WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Козак Євген та його твір на поезію Т.Г.Шевченка: "Думи мої" (диригування хором) - Реферат

Козак Євген та його твір на поезію Т.Г.Шевченка: "Думи мої" (диригування хором) - Реферат

сприяє подоланню деяких труднощів. Наприклад: поступовий ряд секунд:
Чом вас вітер не розвіяв в степу як пилину
У альтовій партії складністю є спів "морморандо" у вступі, коли на протязі 3 тактів потрібно виспівати одну ноту. У цьому місці є тенденція до пониження, тому слід співати з тенденцією до підвищення.
Також слід звернути увагу на терцові втори - партія альтів повинна добре слухати сопранову партію, яка мусить співати чисто, щоб забезпечити чисте інтонування інших партій. Уважно слідкувати за злиттям альтів із сопрано - в унісон в і періоді.
У 2 періоді куплету - партія альтів має досить розвинену мелодію з стрибками на м 3, ч 4 та секундовими ходами:
Чом вас лихо не приспало як малу дитину?
Партія тенора є в менш з ручних умовах ніж інші партії. У вступі у тенорів мелодія складається з ряду великих та матах секунд на pp.
У 2 періоді куплету - тенор має високу тикситуру, - трудністю є виконання цього епізоду на f.
Потрібно співати м'ягко, не кричати.
Слід звернути увагу на інтонування в 3 - між VII ступ., та II ст., бо є тенденція понижати верхній звук інтервалу, тому інтонувати його треба високо.
У першому реченні басова партія веде основну мелодію. У цьому випадку є частковий ансамбль, тобто ансамбль однієї партії. Складністю є динамічний нюанс рр, який для виконання є дуже складнім. Крім І речення, роль басової партії функціональна. Скачки на ч 4 І ч 8 не є складними. Слід відмітити складне місце, в якому поряд 2 скачки: на м 6 , та ч 4 . Причому скачок на м 6 ускладнюється динамічними умовами: з р на
- дали? Чом нас вітер. .,
Що до гармонічного (вертикального) устрою, то тут немає якихось особливих трудностей, які виникають при поліфонічній фактурі.
У партитурі є кілька місць з секундовими співвідношеннями, на які слід звернути увагу.
Розглянемо деякі особливості ансамблю у творі Є.Козака. Ансамбль у творі досягається методом злагодженого вирівнювання всіх партій на унісоні.
Дуже яскраво це видно вже із самого вступу. Свого роду, це для хористів гармонічна розспівка. Євген Козак розумно розрахував всю складність ідеї твору, і тому використавши метод від простого до складного, розгортає перед
нами цілу гармонічну палітру.
Також дуже влучним було соло басів на початку твору. Саме ця партія відіграє важливу роль у зав'язці твору. Від трепетного фальцетного звучання басів до колоритної шапки жіночих тембрів - ось де справжня майстерність ансамблевого співу.
Загадка чудово створеного природного ансамблю - у вмінні тонко підійти до кожної музично-поетичної думки, продовжити її і певним чином провести через цілий твір. Але Є.Козак не зупиняється на цьому. М'які підголоски жіночих голосів додають ще більшого щему художньому осмисленню слухачам даного твору.
Велике значення для ансамблю має динаміка, яка емоційно підтверджує музично-поетичний фон твору.
Кульмінація, як звичайно, проходить на форте, і цим підкреслює риторичне запитання поета:
Чом вас вітер не розвіяв
В степу, як пилину?
Чом вас лихо не приспало
Як свою дитину.
Але ось і сама кульмінація. Здавалось би, вона триває довго, досить Непомітним є спад життєвої енергії. Від грізного запитання "Чом?", яке звучить на форте, до розпачливо-риторичного "як свою дитину", що звучить на піано.
Що стосується особливостей ансамблю у коді, то вони ідентичні вступу, проте, відбувається навпаки - закінчення веде до емоційного спаду, яким приводить всі партії до логічного унісону - завершується твір на тоніці.
Що зрозумілим чином говорить нам про те, що музична думка закінчена, і як відгомін, знову соло баса, яке триває на фоні завмираючого кадансу.
Що стосується строю, то особливої небезпеки для професійного хору немає. Оскільки тут часто зустрічається унісон - майже на кожному початку фрази, то є прекрасна можливість постійно перебувати в стані настройки.
