WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Козак Євген та його твір на поезію Т.Г.Шевченка: "Думи мої" (диригування хором) - Реферат

Козак Євген та його твір на поезію Т.Г.Шевченка: "Думи мої" (диригування хором) - Реферат

виразності.
Це дає можливість розкрити такі художні якості народної мелодії, які з першого разу навіть не можна було передбачити. Є.Козак продовжує традиції Леонтовича, Людкевича, Ревуцького у плані збагачення хорової музики засобами народної підголоскової поліфонії.
Продовжуючи традицію Лисенка, Козак об'єднує народні пісні у своєрідні хорові сюжети. У нього є в'язанки народній пісень: "Віночок лемківських пісень", "Не женився, не журився" і т.д.
Найпопулярнішим з оригінальних творів Є.Козака є хори "Вівчарик",
"Вітер з полонини", "Ой не моргайте, дівчата", "Буковинська полька". Серед популярних творів є також музика до п'єси Івана Франка "Вчитель", яка була відзначена дипломом на всесоюзному фестивалі театрів глядача.
У своїх музичних композиціях Є.Козак використовував поезію Шевченка, Л.Українки, Суданського, В.Сосюри, Л.Глібова, Л. Рильського, Р.Братуня та інших поетів.
Вірши "Думи мої, думи мої" був написаний Т.Г.Шевченком у 1839 р; у j Петербурзі. Вперше був опублікованій у квітні 1840 р. серед інших творів, які ввійшли до першої збірки творів Т.Шевченка під назвою "Кобзар 11.
У своєму вірші Т.Шевченко роздумує над важкою долею України, Сумує за своїм рідним краєм, але не хоче, щоб люди побачили його сльози, які чуже поле поливають щодня і щоночі.
Поки, поки... не засиплють Чужим піском очі...
Не маючи можливості приїхати на рідну землю, поет відправляє на Батьківщину частину самого себе, свої душ:
"В Україну ідіть, діти! В нашу Україну,
Попідтинню, сиротами, а я тут загину.
Для створення хорової обробки мелодії народної пісні - "Думи мої, думи мої" - Євген Козак використав не весь поетичний текст, а тільки першу та останню строфи Шевченківського вірша.
Форма обробки пісні "Думи мої...", - куплетна зі вступом та кодою. Поетичній текст складається з куплетів, які звучать на одному і тому ж музичному матеріалі. Для досягнення різноманітності велике значення має слідування за поетичним текстом.
Між вступом до хору і мелодією пісні існує тісний зв'язок. Два перших такти стали основою для двох самосійних мелодій.
У сопрано зберігається запальний напрям руху вгору. Терція тут найбільш виразний інтервал.
Тенори співають мелодію, що природно виросла з другого такту народної пісні:
Її характерна риса - поступеневий рух униз. Одночасне звучання цих двох мелодій - блискуча творча знахідка композитора, що свідчить про невичерпні джерела народної пісні. Тема тенорів дальше розвивається у 2 реченні першого періоду куплету.
Вступ до пісні "Думи мої" - виконується на "морморандо". Цей прийом і і у без слів зустрічається у хорах Є.Козака досить часто.
Вступ подібно до епіграфа вводить слухача у зміст і настрій всього хору.
Щодо форми самого куплету, то вона є простою двочастинною. Ця форма пов'язана з куплетом, побудованим за принципом заспіву-приспіву.
Частинами куплету є два класичних періоди квадратної форми структури.
І період складається з двох речень:
І речення (4 такти) завершується на Д, а 2 речення (4 такти)
завершується повним кадансом з плагальним доповненням. К64 Ду5-6 ІІ ч.
Другий період має подібну будову, тільки друге речення має дещо інше завершення. - немає К64, а після S - всі функції звучить Д76-5 - t.
Форму куплету можна зобразити так:
Завершується твір кодою, яка являє собою повторення вступу з визначенням у другій половині передостаннього такту басової партії. Таке обрамлення використовується для створення цілісності хорового твору, для його завершеності. Твір написаний в складному розмірі 6/8, який складається з двох простих 3/8 +3/8
Відштовхуючись від драматичного характеру твору і метро ритмічний малюнок є досить складний, він обумовлений поетичнім текстом.
Розвиток музичного матеріалу відбувається за допомогою чергування
переважно таких ритмічних поєднань хоча у творі зустрічаються ще и такі ритмічні варіанти - у різних поєднаннях.
Темп твору - спокійний, помірний, без яскравих змін.
