. Такий неприродний нюанс буде штучним. Штучний ансамбль можна ще трактувати, як порушення рівномірного використання регістрів кожної хорової партії.
(Регістр - частина звукоряду, ряд його сусідніх звуків, об'єднаних тембровою єдністю).
Висновок.
Долю багатьох поколінь вигойдала, опромінила наша мудра й схвильована пісня. Завдання кожного вчителя - це виховати у дітей любов до рідної пісні.
У Карпатах, як і на всій Україні, пісня є і святом душі, і мужнім буднем її. В піснях історія народу з давніх-давен аж до наших днів, доля простої людини, що піднеслася над звичайністю своєю мрією, що утвердила вільну мрію на рідній землі.
Створювали ці перлини пісенного мистецтва упродовж тисячоліть, переважно селяни. В них зафіксовано народну мудрість, знання й досвід громадсько-політичного життя й суспільного виробництва, здобутки в галузі матеріальної і духовної культури. Пісні відіграють важливу морально-етичну роль у житті народу.
Виховний процес на уроці з питань збагачення знань повинен проходити дуже цікаво. Бажано, щоб кімната в якій проводяться уроки музики була відповідно обладнана (плакати з зображенням співочої постави, портрети композиторів, пісенний репертуар, який включений у програму, крилаті вислови про музику, різні правила співу, нотна дошка, музичні інструменти, шафа для зберігання нотної, методичної та хорової літератури, програвач, грамплатівки тощо).
Література:
А. Захаров "Вокально-хорове виховання", ст.3;
М. Гордійчук "Співи та музика", ст.9-21;
О. Г. Раввіонов "Методика хорового співу в школі", ст.21;
Л. Й. Височанська, В. А. Уманець "Музика і співи", ст.5;
Л. Н. Іванюшенко "Уроки музики в ІІІ класі", ст.8.

 
 

Цікаве

Загрузка...