Основа основ - ланцюгове дихання, яке дає сильний, вражаючий ефект у цьому творі. Постійне звучання хоча це є примарним тон більшості, потребує сильної опори. А крім того, І ступінь завжди співається (тримається) дещо із тенденцією до підвищення.
Спостерігається також у творі багато чистих інтервалів (ч1 ч4, ч5, ч8). Особливо вони потребують певної підготовки для вирівнювання горизонтального строю - тут і вершина має значення, і основа. Отже, міцна опора, запорукою якої є правильне мішане дихання, м'яка атака звуку і добре
сконцентрований звук забезпечать інтонаційну чистоту і чіткий вертикальний стрій.
Що до динамічного ансамблю, то слід відмітити дещо голоснішевиконання партії, яка веде основну мелодію, а інші партії - технічне.
Ритмічний ансамбль не є єдиним, бо розпиток музичної думки проходить є партіях різними ритмічними вартостями.
Способом ведення звуку в обробці є важливим елементом у виконанні є дикційний ансамбль. Приділяти увагу потрібно формуванню голосних, чіткій вирлові приголосних: попід тинню, чом, вас, ненько.
Дихання на протязі всього твору ланцюгове і фразове.
Твір Козака "Думи мої" виконується у спокійному, помірному темпі.
Ведучий штрих твору - legato.
"Жести повинні бути плавними, широкими у першій половині твору, а у
ДРУГИЙ - енергійні, зібранні. Диригується твір за шестидольною схемою.
Замах до вступу твору на "і " - 4 долі. У п'ятому такті на І долю вступають баси і одночасно потрібно зняти три інші партії лівою рукою.
Після І розділу твору - зняття, яке є замахом до 2 розділу..
Весь І розділ виконуєтеся на рр та р., тому жести спокійні, м'які,
Широкі. II розділ починають на з поступовим спадом динаміки - це є першою кульмінацією твору, за якою слідує і друга також на. У другому розділі важливо виділити динамічні контрасти, поступове наростання та спад і звучання, які повинні бути виражені у диригентських жестах. Після 3 куплету потрібно зробити невеличку цезуру і на рр почати коду, яка в динамічному плані відрізняється від вступу.
Якщо вступ звучить на рр - р, то з кожним тактом звучність у коді зростає:
PP - P - mf - f - PP
Завершується твір на рр, також на відміну від вступу, у коді вступають у передостанньому такті баси. На останньому акорді слід поступово зменшувати звучання і завершити твір плавним зняттям.
Диригент повинен звернути увагу на різноманітне виконання куплетів,
побудованих на одному музичному матеріалі, а також на створення цілісного художнього образу, який би міг справити певне емоційне враження на виконавців та слухачів.
Євген Козак... ім'я його не перестає звучати під шквал аплодисментів любителів хорової музики та обробки української народної пісні. Музика - жива сила, яка вміє знаходити дорогу до людських сердець, у цілющий струмінь природньої енергії великого композитора. Його пісні часто звучать на конкурсах, по радіо та телебаченню, Музичні твори Євгена Козака виконують професійні хорові капели, такі як "Думка", "Трембіта" самодіяльні хорові колективи "Бойн", "Прометей", "Орфей" та інші.
Закарпатський народний хор, капела бандуристів України, тріо сестер Байко, численні тріо бандуристок. Багато пісень Є.Козака записано на грамплатівки.
Його твори виходили окремими виданнями, друкувалися у збірниках, журналах газетах, а також у виданнях для вокальних колективів незрячих. У своїх композиціях Козак використовував, поезію Т.Шевченка, Л.Українки, С.Руданського, Л.Глібова, М.Рильського, В.Сосюри, О.Новицького, Р.Братуня І. Кутеня та ін.
Безперечно, його твір на поезію Т.Г.Шевченка: "Думи мої" є справжнім шедевром на горизонтах українського та. світового музичного мистецтва.
Список використаної літератури:
1. Андрєєва Л. Методика викладання диригування. - Київ: Музична Україна, 1989
2. Доронюк В. Курс техніки диригування. - Івано-Франківськ, 2000.
3. Колесса М. Основи техніки диригування. - Київ. Музична Україна, 1973.
4. Серганюк Ю.М. - Серганюк Л.І., Їжак В.Є. методика аналізу хорових творів. - Івано-Франківськ: Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, 1992.
5. Способін І. Елементарна теорія музики. - Київ: Музична Україна, 1986р.

 
 

Цікаве

Загрузка...