Тільки при завершення вступу та коди rit, а другий розділ твору звучить енергійно з рухом.
Тональність твору е moll є незмінною на протязі всієї обробки. Дана тональність відповідає загальному характеру твору, сумній сповіді поета - кобзаря про свою долю.
Хоровий твір Є.Козака "Думи мої" - за жанром нагадує думу з інструментальним вступом, який передає власне основній частині - вступ на
"морморандо".
Фактура твору - складна з елементами підголоскової поліфонії.
Козак у своїй хоровій творчості тяжіє до хорової фактури з мережею постійних голосів, яку українські музикознавці вдало визначали терміном "хорова інструментовка".
І у даній обробці на основі інтонацій мелодії народної пісні він створив вступ до хору, у якому партії сопрано і тенорів мають індивідуальну мелодію, але разом з альтом вони звучать як ансамбль. Фактура вступу є поліфонною.
У даній обробці Козак використав типовий для народної пісні виклад: одноголосний заспів підхоплюється іншими голосами.
Те, що пісню починають баси, не є випадковістю. Композитор виходить тут з потреби надати головний образ пісні - образ автора, від імені кого ведеться розповідь.
У четвертому такті вступають всі решта голоси на "морморандо". У 5 та такті (друге речення першого періоду) основна мелодія переходить до со сопранової партії і до кінця її ведуть сопрано.
Крім трьох початкових тактів у обробці звучить 4-ьох голосся, незважаючи на гармонічність фактури, неї голоси мають досить розвинуті партії, які підтримують основну мелодію у сопрано.
Мелодичний рух обробки є мішаний. У першому періоді мелодичний рух майже не виходить за межі ч.5. Починається мелодія рухом по звуках тонічного тризвуку - спочатку у нисхідному напрямку (перша фраза), у другій фразіспостерігається "компенсація" руху по тризвуку секундовими інтонаціями. І тільки є кінці 2 фрази скачок на ч. 4, внизу до Д. Друге речення майже аналогічне першому, тільки завершується не скачком до Д, а на тоніці, тому не виходить за межі ч5. Перше речення другого періоду починається октавою вище від завершення і періоду, тобто з скачка на ч. 8, з поступовим груповим нисхідним рухом.
Друге речення подібне до першого, тільки завершується інакше, що зумовлено гармонією, тобто І речення завершується на Д, а 2 ~ на Т.
Мелодична лінія поєднує є собі широкі інтервальні кроки з плавним рухом, що врівноважує загальні її контури і створює певній образно-емоційний ефект.
Динаміка твору є дуже різноманітною. Вступ на І період звучить на рр та р з невеликим підсиленням звучності у кульмінаційних малюнках. Основними кульмінаційними точками є початки першого та другого речень другого періоду, які звучать на f, завершується речення на р. У другій фразі обох речень відбувається поступове крещендо на дітінуендо. Динаміка твору залежить від поетичного тексту.
У гармонії даної обробки Є.Козак використовує специфіку націо-нальної гармонії, користується нею, як одним з могутніх засобів музичної виразності. Композитор у обробці не тільки використав е натуральний, але й гармонічний І мелодичний. Використовує Козак плагальний зворот для завершення періоду (tІІ2t) оберненнями Дз6-5, VIII натуральному ступені будує септакорд.
Вся обробка не виходить за межі однієї тональності (без відхилень модуляцій). При завершенні речень та періодів Є.Козак користується класичними принципами гармонії: І речення завершується на Д, а 12 речення - на Т не виходячи за межі однієї тональності. Є.Козак збагатив народну мелодію здобутками класичної гармонії, розкривши всесторонньо І багато образ твору.
"Думи мої" Є.Козака - твір для мішаного чотирьохголосого хору а cappella.
В Є.Козака називають однім з - найкращих майстрів хорової музики. Прозорість і легкість голосоведения в його хорах дивують кожного. Хорові партії він використовує в найприроднішому діапазоні. Теситура в даній обробці є середньою, найбільш зручною для виконання і інтонування.
Особливих інтонаційних труднощів у партії сопрано немає. Починаючи другого речення, партія сопрано описана є основну мелодичну лінію. Партія сопрано написана в зручному робочому діапазоні, що

 
 

Цікаве

Загрузка...